کد مطلب: 108186
 
چرا سعودی‌ها نمی‌توانند؟
 
تحلیلگران متعددی اظهار کرده‌اند عربستان سعودی قادر به جبران کل عرضه نفت از دست رفته ایران نخواهد بود که این مسئله به افزایش قیمت‌های نفت منجر شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۲
تحلیلگران متعددی اظهار کرده‌اند عربستان سعودی قادر به جبران کل عرضه نفت از دست رفته ایران نخواهد بود که این مسئله به افزایش قیمت‌های نفت منجر شده است.

به گزارش ایسنا، تحلیلگران در گفت و گو با شبکه سی ان بی سی آمریکا اظهار کردند نفت برنت ممکن است پیش از پایان سال به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند. با این حال هیچ چیز قطعی نیست و این ابهام با نزدیک شدن به زمان آغاز رسمی تحریمها علیه ایران شدت خواهد گرفت.

بازیگران بازار از زمان اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، موضوع نفت ۱۰۰ دلاری را مطرح کرده‌اند. از آن زمان گروه اوپک پلاس دیداری داشته که در آن عربستان سعودی و روسیه به بازار اطمینان دادند نفت کافی برای ثابت نگه داشتن قیمتها وجود دارد. همچنین اخباری به نقل از منابع آگاه از هند و اخیرا یک پالایشگاه چینی مبنی بر کاهش خرید نفت آنها از ایران وجود داشته است که این گمان را تقویت کرده است که صادرات نفت ایران ممکن است از آنچه در ابتدا تصور می‌رفت، محدودتر شود.

در ژوئن ادعای عربستان سعودی درباره میزان ظرفیت تولید شناور این کشور و توانش برای رساندن تولید به ۱۲ میلیون بشکه در روز در صورت نیاز، چندان زیر سوال نبود اما اکنون تردیدهایی وجود دارد. به گفته استفن برنوک، تحلیلگر شرکت "پی وی ام اویل آسوشیتس"، اکنون توجهات به سطح تولید شناور جهانی و در واقع ظرفیت تولید عربستان متمرکز شده است.

بر اساس این گزارش، در مقایسه با برآورد دو میلیون بشکه در روز عرضه از دست رفته ایران، ۱.۵ میلیون بشکه در روز میزان متوسطی خواهد بود با این حال هنوز زود است میزان افت صادرات ایران دو میلیون بشکه در روز فرض شود.

تانکر ترکر ماه گذشته گزارش کرده بود بیش از ده‌ها نفتکش ایرانی در خلیج فارس فرستنده خود را خاموش کرده اند که برخی از آنها ممکن است حامل نفت باشند در حالی که سایر نفتکشها به سوی مقصد وارداتی رهسپار بوده‌اند.

طبق یک گزارش اخیر رویترز که از افزایش بیشتر قیمت نفت برنت حمایت کرد، منابع آگاه در سینوپک اعلام کرده اند بزرگترین پالایشگاه نفت چین، واردات نفت ایران را به ۱۳۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

هفته گذشته نیز بلومبرگ موجی از خوش‌بینی نسبت به بالا رفتن قیمت نفت را به راه انداخت و به نقل از منابع آگاه در هند گزارش داد پالایشگاههای هندی هنوز محموله‌های نفت ایران برای تحویل در نوامبر را سفارش نداده‌اند. با این حال ممکن است این خبر اندکی زودهنگام بوده باشد. یک مقام دولتی هند همزمان به رویترز گفته بود هیچ تصمیمی برای توقف خرید نفت ایران وجود ندارد. پس از آن محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اظهار کرد هند با وجود تحریمها، به خرید نفت ایران ادامه خواهد داد.

حقیقت این است که فارغ از وضعیت فعلی عرضه، قیمت نفت ممکن است پیش از پایان سال ۲۰۱۸ به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند. حداقل تا پایان نوامبر باید صبر کرد تا آمار نفتکشها نشان دهند چه میزان از صادرات نفت ایران از تحریمهای آمریکا متاثر خواهد شد. تا آن زمان برنت ممکن است به ۹۰ دلار در هر بشکه صعود کند به خصوص که خبر مذاکرات کویت و عربستان سعودی برای افزودن ۵۰۰ هزار بشکه در روز به میزان تولیدشان، هیچ تاثیری روی قیمتها نداشت. بازار ممکن است به وحشت افتاده باشد و هر زمانی که وحشت حکمفرما شود، منطقی وجود ندارد. نفت برنت ممکن است تا زمانی که وضعیت عرضه و تقاضا روشن‌تر شود به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵