کد مطلب: 66758
 
نگاه نکونیوز به اظهارنظر جدید مدیرعامل پتروشیمی
تمرکز شاهدایی بر مهمترین مشکل برند NPC
 
مروری بر تازه ترین اظهارات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران نشان می دهد او بر روی مهمترین مشکل برند این شرکت در عرصه بین المللی تمرکز کرده است: بازاریابی و فروش. هرچند که رفع این مشکل با تکه تکه شدن پتروشیمی، بسیار دشوار به نظر می رسد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۸
مروری بر تازه ترین اظهارات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران نشان می دهد او بر روی مهمترین مشکل برند این شرکت در عرصه بین المللی تمرکز کرده است: بازاریابی و فروش. هرچند که رفع این
علاوه بر حضور شرکتهای موازی در حوزه بازاریابی و فروش محصوصلات پتروشیمی، که به عنوان شرکتهای خصوصی یا شبه دولتی فعالیت می کنند، شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز که از دیرباز مسوولیت فروش محصولات پتروشیمی ایران را به عنوان بزوی اجرایی npc بر عهده داشت، پس از واگذاری ها زیر مجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس قرار گرفته که شرکتی خصوصی محسوب می شود و از قضا مدیرعامل آن – عادل نژادسلیم – همان فردی است که موافقت با خصوصی سازی پتروشیمی، در زمان مدیریت او در شرکت ملی صنایع پتروشیمی صورت گرفته است
مشکل با تکه تکه شدن پتروشیمی، بسیار دشوار به نظر می رسد.
به گزارش نکونیوز، پیش از آنکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در لیست واگذاری ها قرار گیرد، درباره زوایای این واگذاری، نه در عرصه داخلی و نه در عرصه بین المللی بررسی لازم صوت نگرفته بود. به گونه ای که در حوزه داخلی، تعدد مجتمع های پتروشیمی و تفاوت نوع خوراک آنها و تفاوتهایی که در این عرصه ایجاد می شود و در حوزه خارجی، تضعیف برند NPC از جمله مواردی بود که به عنوان مهمترین معضل صنعت پتروشیمی که زمانی برندی یکپارچه و توانمند بود ایجاد شد. ضمن اینکه تضعیف این برند ملی، عملا امکان تضمین برای دریافت فاینانس خارجی را نیز سلب کرد.
در این میان، موازی کاری در بازاریابی و فروش محصولات پتروشیمی که زمانی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی صورت می گرفت و حالتی یکپارچه داشت، بیش از پیش به حضور پتروشیمی در بازارهای جهانی لطمه زد. هرچند این امر در دوران تحریمها به دلیل محدود شدن صادرات ایران به کشورهای آسیایی، کمی خفیف تر بود اما اکنون با لغو تحریم و گشوده شدن بازارهای گسترده تر به روی صنعت پتروشیمی ایران، این مشکل ملموس تر شده است به گونه ای که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم امروز بر این موضوع تاکید کرده است؛ هر چند که رفع این مشکل به سادگی امکانپذیر نیست. چرا که علاوه بر حضور شرکتهای موازی در حوزه بازاریابی و فروش محصوصلات پتروشیمی، که به عنوان شرکتهای خصوصی یا شبه دولتی فعالیت می کنند، شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز که از دیرباز مسوولیت فروش محصولات پتروشیمی ایران را به عنوان بزوی اجرایی npc بر عهده داشت، پس از واگذاری ها زیر مجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس قرار گرفته که شرکتی خصوصی محسوب می شود و از قضا مدیرعامل آن – عادل نژادسلیم – همان فردی است که موافقت با خصوصی سازی پتروشیمی، در زمان مدیریت او در شرکت ملی صنایع پتروشیمی صورت گرفته است و حال، در دوره جدید، مرضیه شاهدایی، مدیرعامل فعلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، خواستار این موضوع شده که سران هلدینگ ها و شرکت های پتروشیمی با هدف انسجام و هماهنگی در امر صادرات با جدیت بیشتری بحث بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی در بازارهای هدف را پیگیری کنند.
مرضيه شاهدایی در گفتگو با نیپنا گفت: هم اکنون پراکندگی در نحوه بازرگاني محصولات پتروشیمی در خارج از کشور، سبب ایجاد رقابت منفی شرکت های داخلی در بازارهای جهانی شده است.
معاون وزیرنفت در امور پتروشیمی با یادآوری این که پیش از واگذاری شرکت بازرگانی پتروشیمی،
شاهدایی : عدم یکپارچگی در تدوین استراتژی حضور در بازار های صادراتی باعث از دست رفتن فرصت های بی نظیر بازار های هدف می شود، محصولاتی که با سرمایه گذاری وسیع، تلاش شبانه روزی کارگران، کارشناسان و مدیران صنعت و با استفاده از منابع کشور تولید شده است و متاسفانه به سبب عدم یکپارچگی و یک صدایی در بازار های هدف به سود حداکثری برای سهامداران این واحدها ی تولیدی تبدیل نمی شود، این استراتژی هرگز نخواهد توانست برای هیچ یک از تولید کنندگان ایرانی منجر به ایجاد نام تجاری قابل رقابت در بازارهای هدف شود
ایران در منطقه در زمینه فروش محصولات پتروشیمی نقش تعیین کننده ای داشت، گفت: پیشینه و اعتبار فعالیت های بازرگانی ایران در زمینه محصولات پتروشیمی نشان می دهد شرکت سابیک عربستان که هم اکنون رقیب ما به شمار می رود، در گذشته به صورت مشترک در برخی موارد با ایران همکاری بازرگانی داشت. بر اساس رتبه بندی جهانی سابیک هم اکنون با صادرات ۵۰ میلیون تن محصول به عنوان پنجمین شرکت پتروشیمی دنیا به شمار می رود، از این رو اگر شرکتهای تولیدی در زمینه بازرگانی اجماع و همبستگی داشته باشند، به راحتی می توانیم با استفاده از ظرفیت های موجود در صنعت پتروشیمی، ایران نیز در رتبه های خوب جهانی قرار گیرد.
شاهدایی افزود: با اجرای برنامه و طرحهای موجود تا ۱۰ سال آینده تولید ایران به ۱۶۰ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت. معاون وزیر نفت با تاکید بر این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی امسال به شدت به دنبال ایجاد انسجام در حوزه بازرگانی صنعت پتروشیمی است، گفت: رقابت منفی در کشورهای مصرف کننده تنها به نفع این کشورها است، هم اکنون چین با واردات محصولات پتروشیمی ایران با قیمت پایین در کشورش بازار خود را متعادل می کند در حالی که برای تولید این محصولات در ایران سرمایه گذاری و هزینه های زیادی شده است، به عبارت دیگر با هزینه ما کشورهای دیگر در حال منفعت بردن هستند.
وی گفت: عدم یکپارچگی در تدوین استراتژی حضور در بازار های صادراتی باعث از دست رفتن فرصت های بی نظیر بازار های هدف می شود، محصولاتی که با سرمایه گذاری وسیع، تلاش شبانه روزی کارگران، کارشناسان و مدیران صنعت و با استفاده از منابع کشور تولید شده است و متاسفانه به سبب عدم یکپارچگی و یک صدایی در بازار های هدف به سود حداکثری برای سهامداران این واحدها ی تولیدی تبدیل نمی شود، این استراتژی هرگز نخواهد توانست برای هیچ یک از تولید کنندگان ایرانی منجر به ایجاد نام تجاری قابل رقابت در بازارهای هدف شود.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: بزرگترین خسارت در این بین از بابت عدم تسلط بر بازار و لزوم استفاده از شرکتهای تجاری بومی و یا غیر بومی در بازارهای هدف است که در بهترین حالت سالها با شرایط مطلوب کنترل سهم بازار فاصله دارد. معاون وزیر نفت افزود: باید بتوانیم با اتخاذ استراتژی هماهنگ کانالهای فروش یکپارچه بر قیمت اعلام شده در نشریات بین المللی اثر مطلوب بگذاریم.
حال باید دید تمرکز شاهدایی بر این موضوع، می تواند کارساز باشد یا اینکه موانع موجود در این مسیر، اجازه نخواهد داد فروش محصولات پتروشیمی به صورت متمرکز صورت گیرد؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵