کد مطلب: 97277
 
نگاهی به نظرات موافق و مخالف طرح برندینگ
آیا جایگاههای عرضه سوخت رنگ برند به خود می گیرند؟
 
از زمانی که طرح برندینگ جایگاههای عرضه سوخت مطرح شد، موجی از مخالفتها با آن هم اغاز شد. مخالفتهایی که این طرح را طرحی ناقص و بی فایده می دانند که نتایج مثبتی در بر نخواهد داشت و در نهایت موجب شد وزیر نفت در مجلس به خاطر آن کارت زرد دریافت کند. اما مهمترین انتقادات درباره طرح برندینگ چیست؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹
از زمانی که طرح برندینگ جایگاههای عرضه سوخت مطرح شد، موجی از مخالفتها با آن هم اغاز شد. مخالفتهایی که این طرح را طرحی ناقص و بی فایده می دانند که نتایج مثبتی در بر نخواهد داشت و در نهایت موجب شد وزیر نفت در مجلس به خاطر آن کارت زرد دریافت کند. اما مهمترین انتقادات درباره طرح برندینگ چیست؟
به گزارش نکونیوز، طرح برندینگ با ایجاد تعدادی جایگاه تک سکوی عرضه سوخت در اصفهان آغاز شده در پی آن است که عرضه سوخت را از مرحله دریافت از پالایشگاه تا عرضه به دارندگان خودروها به برندها واگذار کند و شیوه کنونی عرضه سوخت تغییر کند. موافقان طرح برندینگ در دولت و شرکت پخش فرآورده های نفتی معتقدند اجرای این طرح موجب می شود امکانات بهتری در جایگاهها به مشتریان ارائه شده و شیوه انحصاری فعلی که در آن جایگاههای عرضه سوخت نسبت به خدماتی که ارائه می دهند پاسخگو نیستند تغییر کند. بر مبنای این طرح، جایگاههای عرضه سوخت با برندهایی که صلاحیت آنها از طرف شرکت پخش تایید می شود قرارداد می بندند و این برندها از مرحله دریافت سوخت در پالایشگاهها تا مرحله عرضه را در اختیار می گیرند. این امر از یک سو موجب کاهش گلایه های مردم از نحوه عرضه سوخت و کیفیت سوخت خواهد شد و عرضه کنندگان سوخت را که دیگر در قالب برندهای مشخص قرار می گیرند پاسخگو خواهد کرد و از سوی دیگر، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به جای انعقاد قرارداد با جایگاهها، با برندهای مشخص قرارداد می بندد و این امر موجب سهولت در روند قراردادی با جایگاهها می شود. از سوی دیگر مشکلات و معضلات جایگاههای عرضه سوخت در شرایط کنونی که علیرغم تقسیم بندی به جایگاههای ممتاز و درجات پایینتر، حتی در جایگاههای ممتاز موجب نارضایتی مردم شده و امکانات مناسبی در اختیار مردم قرار نمی گیرد، زمینه ساز اجرای طرح برندینگ شده است.
اما از آن سو منتقدان طرح برندینگ هرچند به معضلات جایگاههای عرضه سوخت اذعان دارند، اما راهکار رفع این مشکلات را اجرای ناقص طرحی به نام برندینگ نمی دانند. منتقدان طرح برندینگ معتقدند وقتی بنزین تولیدی در کشور یک یا حداکثر دو نوع است و قیمت عرضه بنزین هم در اختیار دولت و در سراسر کشور یکسان است و برندها عملا نقشی در تولید ندارند، اجرای این طرح، صرفا موجب ایجاد رانت تازه ای می شود که برندها صرفا به نام یک برند و نه در قالب واقعی برند، نقش واسطه را در عرضه سوخت ایفا می کنند. به عبارت دیگر طرح برندینگ صرفا موجب کاهش دردسرهای شرکت پخش در انعقاد قرارداد با جایگاهها می شود اما رانت های تازه ای را در قالب شرکتهای واسطه ایجاد می کند که صاحبان جایگاههای عرضه سوخت نیز از همین موضوع و قطع ارتباط خود با شرکت پخش نگرانند. چراکه آنها معتقدند ارتباط آنها نه با برندهای قدرتمند، بلکه در حقیقت با شرکتهای واسطه است. ضمن اینکه همانگونه که ذکر شد، شرکتهای واسطه، بر خلاف برندهای شناخته شده در جهان، نقشی در تولید و پالایش بنزین ندارند و از این چرخه کامل، صرفه حمل و توزیع آن را در اختیار می گیرند.
هرچند پیشبینی می شود طرح برندینگ جایگاههای عرضه سوخت، موجبات بهبود وضعیت کیفی جایگاههای عرضه سوخت را فراهم سازد، اما واقعیت آن است که شرکتهایی که به عنوان برند در این طرح ثبت نام کرده اند، صرفا نام برند را با خود دارند و عملا نقش واسط را ایفا می کنند و به همین دلیل هم جایگاه داران علم مخالفت با آن را بلند کرده اند. با وجود این مخالفتها، آیا وزیر نفت که اولین کارت زرد خود از مجلس را بابت این طرح دریافت کرده، می تواند این طرح را با موفقیت اجرا کند یا سرانجام تسلیم فشارها خواهد شد؟

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵