کد مطلب: 64147
 
نفت در هفته ای که گذشت
تثبیت حق افزایش تولید نفت ایران
 
هفته ای که گذشت، هفته ای که بود که اندک اندک شاهد اذعان به حق ایران برای افزایش تولید نفت ایران بودیم.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۳
هفته ای که گذشت، هفته ای که بود که اندک اندک شاهد اذعان به حق ایران برای افزایش تولید نفت ایران بودیم.
به گزارش نکونیوز، در ابتدای هفته، روز شنبه رویترز در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت که در شرایط کنونی ایران هیچ علاقه‌ای به شرکت در توافق توقف سطح تولید نفت در سطوح ماه ژانویه تحت هدایت روسیه و عربستان ندارد و این اتفاق باعث می‌شود که نشست بین تولید‌کنندگان بزرگ نفت خام جهان که قرار است 20 مارس در مسکو برگزار شود به تاخیر بیفتد. هفته گذشته امانوئل کاچیکوو وزیر نفت نیجریه اعلام کرده بود که این نشست در پایتخت روسیه برگزار خواهد شد. این گردهمایی یک گام کلیدی در متوقف کردن تولید نفت در سطوح ماه ژانویه طبق توافق دو تولید‌کننده بزرگ جهان یعنی روسیه و جهان و ونزوئلا و قطر محسوب می‌شود. الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه گفته بود که روز و مکان برگزاری این نشست هنوز تعیین نشده است و این دیدار می‌تواند در یکی از روزهای 20 مارس تا اول آوریل در یکی از شهرهای روسیه، دوحه یا وین برگزار شود. گزارش رویترز نشان می داد که دیگران پذیرفته اند که ایران حق دارد تولید نفت خود را افزایش دهد.
دو روز بعد الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه به تهران آمد و مواضعی اتخاذ کرد که با استقبال وزیر نفت ایران مواجه شد. او دوشنبه، ٢٤ اسفندماه پس از دیدار با بیژن زنگنه، در جمع خبرنگاران درباره این که آیا اعتقاد دارید که ایران باید از طرح تثبیت تولید نفت مستثنی شود، گفت: این موضوع را امروز با وزیر نفت ایران بررسی کردیم، هم اکنون شرایط بازار نفت بسیار متلاطم است و قیمت نفت طی یک سال و نیم اخیر پایین آمده است. وی با تأکید بر پایین آمدن قیمت نفت افزود: تولیدکنندگان اصلی نفت باید با یکدیگر هماهنگ باشند، اما از آنجا که سطح تولید نفت ایران در دوران تحریم پایین آمده است، ما موضع ایران مبنی بر تلاش برای افزایش تولید و احیای سهم خود در بازارهای جهانی را به طور کامل درک می کنیم. بیژن زنگنه نیز در جمع خبرنگاران موضع وزیر انرژی روسیه را مثبت و دلگرم کننده خواند. البته اذعان به حق ایران برای افزایش تولید نفت، تنها تاثی ر مثبت حضور وزیر انرژی روسیه در تهران نبود. توافق دو کشور ایران و روسیه برای سوآپ نفت و حضور روسها در توسعه میادین نفت و گاز ایران از الثیرات دیگر سفر نوواک بود.
اما ماجرای اذعان به حق ایران برای افزایش تولید نفت به همین جا ختم نشد. روز پنجشنبه منابع رسمی اوپک اعلام کردند که عربستان، کویت و دیگر کشورهای متحد قرار است عرضه نفت خامشان را حتی در صورت عدم همراهی ایران محدود کنند که این امر تغییری در مسیر محدود کردن تولید نفت طی ماه آینده را نشان می‌دهد. پیش از این عربستان اعلام کرده بود در صورت همراهی همه کشورها از جمله ایران این برنامه را اجرا خواهد کرد اما وقتی ایران موضع خود برای افزایش تولید حفظ کرد، سرانجام عربستان هم کوتاه آمد.
بیشترین افزایش تولید نفت ایران در دو دهه اخیر
روز دوشنبه بلومبرگ گزارش داد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: ایران در ماه فوریه تولید نفت خود را روزانه با 187 هزار و 800 بشکه افزایش به سه میلیون و 130 هزار بشکه در روز رساند که بیشترین افزایش ماهانه از سال 1997 تاکنون یعنی دو دهه اخیر است. عرضه نفت عربستان، قطر و ونزوئلا که ماه گذشته به طور آزمایشی با روسیه توافق کردند که سطح تولید خود را ثابت نگه دارند، عمدتا بدون تغییر ماند. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران می‌گوید، ایران به دنبال اینست که قبل از بررسی پیوستن به برنامه توقف سطح تولید نفت، تولید خود را به چهار میلیون بشکه در روز(بالاترین سطح از سال 2008 تاکنون) برساند.
توتال در ایران پتروشیمی می‌سازد
روز دوشنبه اعلام شد شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و توتال به منظور ساخت یک مجتمع پتروشیمی که با مشارکت بخش خصوصی ایران و این شرکت فرانسوی اجرا می شود، یک تفاهمنامه همکاری امضا کردند. این تفاهمنامه در دیدار هیئت بلندپایه توتال در تهران امضا شد که براساس آن، این شرکت فرانسوی مطالعات و ارزیابی مقدماتی ساخت مجتمع پتروشیمی مورد توافق را طبق قوانین و مقررات ایران به عهده خواهد گرفت. شایان ذکر است که این مجتمع پتروشیمی شامل یک واحد کراکر بخار (Steam-Cracker) در منطقه ساحلی با مقیاس جهانی و برپایه ترکیبی از خوراک اتان، نفتا، ال پی جی و دیگر خوراکهای مایع موجود خواهد بود. براساس اعلام شرکت پتروشیمی، این مجتمع افزون بر واحد کراکر، واحدهای پایین دستی مربوطه را برای عرضه محصولات خود در بازارهای داخلی و بین المللی شامل خواهد شد.
خرید نفت ایران از توتال
روز چهارشنبه یک خبر حاشیه ساز شد. اینکه یونان نفت ایران را نه از ایران، بلکه از فرانسه می خرد. گویا پالایشگاه یونانی هلنیک پترولیوم همان طوری که از زمان امضاء قرار‌داد این شرکت با شرکت ملی نفت ایران در اوایل امسال پیش‌بینی می‌شد قادر به خرید اولین محموله نفتی ایران به طور مستقیم از تهران نیست. در عوض محموله بارگیری شده در ماه جاری و احتمالا سه محموله بعدی برای تحویل در ماه آوریل باید از طریق شرکت توتال فرانسه خریداری شود. ابهام در مقررات مربوط به لغو تحریم‌های ایران به بروز این مشکلات در خصوص اجرای معاملات بین‌المللی با ایران منجر شده است. در نتیجه پالایشگاه یونانی هلنیک پترولیوم در حال حاضر قادر به خرید مستقیم نفت از شرکت‌های نفتی ایرانی طبق قرار‌داد امضاء شده با شرکت ملی نفت ایران در تاریخ 22 ژانویه نیست. این عامل مشکلاتی را برای پرداخت قسط اول 100 میلیون یورویی از بدهی 600 میلیون یورویی به شرکت ملی نفت ایران ایجاد کرده است. یک منبع آگاه با اشاره به مشکلات در معاملات با ایران و موسسات اعتباری بین‌المللی گفت: ما قسط بدهی‌ خود را پرداخت کرده‌ایم، اما این پول به دست ایران نرسیده است. این بود که فرشنده نفت ایران به یونان، توتال شد، نه ایران. گویی هنوز آثار تحریمها باقیست....
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵