داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 99167
 
ایست تورم روی ۱۰ درصد
 
بانک مرکزی نرخ تورم دی ماه را هم مانند آذرماه ۱۰ درصد اعلام کرد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳
بانک مرکزی نرخ تورم دی ماه را هم مانند آذرماه ۱۰ درصد اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، بعد از این‌که آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن بود که نرخ تورم در آذرماه دو رقمی و به ۱۰ درصد رسیده است، این رقم برای دی‌ماه نیز تکرار شد و ثابت ماند.

براین اساس تغییرات شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در ۱۲ ماهه منتهی به دی‌ماه و به عبارتی تورم کل به ۱۰ درصد رسیده است. همچنین تورم نقطه به نقطه (تغییرات شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) ۹.۵ درصد و تورم ماهانه ۰.۴ درصد ثبت شده است.

این در حالی است که در روزهای اخیر اعلام مرکز آمار در رابطه با تغییرات تورم مانند گذشته متفاوت و با اختلاف ۱.۸ درصدی نسبت به آمار بانک مرکزی همراه بود؛ به طوری که تورم کل ۸.۲ درصد اعلام شده بود. همچنین آمار مرکز آمار نشان داد که تورم نقطه به نقطه ۸.۵ و ماهانه ۰.۲ درصد بوده است.

همچنین جزییات تورمی در ماه دهم سال جاری بیانگر آن است که بیشترین تورم مربوط به گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با ١٥.١ و کمترین به گروه دخانیات با ٣.١ درصد بوده است.


در طول ۱۰ ماه گذشته در سال جاری بانک مرکزی همواره نرخ تورم را بالای ۹ درصد اعلام کرده که برای پنج ماه ۱۰ درصد و بالاتر بوده است.


به هر صورت پیش‌بینی‌ها بر این بود که در صورت افزایش قیمت حامل‌های انرژی در ابتدای سال آینده که در لایحه بودجه از سوی دولت پیشنهاد شده بود، نرخ تورم دو رقمی و افزایش یابد، اما تاکنون در مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و گرانی بنزین مخالفت شده و وضعیت آن مشخص نیست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵