کد مطلب: 83137
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
از اتحاد اوپک تا گزارش مثبت از چشم‌انداز بازار نفت
 
بازار جهانی نفت هفته گذشته روند مثبتی را پشت سر گذاشت: قیمت نفت مجموعاً بیش از یک درصد افزایش یافت؛ اوپک عملکرد مثبتی در زمینه اجرای توافق نفتی از خود نشان داد و علی‌رغم افزایش فعالیت‌های حفاری در آمریکا، آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داد که بازار نفت به توازن بین عرضه و تقاضا نزدیک شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
بازار جهانی نفت هفته گذشته روند مثبتی را پشت سر گذاشت: قیمت نفت مجموعاً بیش از یک درصد افزایش یافت؛ اوپک عملکرد مثبتی در زمینه اجرای توافق نفتی از خود نشان داد و علی‌رغم افزایش فعالیت‌های حفاری در آمریکا، آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داد که بازار نفت به توازن بین عرضه و تقاضا نزدیک شده است.
به گزارش نکونیوز، هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داد که موجودی انبارهای نفت در میان کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ماه مارس ۱۷.۲ میلیون بشکه کاهش یافته است.
افزایش قابل توجه موجودی انبارهای نفت در ماه ژانویه باعث شده بود تا موجودی انبارهای در ۳۵ کشور عضو این سازمان در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ در مجموع ۳۸.۵ میلیون بشکه افزایش یابد و به حدود ۳ میلیارد بشکه برسد.
آژانس بین‌المللی گزارش داده که تقاضا برای نفت از عرضه آن حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز، پیشی گرفته است و این بدان معناست که مشکل مازاد عرضه موجود در بازارها در حال حل شدن است.
با این حالی گزارش آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد که موجودی انبارهای نفت ۳۳۰ میلیون بشکه بالاتر از متوسط پنج‌ساله است.
آژانس بین‌المللی انرژی هفته گذشته همچنین گزارش داد که میزان میعانات گازی ذخیره شده توسط ایران بر روی آب کاهش یافته و به ۴ میلیون بشکه در ماه مارس رسیده است. در اوایل سال ۲۰۱۶ که تحریم‌های نفتی ایران لغو شدند، این کشور ۲۸ میلیون بشکه میعانات گازی بر روی آب و در نفت‌کش‌ها ذخیره کرده بود.
آژانس بین‌المللی انرژی در مورد تولید نفت در دنیا نیز گزارش داده بود که تولید نفت جهان در ماه مارس ۷۵۵ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۹۵.۹۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. علت این کاهش تولید، اجرای طرح کاهش تولید نفت توسط اوپک و شرکای غیرعضو این سازمان، عنوان شده است.
هفته گذشته آخرین گزارش ماهیانه اوپک نیز منتشر شد. آخرین گزارش اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت کشورهای عضو این سازمان در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه پیش از آن ۱۵۳ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۱ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این بدان معناست که اوپکی‌ها در اجرای توافق نفتی حتی از تعهدات خود پیشی گرفته‌اند و ۱۰۴ درصد به توافق پایبند بوده‌اند.
این امر بیش از هر چیز اتحاد در میان اعضای اوپک در اجرای طرح کاهش تولید نفت را نشان می‌دهد.
گزارش ماهیانه اوپک همچنین حاکی از این است که تولید نفت ایران در ماه مارس (۱۱ اسفند تا ۱۱ فروردین) حدود ۲۹ هزار بشکه در روز کاهش یافته و از ۳ میلیون و ۸۱۹ هزار بشکه در روز به ۳ میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
گزارش نکونیوز در این مورد را بخوانید: نکات مهم گزارش ماهیانه اوپک: از پایبندی ۱۰۴درصدی به توافق نفتی تا کاهش تولید و قیمت نفت ایران

در هفته گذشته اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داد که تولید نفت آمریکا ۳۶ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۹.۲۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا نیز در هفته گذشته افزایش یافت و به بالاترین رقم در طی ۲ سال گذشته (از آوریل ۲۰۱۵ تاکنون) رسید. موسسه بیکر هاگز اعلام کرد، شرکت‌های حفاری در هفته منتهی به ۱۳ آوریل ۱۱ دکل به تعداد دکل‌های فعال نفتی خود افزوده‌اند و تعداد کل سکوها را به ۶۸۳ عدد رسانده‌اند. تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا سیزدهمین هفته متوالی افزایش خود را پشت سر گذاشته می‌گذارد که این امر می‌تواند روند احیای قیمت نفت را با تأخیر بیشتری همراه سازد.
با این وجود در هفته گذشته خبری خوبی هم برای تولیدکنندگان نفت از آمریکا به گوش رسید و موجودی انبارهای تجاری نفت در این کشور ۲.۲ میلیون بشکه کاهش یافت. این دومین کاهش هفتگی موجودی انبارهای نفت در آمریکا در ۱۴ هفته گذشته بود. موجودی انبارهای نفت در آمریکا در حال حاضر ۵۳۳.۴ میلیون بشکه است.
در هفته گذشته وال استریت ژورنال در خبری مدعی شد که عربستان سعودی بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک از تمدید توافق نفتی برای شش ماه دیگر حمایت می‌کند. این خبر باعث شد تا قیمت نفت روند صعودی خود را در هفته گذشته حفظ کند.
قیمت نفت خام برنت در هفته گذشته ۱.۱ درصد افزایش یافت و در پایان هفته به ۵۵ دلار و ۸۹ سنت به ازای هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز افزایش ۱.۷ درصدی را تجربه کرد و کار خود را ۵۳ دلار و ۱۸ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵