کد مطلب: 93497
 
دستاوردهای مجمع گازی در مسکو
 
گزینش دبیرکل برای دوره دوساله پس از ژانویه 2018 و تصویب برنامه پنج ساله برای مجمع صادر کنندگان گاز از اصلی ترین مصوبات نشست وزیران کشورهای عضو بود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۶
گزینش دبیرکل برای دوره دوساله پس از ژانویه 2018 و تصویب برنامه پنج ساله برای مجمع صادر کنندگان گاز از اصلی ترین مصوبات نشست وزیران کشورهای عضو بود.
به گزارش ایرنا، در نوزدهمین نشست سالانه وزیران که با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، همتایان عضو و ناظر از دیگر کشورها، مهدی سنایی سفیر ایران و محمدحسین عادلی دبیرکل این مجمع روز چهارشنبه برگزار شد، مسائل و راهبردهای مرتبط با این تشکل گازی بررسی شد.
در این اجلاس، یوری سنتی یورینگ معاون وزیر انرژی روسیه نامزد پیشنهادی این کشور به عنوان دبیرکل آینده مجمع کشورهای صادرکننده گاز توانست رای اعضا را کسب کند و زنگنه وزیر نفت نیز این مقام روسی را توانمند در اداره امور توصیف کرد.
یورینگ برای یک دوره دوساله از اول ژانویه 2018 جانشین عادلی خواهد شد که اکنون در مسئولیت دبیرکلی این مجمع انجام وظیفه می کند.
در نشست ها و رایزنی ها که تا شامگاه چهارشنبه طول کشید، همچنین مباحث مربوط به برنامه پنج ساله مورد بررسی قرار گرفت و در چارچوب سند راهبردی مجمع کشورهای صادر کننده گاز تصویب شد.
راه اندازی انستیتوی پژوهشی برای فناوری های نوین گازی نیز توسط اعضا تایید شد.
در دیگر بخش ها هم مسائل مرتبط با بازار گاز و برنامه های تخصصی این صنعت بررسی شد.
نشست وزیران با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، برگزاری همزمان اجلاس انرژی این کشور و همچنین رایزنی هیات های دولتی و شرکت های نفتی برای توسعه همکاری ها نیز از دیگر محورهای اجلاس مسکو بود.
در حاشیه این اجلاس همچنین زنگنه وزیر نفت و الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در مسکو دیدار و در باره راهکارهای گسترش همکاری های دو کشور در این صنعت مذاکره کردند.
در مذاکرات وزیران روابط نفتی از جمله در عرصه توسعه میادین و اکتشاف بررسی شد.
ایران و روسیه برنامه های گسترده ای را برای همکاری های نفتی دارند و مذاکراتی نیز با چند شرکت بزرگ این کشور از جمله لوک اویل و تات نفت جریان دارد.
همچنین شامگاه سه شنبه بین شرکت ملی نفت ایران و لوک اویل در مسکو با حضور وحید علی اکبروف رییس این شرکت، زنگنه و سنایی دو یادداشت تفاهم مطالعات نفتی در بخش جنوبی دریای خزر امضا شد.
اجلاس وزیران ایران، روسیه، الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، قطر، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات به عنوان اعضای اصلی مجمع کشورهای صادر کننده گاز و هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو اعضای ناظر امروز آغاز شد.
کشورهای عضو این مجمع 70 درصد ذخایر گازی و 42 درصد تولید گاز جهان را در اختیار دارند.
در این نشست جایگاه و اهمیت جهانی گاز به عنوان سوخت اقتصادی بررسی می شود و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور نیز سخنرانی می کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵