کد مطلب: 86387
 
تاثیر قطع رابطه 4 کشور منطقه با قطر بر بازار انرژی
قیمت نفت افزایش یافت؛ صادرات گاز قطر ادامه دارد
 
ساعاتی پس از اعلام قطع روابط چهار کشور عربی منطقه با قطر، قیمت نفت اندکی افزایش یافت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۴
ساعاتی پس از اعلام قطع روابط چهار کشور عربی منطقه با قطر، قیمت نفت اندکی افزایش یافت.
به گزارش نکونیوز، شبکه اقتصادی بلومبرگ اعلام کرد بهای نفت در بازار نیویورک تا ۱.۶ درصد افزایش یافت و کاهش اخیر قیمت ها را جبران کرد.
عربستان سعودی، بحرین، مصر و امارات متحده عربی امروز اعلام کردند که روابط خود را با قطر قطع کرده و سفرهای دریایی و هوایی به مقصد این کشور تولید کننده عمده نفت و گاز حوزه خلیج فارس و از مبدا آن را، به حال تعلیق در می آورند. این تصمیم موجب شد تا بحرانی که بر سر روابط دوحه و تهران آغاز شده بود، بالا بگیرد. ماجرا از آنجا آغاز شد که بیست و چهارم مه برابر با سوم خردادماه، رسانه‌های قطری اظهاراتی منسوب به تمیم بن حمد، امیر قطر منتشر کردند که از آنجا که هیچ هماهنگی با دیدگاه شورای همکاری خلیج فارس که قطر هم عضو آن است نداشت انتقاداتی را از سوی کشورهای عربی منطقه ایجاد کرد. امیر قطر در این اظهارات گفته بود، دوحه پایگاه آمریکایی "العدید" را به علت حمایتش از طمع‌ورزی‌های کشورهای همسایه‌ عربش در خود جای داده و این پایگاه تنها فرصت آمریکا برای داشتن نفوذ نظامی در منطقه است. امیر قطر ایران را وزنه منطقه‌ای و اسلامی توصیف کرده بود که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و کشورش روابط قوی‌اش را با آمریکا و ایران در آن واحد حفظ خواهد کرد. او گفته بود درگیری با ایران به ویژه به این دلیل که قدرت بزرگ منطقه است، مصلحت نیست. تمیم بن حمد حزب الله لبنان را هم جنبش مقاومت خوانده بود. این اظهارات که یک روز پس از سفر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به ریاض صورت گرفت و نشانه اختلاف عمیق قطر و عربستان درمورد سیاست های منطقه ای ۲ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است، دستاوردهای آل سعود از این مانور سیاسی در اجلاس ریاض را تحت الشعاع قرار داد.
به همین دلیل از بامداد امروز چهار کشور عربستان، بحرین، امارات و مصر، روابط خود را با قطر قطع کرده و مرزهای خود را به روی این کشور بستند. همین امر موجب افزایش قیمت نفت در منطقه شد. بهای نفت هفته پیش به دلیل نگرانی از افزایش تولید نفت آمریکا و خنثی شدن کاهش تولید نفت اوپک و شرکای آن افت کرد و به زیر ۵۰ دلار در هر بشکه رسید. به نوشته بلومبرگ، بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمیدیت در بازار نیویورک برای تحویل در ماه ژوئیه با ۷۶ سنت افزایش به ۴۸ دلار و ۶۲ سنت و قیمت هر بشکه نفت برنت در بازار لندن برای تحویل در ماه اوت با ۶۶ سنت افزایش به ۵۰ دلار و ۶۱ سنت رسید. البته این افزایش قیمت صرفا حاصل تاثیر روانی این اتفاق است و آنگونه که بلومبرگ نوشته، گرچه این رویارویی دیپلماتیک هنوز تاثیری بر صادرات نفت نگذاشته است، اما احتمال اختلال در انتقال نفت از خاورمیانه و از جمله کشورهای قطر، ایران و عربستان را افزایش می دهد. این کشورها از تنگه هرمز برای صادرات تولیدات نفتی خود استفاده می کنند و بنا بر برآورد وزارت انرژی آمریکا، ۳۰ درصد تجارت دریایی نفت از طریق این آبراه صورت می گیرد.
از سوی دیگر با وجود تیرگی شدید روابط قطر با عربستان، امارات، مصر و بحرین به نظر می‌رسد صادرات گاز مایع قطر بدون مانع ادامه دارد. شرکت ژاپنی JERA یکی از بزرگترین خریداران گاز قطر در دنیا اعلام کرد که اختلاف این کشورها تاثیری بر خرید گاز از قطر ندارد. در همین حال رویترز خبر داده خط لوله دلفین، خط لوله انتقال گاز بین قطر و امارات و عمان- بدون هیچ تغییری انتقال گاز را به عهده دارد و تنش سیاسی موجود بر آن تاثیری نداشته است. قطر بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده گاز مایع شده (ال ان جی) در جهان است و کشورهای مختلف در آمریکای شمالی، اروپا و شرق و جنوب شرقی آسیا وارد کننده گاز قطر هستند. 

گزارش رویترز از تاثیر بحران منطقه بر بازار انرژی 
خبرگزاری رویترز درگزارشی درباره تأثیر قطع ارتباط چند کشور عربی بر میزان صادرات ال ان جی قطر نوشت:قطع روابط عربستان و متحدانش با قطر به بهانه حمایت این کشور از جریان های افراطی، صنعت انرژی را با نگرانی هایی روبه رو ساخته است. این نگرانی ها از آن نشأت می گیرند که طرف های درگیر در این ماجرا بیشترین میزان صادرات نفت و گاز طبیعی مایع( ال ان جی) را در جهان دارند.

به گزارش ایرنا، رویترز امروز(دوشنبه) به نقل از خبرگزاری عربستان سعودی در توجیه این اقدام، افزود:'(قطر)ازفرقه ها و گروه های تروریستی متعددی چون اخوان المسلمین، داعش و القاعده که قصد اختلال در ثبات منطقه را دارند، حمایت می کند ورسانه های این کشور مبلغ پیام ها و نقشه های این گروه ها هستند.'
رویترز ادامه داد: این درگیری ها بیش ازهرچیز انتقالات ال ان جی را تحت تأثیر قرار می دهد، زیرا مصر و امارات هر دو از بزرگترین واردکننده های ال ان جی از قطر هستند.از ال ان جی به طور خاص در تولید برق استفاده می شود.
طبق آمار موجود، مصر برای تولید برق موردنیاز خود از ژانویه سال ۲۰۱۶ تاکنون ماهانه به طور میانگین ۵۸۷هزار متر مربع واردات ال ان جی از قطر داشته است و به همین ترتیب امارات نیز در بازه زمانی مشابه ماهانه به طور میانگین ۱۹۰هزار متر مربع ال ان جی از قطر وارد کرده است.
رویترزبه نقل از واردکنندگان ال ان جی در دیگر کشورهای آسیایی افزود که این درگیری ها تأثیر منفی بر میزان واردات ال ان جی این کشورها از قطر ندارد.
هند پس از ژاپن بزرگترین واردکننده ال ان جی از قطر است.
این خبرگزاری به نقل از مدیر مالی یک شرکت وارد کننده ال ان جی در هند نوشت:'گمان نمی کنم این ماجرا تاثیری بر میزان واردات ال ان جی از قطر بگذارد. ما ال ان جی را مستقیما از راه دریا از قطر وارد میکنیم. '
به نقل از رویترز، یک شرکت تجاری در ژاپن نیز در پاسخ به پرسش ها اظهار داشت که درگیری های سیاسی جاری تأثیری بر واردات ال ان جی ژاپن از قطرنخواهد داشت.
رویترز اضافه کرد: قطر همچنین تولید کننده میعانات نفتی، نوعی از نفت خام فوق سبک، نیز هست اما تاکنون تأثیر درگیری های سیاسی بر صادرات این نوع از تولیدات نفتی، روشن نشده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵