داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 84587
 
مسیر ادغام در مدار اقتصاد بین المللی
 
نشریه 'وال استریت' ایتالیا نوشت: ایران اکنون در مسیر پیچیده ادغام مجدد در اقتصاد بین المللی قرار گرفته است و روز 19مه (29 اردیبهشت) به سوی انتخاب برای تعیین دولت جدید می رود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۶
نشریه 'وال استریت' ایتالیا نوشت: ایران اکنون در مسیر پیچیده ادغام مجدد در اقتصاد بین المللی قرار گرفته است و روز 19مه (29 اردیبهشت) به سوی انتخاب برای تعیین دولت جدید می رود.

نشریه ایتالیایی دیروز (یکشنبه) در گزارشی با عنوان 'انتخابات، ایران آماده گشایش به اتحادیه اروپا و ایتالیا' افزود: با وجود فشارهای شدید بین المللی خیلی ها عقیده دارند که ادغام مجدد ایران در مدارهای بین المللی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و انزوای این کشور به پایان می رسد.
با وجود امضای برنامه جامع اقدام مشترک و قوانین مساعد با سرمایه گذاری های خارجی، مزایایی که تاکنون متوجه اقتصاد ایران شده، بسیار کمتر از قدرت بالقوه آن است. البته روشن است که از آن سوی اقیانوس (امریکا) مانعی برای بهبود روابط کامل با اروپا وجود دارد.
دولت روحانی برای انطباق سیستم مالی ایران با مدار بین المللی گام برداشت و واسطه های بین المللی در این راه حذف شدند و بانک مرکزی ایران نیز در صدد به دست آوردن گواهی ضد پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم بین المللی، است .
به استثنای مسایل طبیعی در زمینه واکنش موسساتی که تحت تحریم بین المللی قرار گرفته اند، مشکل خاصی در به دست آوردن نامه اعتباری در باره سررسیدهای کوتاه مدت وجود ندارد و بیمه صادراتی 'ساچه' ایتالیا نیز آماده تضمین صادرات به این کشور است.
برخوردار نبودن از یک ارز قوی، یک دهه انزوای بین المللی و کاهش قیمت نفت، به ایجاد یک تورم 40 درصدی در سال 2013 در ایران منجر شد، که البته اکنون و در آخرین سال دولت روحانی به زیر 10 درصد رسید و ثبات یافت که با توجه به بازدهی ضعیف نفتی به معنی تجدید واقعی اقتصادی این کشور و به عبارت دیگر گشایش به سرمایه گذاری های خارجی است.
کشورهای مختلف اروپایی، بتنهایی و یا با کمک اتحادیه اروپا بر لزوم حمایت از ادغام کامل ایران در مدارهای بین المللی به توافق رسیده اند و تهران به مقصد هیات های تجاری بدل شده است و ماموریت های رسمی اتحادیه اروپا از کشورهای فرانسه، لهستان، ایتالیا، المان، دانمارک، سوئیس، مجارستان، لوکزامبورگ و پرتغال متعهد به ایجاد تسهیلات برای برقراری روابط بانکی با جمهوری اسلامی هستند.
گروه های صنعتی مختلف اروپایی مانند شرکت فرانسوی 'PSA ' تولیدات خود را در ایران از سر گرفته اند؛ گروه Condotte ایتالیا نیز پروتکل هایی را با یک شریک ایتالیایی و طرف ایرانی برای ایجاد طرح هایی به ارزش 4 میلیارد یورو امضا کرده است.
بسیاری در تهران بر این باورند که دولت جدید ادامه دولت کنونی خواهد بود، بنا بر این اکنون زمان گام نهادن در راه گشودن برای فعالیت های اقتصادی برای شرکت های کوچک و متوسط در جمهوری اسلامی است.
در کوتاه مدت و پس از برداشته شدن آخرین موانع مالی، ایران به یک هدف بین المللی تبدیل خواهد شد و ایتالیا نباید در بین شرکای اروپایی فعالتر در سطح بین المللی، به مکان دوم برسد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵