کد مطلب: 70537
 
آیا سرمایه گذاران وارد بازار حمل و نقل دریایی می شوند؟
حمل و نقل، پاشنه آشیل صنعت پتروشیمی
 
در کش و قوس سال های تحریم یکی از صنایعی که ضربات زیادی از تحریم ها دریافت کرد صنعت پتروشیمی بود به خصوص این مشکل با تحریم کشتیرانی و عدم حمل و نقل محصولات پتروشیمی شدت بیشتری یافت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۸
در کش و قوس سال های تحریم یکی از صنایعی که ضربات زیادی از تحریم ها دریافت کرد صنعت پتروشیمی بود به خصوص این مشکل با تحریم کشتیرانی
با توجه به ظرفیت ۵ میلیون تنی تولید متانول با نرخ های فعلی درآمد ۱۷۵ میلیون دلاری معادل ۶۰۰ میلیارد تومان تنها از طریق حمل و نقل این محصول عمدتا به بنادر چین نصیب کشتی های متانول بر می شود که این درامد در سال های تحریم به بیش از ۳۵۰ میلیون دلار بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان رسیده بود. این امر زمانی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد که طرح های دیگر متانول در دست احداث بوده و به ظرفیت تولید این محصول افزوده می شود
و عدم حمل و نقل محصولات پتروشیمی شدت بیشتری یافت.
به گزارش نکونیوز، این اثرات منفی بیشتر در شرکت هایی که محصولاتشان به صورت مایع بوده و حمل و نقل دریایی داشتند نمود بیشتری پیدا کرد صنعتی مانند صنایع متانول کشور در این میان ضربات زیادی به دلیل دشواری حمل و نقل محصولاتش متحمل شد. کمبود شدید کشتی های متانول بر از یک سو و هزینه های بالای حمل و نقل متانول که بعضا به بالای ۷۰ تا ۸۰ دلاربه ازای هر تن بالغ شد (هم اکون نرخ حمل ۳۵ دلار به ازای هر تن است) از جمله نمودهای این موضوع است.
گفتنی است با توجه به ظرفیت ۵ میلیون تنی تولید متانول با نرخ های فعلی درآمد ۱۷۵ میلیون دلاری معادل ۶۰۰ میلیارد تومان تنها از طریق حمل و نقل این محصول عمدتا به بنادر چین نصیب کشتی های متانول بر می شود که این درامد در سال های تحریم به بیش از ۳۵۰ میلیون دلار بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان رسیده بود.
این امر زمانی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد که طرح های دیگر متانول در دست احداث بوده و به ظرفیت تولید این محصول افزوده می شود .
در این بین لزوم خرید کشتی های متانول بر توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی یا تشکیل هلدینگ حمل و نقل توسط شرکتهای پتروشیمی بیش از پیش احساس و حیاتی به نظر می رسد؛ موضوعی که می تواند این اهداف را محقق سازد:
 کسب درامد ناشی از حمل و نقل محصول
 قدرت چانه زنی بیشتر در حمل و نقل محصولات
 قدرت مانور بیشتر در زمان بحران ها
بدین ترتیب با توجه به بازار رو به گسترش حمل و نقل دریایی به خصوص حمل و نقل محصولات مایع پتروشیمی نیم نگاهی به این صنعت سودآور می تواند توجه شرکت های پتروشیمی و حتی سرمایه گذاران خارجی و داخلی در این صنعت را به خود جلب نماید.
البته شرکت هایی مانند حمل و نقل پتروشیمی و یک شرکت متانولی اقداماتی برای خرید کشتی های متانول بر انجام داده اند که تاکنون به نتیجه ای قطعی نرسیده و در این زمینه تشکیل شرکت و سرمایه گذاری مشترک در این حوزه می تواند کمک شایانی به شرکت های پتروشیمی با توجه به توان مالی و نقدینگی و توجیه پذیری بالای این طرح داشته باشد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵