کد مطلب: 37724
 
پس لرزه های امضای قرارداد چین و روسیه
پایان یک عصر: پترودلار آمریکا در معرض خطر
 
قرارداد همکاری تجاری اخیر میان روسیه و چین زنگ‌های خطر را برای غرب به صدا درآورده است چرا که سیاستگذاران و کارشناسان نفت و گاز شاهد موازنه جدید‌ قدرت در بازارهای جهانی انرژی به نفع شرق هستند. روندی که احتمالا به تضعیف پترو دلار در آینده‌ای نه چندان دور منجر خواهد شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۰
قرارداد همکاری تجاری اخیر میان روسیه و چین زنگ‌های خطر را برای غرب به صدا درآورده است چرا که سیاستگذاران و کارشناسان نفت و گاز شاهد موازنه جدید‌ قدرت در بازارهای جهانی انرژی به نفع شرق هستند. روندی که احتمالا به تضعیف پترو دلار در آینده‌ای نه چندان دور منجر خواهد شد.
(یک پترودلار،‌ دلار امریکا است که در ازای فروش نفت توسط یک تولیدکننده نفت دریافت شده و سپس به حساب بانک‌های غربی ریخته می‌شود.)
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از اویل پرایز، البته دلیل اصلی نزدیک شدن روسیه به چین بالا گرفتن تنش‌های مسکو با اروپا و آمریکا بر سر اوکراین و تحریم‌هایی است که غرب علیه روسیه اعمال کرده است. این تحریم‌ها باعث شده تا مسکو با پکن که همواره یکی از متقاضیان انرژی در جهان و دومین اقتصاد بزرگ دنیاست همکاری کند. با این حال عواقب همکاری نزدیک‌تر روسیه و چین می‌تواند به معنی "آغاز پایان عصر تسلط دلار آمریکا" باشد. پدیده‌ای که می‌تواند تاثیر عمیقی بر بازار جهانی انرژی داشته باشد.
بر اساس گزارش‌های اخیر، چین و روسیه قراردادهای همکاری را امضا کرده‌اند که منافع مشترک این دو کشور تاکید دارد. مشخص‌ترین بند این همکاری قرارداد گازی 456 میلیارد دلاری است که شرکت دولتی گازپروم روسیه با چین در ماه می امضا کرده است.
از زمانی که تنش‌های مسکو و غرب بر سر اوکراین بالا گرفت و تحریم‌های غربی علیه روسیه اعمال شد، توجه کاخ کرملین به‌طور فزاینده‌ای به چین، رقیب سابق دوران جنگ سرد، معطوف شد، رقیب پیشینی که اکنون یک خریدار اصلی نفت خام در بازارهای جهانی است.
لیام هالیگان، ستون‌نویس روزنامه دیلی‌تلگراف، می‌گوید: «خطر واقعی همکاری نزدیک‌تر روسیه و چین، دوری هر چه بیشتر پکن از واشنگتن نیست ـ که البته می‌تواند تبادلات دو کشور در زمینه زغال سنگ و گاز ال‌ان‌جی را تحت تاثیر قرار دهد ـ بلکه تاثیر آن بر دلار آمریکا است.»
لیام می‌نویسد: «اگر همکاری نزدیک روسیه و چین در حوزه انرژی و نفت به استفاده از ارز دیگری به غیر از دلار منجر شود این امر نشان‌دهنده یک تغییر عمده در اقتصاد جهانی خواهد بود و این‌که آمریکا چطور بخش قابل توجهی از قدرت و متحدان خود را در جامعه جهانی از دست خواهد داد.»
این کارشناس مسائل انرژی در پایان می‌نویسد: «با توجه به این‌که چین امروزه بزرگترین واردکننده نفت در جهان است و آمریکا مصرانه بر تولید داخلی تاکید می‌کند به نظر می‌رسد که روزهای پترودلار و در نتیجه تسلط آن بر بازارهای جهانی به شماره افتاده و به پایان عصر خود نزدیک می‌شود.»

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵