داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 34303
 
عزم دولت تدبیر و امید برای کاهش نرخ تورم
تورم تک رقمی؛ واقعیتی در دسترس یا رویایی بلندپروازانه؟
 
عزم دولت برای کاهش تورم در کشور اندک اندک آثار مثبت خود را نمایان می سازد؛ اما آیا رسیدن به تورم تک رقمی که رییس جمهور وعده آن را داده عملی است؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۷
عزم دولت برای کاهش تورم در کشور اندک اندک آثار مثبت خود را نمایان می سازد؛ اما آیا رسیدن به تورم تک رقمی که رییس جمهور وعده آن را داده عملی است؟ 
به گزارش نکونیوز، دکتر حسن روحانی اعلام کرده دولت قصد دارد تورم را تا پایان سال جاری به زیر ۲۰ درصد برساند و در سال ۹۵، آن را تک رقمی کند. این وعده پس از آن مطرح شده که نرخ تورم سالیانه کشور از زمان روی کار آمدن دولت جدید که یک سال سپری می شود، از ۴۵ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته و تورم نقطه به نقطه که تورم ماهیانه را نشان می دهد به ۱۵ درصد رسیده است. چنین دستاوردی از سوی دولت با توجه به بی ثباتی در عرصه اقتصاد و رشد نقدینگی، دستاورد مثبت و قابل توجهی محسوب می شود. به همین دلیل در صورت تداوم همین روند، کاهش نرخ تورم تا ۲۰ درصد نیز قابل پیش بینی است. اما ماموریت غیرممکن دولت، رساندن نرخ تورم به تورمی تک رقمی است. سالهاست کشور ما با تورم تک رقمی بیگانه است. در آخرین ماههای حضور سید محمد خاتمی در راس دولت در سال ۱۳۸۴، تورم سرانجام به مرز ۱۰ درصد رسید اما دولت بعدی که روی کار آمد، وضعیت تغییر کرد و نرخ تورم دوباره سیری صعودی به خود گرفت تا ایران به یکی از سه کشور دارای بالاترین نرخ تورم در دنیا تبدیل شود. طی کردن مسیری که دولت خاتمی در هشت سال پیمود و به تورم ۱۰ درصدی رسید، در شرایط کنونی کار دشواری است چراکه اگرچه شاهد بازگشت آرامش و ثبات نسبی به فضای اقتصادی کشور هستیم اما با توجه به عدم رفع کامل تحریمها و عدم بازگشت سرمایه گذاران خارجی و سایر فاکتورهایی که نشانه ثبات است و می تواند به رونق اقتصادی کشور و جمع آوری نقدینگی سرگردان به سمت تولید کمک کند، دولت برای رسیدن به هدف تورم تک رقمی تا سال ۹۵ کار دشواری پیش رو دارد. تورم تک رقمی از این منظر رویایی بلندپروازانه به نظر می رسد؛ هرچند که اگر ثبات بیشتری بر عرصه اقتصاد حاکم شود و شاهد رونق هر چه بیشتر در سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی به تبع آن رونق تولید باشیم، این زنجیره به هم پیوسته، ارزش بیشتری پیدا می کند و می تواند هدف دولت در تحقق تورم تک رقمی را به واقعیتی در دسترس تبدیل کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵