کد مطلب: 59333
 
ایجاد شبکه اقتصادی بندری
 
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برای اینکه قدرت دریایی شویم باید بخش خصوصی، قوی‌تر شود، گفت: عمده‌ترین ماموریت ما خلق بخش خصوصی قوی است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برای اینکه قدرت دریایی شویم باید بخش خصوصی، قوی‌تر شود، گفت: عمده‌ترین ماموریت ما خلق بخش خصوصی قوی است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس آخوندی در مراسم گرامیداشت روز حمل و نقل و انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پروژه‌های بندری، گفت: صنعت دریایی، جهانی است و محدود به مرزها نمی‌شود؛ بنابراین در حوزه صنعت دریا و دریانوردی باید از بازبینی نقش ایران در گستره جهانی سخن گفت.

وی افزود: ایران قدرتی دریایی در حوزه نظامی، دریایی و بندری است و به دلیل موقعیت ژئوپلیتیک مناسبی که در منطقه داریم، باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه ما به عنوان قدرت دریایی به مسئولیت خود در منطقه عمل نکرده‌ایم، اظهار داشت: قدرت باید منافع ملی را تامین کند و این فقط اعمال حاکمیت نیست.

آخوندی به ارائه مشوق در مسیرهای ترانزیتی اشاره کرد و گفت: با این شیوه باید راه‌های کریدوری را جذب کنیم و با تسهیل عبور و مرور در روان‌سازی امور کالا، ترانزیت را رونق بیشتری بدهیم.

وی، اصلی‌ترین مسئولیت ایران را در منطقه، کاهش هزینه عبور از مسیرهای ترانزیتی عنوان کرد و افزود: این موضوع باید در بخش هزینه عبور و با تعیین ارقام مناسب، رقابتی شود، چرا که ایران باید همچنان شاهراه ترانزیتی شمال – جنوب و شرق – غرب بماند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی قدرتمند در دولت‌های قدرتمند بوجود می‌آید، افزود: دولت قدرتمند دولتی است که بتواند سیاستگذاری‌ها را در بخش خصوصی اجرایی کند.

آخوندی، عمده‌ترین ماموریت دولت را خلق بخش خصوصی قوی دانست و اظهار داشت: زمانی به قدرت می‌رسیم که بیینیم در حوزه دریا، شرکت‌های مختلف در آن طرف میز با ما مذاکره می‌کنند؛ بنابراین اگر می‌خواهیم یک قدرت دریایی باشیم، باید بخش خصوصی قوی روی کار بیاید.

وی با اشاره به کاهش جمعیت در شهرهای ساحلی جنوبی ایران، گفت: وقتی ۴۰ درصد مردم بندرعباس، حاشیه‌نشین هستند، ما نمی‌توانیم یک قدرت دریایی باشیم، چرا که تمرکز جمعیت در شهرهای ساحلی جنوبی ۴.۸ نفر در کیلومتر مربع است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه باید شبکه اقتصادی در سطح بین‌المللی بندری ایجاد کنیم، اظهار داشت: بنیان‌های دریایی باید عوض شود و در این راستا ما باید بندر اقیانوسی چابهار را توسعه دهیم، ضمن آنکه به توسعه بنادر خلیج‌فارس مانند جاسک هم بپردازیم.

آخوندی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۶ خط کشتیرانی بین‌المللی در بنادر ایران پهلو می‌گیرد، افزود: باید شبکه اقتصادی بندری ایجاد کنیم تا بتواند کالا را در سطح جهان جابه‌جا کند.

بر اساس این گزارش، در حاشیه این مراسم قرارداد ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سواحل شمالی و جنوبی کشور با بخش خصوصی به امضا رسید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵