کد مطلب: 105432
 
رتبه اول گازرسانی به نیروگاهها
 
عربستان برای تولید برق روزانه ۶۸۰ هزار بشکه نفت در نیروگاه‌ها می‌سوزاند که نفت سوزی‌ها کمر صادرات نفت این کشور را شکسته است.
تاریخ انتشار : جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۲
عربستان برای تولید برق روزانه ۶۸۰ هزار بشکه نفت در نیروگاه‌ها می‌سوزاند که نفت سوزی‌ها کمر صادرات نفت این کشور را شکسته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گرمای طاقت فرسای تابستانی نفس کشورهای منطقه خاورمیانه را به شمارش انداخته و در طول چند هفته گذشته به دلیل گرمای پایدار در اکثر کشورهای منطقه خاورمیانه به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس به منظور مهار گرما و استفاده از دستگاه‌های سرمایشی، رکورد جدیدی در مصرف برق کشورها به ثبت رسیده است.

در این بین ایران و عربستان به عنوان دو کشور بزرگ تولیدکننده نفت منطقه خاورمیانه و اوپک، شرایط متفاوتی در تامین سوخت نیروگاه‌های برق تجربه می‌کنند، به طوری که همزمان با ثبت رکوردهای جدید نفت سوزی در نیروگاه‌های عربستان و آلودگی شدید زیست محیطی اما در ایران به دلیل افزایش سهم گاز طبیعی به بیش از ۹۰ درصد در سبد سوخت نیروگاه‌ها، عملا دوره مصرف سوخت مایع و به ویژه گازوئیل تمام شده است.

پلاتس اخیرا با انتشار گزارشی از مصرف روزانه ۶۸۰ هزار بشکه نفت خام به صورت مستقیم در نیروگاه‌های عربستان خبر داده و تاکید کرده است: افزایش مصرف نفت خام و فرآورده‌های نفتی در نیروگاه‌های برق عربستان و برخی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، عرصه را بر صادرات نفت خام و فرآورده نفتی این کشورها تنگ کرده است.

با این وجود، در ایران افزایش مصرف برق و به تبع آن افزایش مصرف انرژی در نیروگاه‌ها نه تنها مزاحمتی برای صادرات نفت خام کشور ایجاد نکرده است که به دلیل استفاده گاز طبیعی به جای سوخت مایع شامل نفت کوره و گازوئیل، دستاوردهای متعددی همچون کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، افزایش راندمان نیروگاه‌ها، کاهش استهلاک تجهیزات و صرفه جویی ارزی ناشی از جایگزینی گاز طبیعی به جای سوخت مایع و حتی صادرات انواع فرآورده‌های نفتی را برای اقتصاد کشور به ارمغان آورده است.

بر اساس گزارش رسمی شرکت ملی گاز ایران از تیر ماه امسال تاکنون به طور متوسط روزانه ۲۸۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه‌های برق عرضه شده که سهم گاز در سبد سوخت نیروگاهی کشور را به بیش از ۹۰ درصد افزایش داده است.

در شرایط فعلی تمامی نیروگاه‌های برق ایران به استثنای پنج نیروگاه واقع در استان سیستان و بلوچستان به شبکه گاز متصل هستند که پیش‌بینی می‌شود با تکمیل شبکه گازرسانی و ساخت خطوط لوله جدید تا سال ۹۸ این نیروگاه‌ها هم از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شوند.

ردپای «پارس جنوبی» در کاهش خاموشی‌های تابستان

به گزارش فارس، همسو با افزایش قابل توجه و خیرکننده گاز طبیعی در سبد سوخت نیروگاه‌های برق ایران نمی‌توان نقش گاز میدان مشترک پارس جنوبی در این موفقیت بزرگ اقتصادی و زیست محیطی را نادیده گرفته، به طوری که از ابتدای تیر ماه امسال تاکنون به طور میانگین روزانه گاز تولیدی ۱۱ فاز پارس جنوبی صرف تامین سوخت نیروگاه‌های کشور شده است.

به عبارت دیگر درحالی در عربستان رکوردهای مصرف مستقیم نفت خام در نیروگاه‌های برق به ثبت رسیده، در ایران به دلیل سرعت در توسعه و بهره‌برداری فازهای مختلف پارس جنوبی توسط پیمانکاران ایرانی در طول پنج سال گذشته تاکنون عملا بخش عمده‌ای از گاز مصرفی نیروگاه‌ها از محل تولید فازهای پارس جنوبی تامین می‌شود.

ظرفیت تولید گاز ایران در پارس جنوبی تا پایان سال گذشته به حدود ۵۷۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده بود که از ابتدای سال جاری تاکنون با بهره‌برداری از سه ردیف جدید شیرین سازی در پالایشگاه‌های در دست ساخت ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی حدود ۲۰ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت تولید گاز شیرین کشور افزوده شده است.

علاوه بر این، با بهره برداری از اولین سکوی فاز ۱۴ این میدان مشترک گازی با قطر امکان برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از پارس جنوبی فراهم شده که پیش‌بینی می‌شود، تا پایان امسال ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز دیگر به ظرفیت تولید روزانه گاز ایران در این میدان مشترک اضافه شود.

توسعه پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز در این حوزه مشترک موجب شده که با جایگزینی گاز به جای گازوئیل نه تنها ایران از واردات این فرآورده نفتی خودکفا شود که زمینه صادرات نفت کوره، گازوئیل و سایر فرآورده‌های نفتی هم در اوج گرمای تابستان فراهم شود که تبدیل ایران به یکی از کشورهای صادرکننده سوخت مایع یکی از مهمترین برگ برنده پارس جنوبی بوده که کشورهای عربی به ویژه عربستان آرزوی در اختیار داشتن چنین میدان گازی را دارند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵