کد مطلب: 81428
 
جزئیات استراتژی نفتی عربستان و متحدانش
عربستان، پشت درهای بسته، چه قیمتی برای نفت درنظر گرفته است؟
 
مقامات اوپک می‌گویند با اجرای توافق نفتی، این سازمان قیمت مشخصی برای نفت درنظر نگرفته است؛ بلکه هدف این است که سطح موجودی انبارهای نفت کاهش یابد تا با حل مشکل مازاد عرضه، توازن بین عرضه و تقاضا در بازار نفت ایجاد شود. اما مثل این‌که پشت درهای بسته عربستان سعودی و متحدانش در اوپک، یک قیمت برای نفت در سال ۲۰۱۷ درنظر گرفته‌اند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۳
مقامات اوپک می‌گویند با اجرای توافق نفتی، این سازمان قیمت مشخصی برای نفت درنظر نگرفته است؛ بلکه هدف این است که سطح موجودی انبارهای نفت کاهش یابد تا با حل مشکل مازاد عرضه، توازن بین عرضه و تقاضا در بازار نفت ایجاد شود. اما مثل این‌که پشت درهای بسته عربستان سعودی و متحدانش در اوپک، یک قیمت برای نفت در سال ۲۰۱۷ درنظر گرفته‌اند.
به گزارش نکونیوز، رویترز در خبری اختصاصی به نقل از پنج منبع آگاه از کشورهای عضو اوپک فاش کرده است که عربستان سعودی و متحدانش در اوپک- قطر، کویت و امارات متحده عربی- می‌خواهند قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ تا سطح ۶۰ دلار به ازای هر بشکه افزایش یابد.
از نظر عربستان و متحدان آن، قیمت‌های حدود ۶۰ دلاری نفت، همان قیمتی است که باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاری در میادین جدید نفتی مقرون‌به‌صرفه باشد، اما باعث نمی‌شود جهشی در تولید نفت شیل در آمریکا صورت گیرد.
قیمت‌های پایین نفت هم منابع مالی دولت‌های عضو اوپک را کاهش داده و از این جهت بر دولت‌های عربی فشار وارد کرده است و هم باعث شده است تا به با تعلیق درآمدن بسیاری از پروژه‌های اکتشاف و تولید نفت، این ترس بوجود آید که عرضه نفت در آینده با مشکل جدی مواجه خواهد شد.
کسورهای عربی از هر دو عامل می‌ترسند: قیمت‌های پایین نفت باعث کسری بودجه و در نتیجه آب رفتن ذخایر ارزی آن‌ها شده است. از طرف دیگر، اگر کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت جهان باعث شود تا در آینده جهان با مشکل کمبود عرضه نفت خام مواجه شود، قیمت نفت به یکباره جهش خواهد کرد و این جهش سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر را به شدت ترغیب خواهد کرد. بدین‌ترتیب، ممکن است در بلندمدت، انرژی‌های تجدید‌پذیر به رقیب جدی نفت خام تبدیل شوند و این به ضرر کشورهایی نظیر عربستان سعودی است.
عربستان و متحدانش در اوپک به دنبال افزایش قیمت نفت هستند؛ اما از دید آن‌ها این قیمت نباید آن‌چنان بالا باشد که تولید نفت شیل آمریکا، به یکباره با جهش مواجه شود. در واقع، از نظر این کشورها، تولید نفت شیل در آمریکا رقیبی برای تولید نفت در خاور میانه محسوب می‌شود و باید پدیده شیل مهار شود تا جایگاه این کشورها در بازار نفت از دست نرود.
از نظر عربستان، کویت، قطر و امارات، قیمت‌های حدود ۶۰ دلاری، همان قیمتی هستند که در آن تمام این اهداف محقق می‌شود.
از میانه سال ۲۰۱۴ تاکنون که قیمت نفت کاهش یافته، پروژه‌های نفتی‌ای با ارزش بالغ بر ۱ تریلیون دلار تعلیق یا لغو شده‌اند.
یکی از منابع آگاه به رویترز گفته است که عربستان علاوه بر دلایل فوق، به دلیل برنامه‌ریزی برای فروش سهام آرامکو هم به دنبال بالا رفتن قیمت نفت است؛ چرا که افزایش قیمت نفت، افزایش قیمت عرضه سهام آرامکو را به دنبال خواهد داشت.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده است که تولید نفت شیل در آمریکا در فاصله بین دسامبر ۲۰۱۶ تا دسامبر ۲۰۱۷، ۴۳۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. اما یکی از منابع رویترز، به این خبرگزاری گفته که انتظار می‌رود تولید نفت شیل در سال ۲۰۱۷، حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.
علاوه بر این، یک منبع آگاه به رویترز گفته است که اوپک و غیراوپک ممکن است دوره توافق نفتی را تمدید کنند. اوپک و غیراوپک، توافق کرده بودند که تولید نفت خود را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
وی گفته است که «اگر ما به مسابقه افزایش تولید نفت بازگردیم، به هیچ چیزی نمی‌رسیم و قیمت‌ها دوباره کاهش خواهند یافت.»

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵