کد مطلب: 79818
 
توسط کارگروهی سه جانبه صورت می گیرد:
بررسی اسناد فروش نفت در سالهای 87 تا 91
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مجلس از بررسی اسناد صادرات نفت طی سال های ۸۷ تا ۹۱ خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۸
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مجلس از بررسی اسناد صادرات نفت طی سال های ۸۷ تا ۹۱ خبر داد.
به گزارش نکونیوز، محمدمهدی مفتح که در نشستی خبری مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس را تشریح می کرد، از بررسی اسناد صادرات نفت ایران در یک کارگروه طی سالهای تحریم خبر داد اما در عین حال گفت که این موضوع ارتباطی به آنچه آن را "مسایل حاشیه ای" از جمله متهمان نفتی که پرونده آنها مربوط به همین موضوع است ندارد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در مصوبه دیگر مقرر شد که کارگروهی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و امور دارایی و دیوان محاسبات تشکیل شود و اسناد و حساب های مربوط به صادرات نفت را طی سال های ۸۷ تا ۹۱ و همچنین تامین بنزین و نفت گاز را و تهاتر بنزین و عملیاتی که در حوزه نفت وجود داشته وهمچنین مابه التفاوت فروش داخلی فرآورده های نفتی با قیمت های فوب خلیج فارس را بررسی کرده و گزارش آن را دیوان محاسبات به مجلس تقدیم کرده و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این گزارش را در صحن علنی قرائت کند.
وی تاکید کرد: این تصمیم در بودجه درآمدی و هزینه ای نبوده بلکه نوعی سیاستگذاری و از جهت انجام وظیفه نظارتی مجلس می باشد و این موضوع کاملا کارشناسی و نظارتی است و ربطی به مسائل حاشیه ای از جمله متهمان نفتی ندارد. دیوان محاسبات کشور موظف است گزارش اقدامات متضمن نقض قانون مسئولان ذی ربط وقت را حسب مورد به تفکیک هر سال جهت رسیدگی به کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه کند.
او البته توضیح نداد که چگونه بدون توجه به زوایای پنهان صادرات نفت ایران توسط بابک زنجانی در آن سالها، می توان اسناد صادرات نفت را مورد بررسی کامل قرار داد.
مفتح در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق نیز گفت : در یکی از مصوبات، نحوه توزیع ۴ میلیون تن قیر رایگان توسط شرکت ملی نفت تا سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال به این ترتیب مشخص شد که ۱۳ درصد از این مقدار به وزارت جهاد کشاورزی برای مالچ پاشی تخصیص پیدا کند، همچنین ۵۴ درصد از آن به وزارت راه و شهرسازی برای روکش آسفالت و آسفالت راه های روستایی و معابر و محلات اختصاص یابد همچنین ۱۷ درصد از این مقدار قیر به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت بهسازی روستاها تخصیص پیدا کند، ۱۳ درصد در اختیار وزارت کشور و سازمان دهیاری ها و شهرداری ها قرار می گیرد، برای آسفالت معابر شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر جمعیت، همچنین ۳ درصد نیز جهت آسفالت مدارس کشور در اختیار وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی مدارس قرار می گیرد.
وی افزود: در مصوبه دیگری مقرر شد مطالبات بانک مرکزی و بانک های تجاری بابت اصل و سود تسهیلات شرکت های دولتی تابع وزارت نفت به مدت ۲ سال امهال شود که هزینه این امهال به عهده خود شرکت ها خواهد بود. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵