کد مطلب: 87288
 
موضوع مذاکره نفتی با عراق
 
مدیر امور فنی شرکت نفت مناطق مرکزی اعلام کرد مذاکره با عراق با هدف ارائه مدل توسعه واحد برای مخزن های مشترک در آینده نزدیک از سر گرفته می شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۰
مدیر امور فنی شرکت نفت مناطق مرکزی اعلام کرد مذاکره با عراق با هدف ارائه مدل توسعه واحد برای مخزن های مشترک در آینده نزدیک از سر گرفته می شود.
به گزارش یکشنبه شرکت ملی نفت، «احمد رجبی» افزود: یکپارچه شدن مخازن مشترک به این معناست که کشورهای دارای چنین مخزن هایی همه اطلاعات مخزنی خود مانند لرزه نگاری، تولید و حفاری چاه ها را به اشتراک بگذارند و با ارائه یک مدل واحد توسعه ای، همگام با هم و براساس میزان سهم، عملیات توسعه و برداشت از مخزن را انجام دهند.
وی ادامه داد: اکنون کشورهایی که در دریای شمال مخزن مشترک دارند از همین شیوه برای توسعه و برداشت از میدان های مشترک استفاده می کنند و نفت مرکزی نیز تمایل دارد از این روش برای توسعه میدان های مشترک با عراق استفاده کند.
رجبی مذاکرات گذشته نفت مرکزی با کشور عراق برای همکاری مشترک در بحث تولید را سازنده خواند اما در حالی که داشت به نتایج مثبتی ختم می شد به دلیل ناامنی و تغییر دولت عراق متوقف شد.
وی افزود: اکنون شرکت نفت مناطق مرکزی آمادگی دارد مذاکرات را از سر بگیرد که با هماهنگی وزارت امور خارجه و وزارت نفت در آینده ای نزدیک مذاکرات انجام می شود.
رجبی در مورد میزان کنونی تولیدات نفت و گاز شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: این شرکت اکنون روزانه ۲۰۸ هزار بشکه نفت تولید می کند، ضمن اینکه ظرفیت تولید گاز آن ۲۸۰ میلیون متر مکعب است البته اکنون به دلیل گرما، تولید کاهش یافته است تا تعمیرهای اساسی انجام شود.
رجبی تولید از میدان های مشترک و تامین گاز کشور در بخش خشکی را ۲وظیفه مهم شرکت نفت مرکزی اعلام کرد و گفت: این شرکت در سه سال گذشته در بخش توسعه و تولید از میدان های مشترک موفق به افزایش ۳۰ درصدی تولید نفت شد.
به گزارش ایرنا، مذاکره ایران با عراق برای توسعه مشترک مخزن های نفتی، مربوط به میدان های کوچک است و میدان های بزرگی مانند آزادگان و یادآوران در قالب این همکاری قرار ندارند.
میدان های کوچکی مانند آبان، پایدار غرب و شرق، نفت شهر و دهلران که در استان های ایلام و کرمانشاه قرار دارند، از میدان های مشترک نفت مرکزی با عراق به شمار می روند.
شرکت بهره برداری نفت مناطق مرکزی ایران به گستردگی جغرافیایی در ۱۱ استان کشور یکی از زیرمجموعه های اصلی شرکت ملی نفت ایران است که مسوولیت استخراج، پالایش و انتقال نفت و گاز و همچنین میعانات گازی را بر عهده دارد.
این شرکت که چهارمین تولید کننده نفت در کشور است در بخش گاز نیز با تولید روزانه نزدیک به ۳۰۰ میلیون متر مکعب رتبه دوم را دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵