کد مطلب: 32738
 
توزیع بنزین آلوده، نتیجه عدم توسعه پالایشگاهها
شمس الله بهمئی*
 
امروزه بنزین و آلودگی آن به چالش جدی مردم تبدیل شده و اولین سوالی که در ذهن پیش می آید این است که اگر بنزین تولیدی پتروشیمی ها آلوده بود، چرا در آن زمان هیچ واکنشی به این موضوع نشان داده نمی شد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۷
امروزه بنزین و آلودگی آن به چالش جدی مردم تبدیل شده و اولین سوالی که در ذهن پیش می آید این است که اگر بنزین تولیدی پتروشیمی ها آلوده بود، چرا در آن زمان هیچ واکنشی به این موضوع نشان داده نمی شد؟ شاید پاسخ این باشد که تولید بنزین در پتروشیمی ها در آن دوره خاص راهکاری برای برون رفت از فشارهای تحریم بود و شاید هم چاره ای جز این نبود. اکنون نیز قبول داریم که بنزین تولیدی آن زمان مطلوب و بر مبنای کیفیت یورو ۴ و ۵ نبود و با استاندارد جهانی فاصله داشت ولی بحث بر سر این است که کشور ما ناچار بود برای دور زدن تحریم، این کار را انجام بدهد. اما اکنون که به وضعیت مقداری مناسب تر شده، طبیعتا وظیفه همه است که به سمت تولید و توزیع بنزین سالم و پاک بروند و دولت جدید هم شروع به این کار کرده است. آنچه مسوولان وزارت نفت هم بر آن تاکید دارند، این است که بنزین استاندارد وارد کشور شود. از سوی دیگر باید فرآیندهای پالایشگاه های ما تقویت شود تا با این روش بنزین پاک و سالم در اختیار مردم قرار گیرد.
اما نکته مهم این است که چرا هنوز عده ای سعی می کنند این مساله را مخفی کنند و اعتراف نمی کنند که بنزین تولید پتروشیمی ها آلودگی دارد. در یک دوره زمانی بنزین تولید ما یورو دو و یورو سه بود و اکنون با بهبود کیفی و واردات بنزین به سمت وضعیت مطلوب پیش می رویم. البته وضعیت بنزین پالایشگاههای ما مناسب است و بنزین حاصل از پتروشیمی های ما مشکل دارد که آن هم بیشتر در جنوب کشور توزیع شده بود و دیدیم که ۲۰ هزار نفری که خوزستان مشکل تنفسی پیدا کردند، به خاطر بنزن بالای موجود در بنزین تولیدی در پتروشیمی ها بود که اتفاق افتاد. به هر حال وظیفه هر دولتی است که از با ارزش ترین منابع کشور، یعنی منابع انسانی محافظت کند. خوشبختانه دولت آقای روحانی هم این گام را برداشته و به سمت تولید و توزیع بنزین با کیفیت بالا حرکت می کند.
در این رابطه ضرورت توسعه سریعتر پالایشگاه ها بیش از پیش احساس می شود و اگر پالایشگاه ستاره بندرعباس و پالایشگاه کرمانشاه زودتر به نتیجه می رسید، شاید مشکلمان در تامین بنزین با کیفیت حل می شد. قطعا اگر در مقوله تکمیل پالایشگاه ها هدف دار هزینه می کردیم، اکنون وضع خوبی داشتیم. باید همان زمان گام هایی را بر می داشتیم ولی به هر حال این اتفاق نیفتاد و هزینه ها سرشکن شد. بی شک در خیلی از پروژه هایمان نتوانستیم بهره وری لازم را که حاصل کارایی و اثر بخشی سرمایه گذاری است، به دست بیاوریم و همین است که کشور با مشکلاتی مواجه شده است. بنابراین امیدواریم با راه اندازی هر چه سریعتر پالایشگاههای در دست ساخت بویژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس مشکلات کشور در این زمینه حل شود.
*سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵