کد مطلب: 84948
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
روند نزولی قیمت نفت، چگونه معکوس شد؟
 
هفته گذشته قیمت نفت تحت تأثیر کاهش غیرمنتظره موجودی انبارهای نفت در آمریکا و تقریباً قطعی شدن تمدید توافق نفتی از طرف اوپک و غیراوپک، افزایش یافت و برنت مجدداً وارد کانال ۵۰ دلاری شد. بعد از سه هفته کاهش قیمت نفت، روند نزولی قیمت‌ها بالاخره در هفته گذشته معکوس شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸
بازار نفت بالاخره در هفته گذشته توانست روند نزولی سه هفته پیش را معکوس کرده و سیر صعودی را تجربه کند. قیمت نفت که در هفته منتهی به ۱۵ اردیبهشت بدترین عملکرد را در شش ماه گذشته تجربه کرده بود و ۵ درصد کاهش یافته بود، در هفته منتهی به ۲۲ اردیبهشت ۳ درصد افزایش یافت.
به گزارش نکونیوز، هفته گذشته قیمت نفت تحت تأثیر کاهش غیرمنتظره موجودی انبارهای نفت در آمریکا و تقریباً قطعی شدن تمدید توافق نفتی از طرف اوپک و غیراوپک، افزایش یافت و برنت مجدداً وارد کانال ۵۰ دلاری شد. بعد از سه هفته کاهش قیمت نفت، روند نزولی قیمت‌ها بالاخره در هفته گذشته معکوس شد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا هفته گذشته گزارش داد که موجودی انبارهای نفت در آمریکا بیشترین کاهش را در سال ۲۰۱۷ تجربه کرده است. موجودی انبارهای نفت در این کشور ۵.۲۵ میلیون بشکه کاهش یافت.
تحلیل‌گران برآورد کرده بودند که موجودی انبارهای آمریکا ۲ میلیون بشکه کاهش می‌یابد. اما میزان کاهش موجودی انبارها بیش از دو برابر پیش‌بینی کارشناسان بود و این امر قیمت نفت را افزایش داد. با کاهش موجودی انبارها در آمریکا، نگرانی نسبت به افزایش تولید نفت این کشور تا حدی رفع شد.
موجودی انبارهای نفت در آمریکا در حال حاضر ۵۲۲.۵ میلیون بشکه است که پایین‌ترین میزان از ماه فوریه است. با این حال، موجودی انبارهای نفت در این کشور همچنان ۱۰۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله است.
(گزارش نکونیوز در این‌باره را بخوانید: انبارهای نفت، در حال تسلیم شدن هستند)
رویداد مثبت دریگر در هفته گذشته، حمایت قطعی عربستان از تمدید توافق نفتی و طرح کاهش تولید نفت بود. خالد الفالح وزیر انرژی عربستان صراحتاً گفت که در نتیجه مشاوره با سایر کشورهای تولیدکننده نفت، تقریباً با اطمینان می‌تواند بگوید که طرح کاهش تولید نفت تا نیمه دوم سال ۲۰۱۷، و یا حتی فراتر از آن در سال ۲۰۱۸، تمدید خواهد شد.
خالد الفالح وزیر انرژی عربستان گفت که تولیدکنندگان نفت اصرار دارند که با اقدام دسته جمعی خود، موجودی انبارهای نفت را کاهش دهند.
در زمستان معمولاً تولید نفت در عربستان کاهش پیدا می‌کند چرا که مصرف برق در این کشور کاهش می‌یابد. اما عربستان با آغاز فصل گرما تولید نفت خود را افزایش می‌دهد تا بتواند نیازهای داخلی را تأمین کرده و صادرات نفت خود را نیز در سطح بالایی حفظ کند. برخی بر این عقیده‌ بودند که عربستان با موافقت با طرح کاهش تولید روغن ریخته را نذر امام‌زاده کرده و با شروع فصل گرما، تولید خود را دوباره افزایش می‌دهد و با تمدید توافق نفتی مخالفت می‌کند.
با اظهارات وزیر انرژی عربستان در هفته گذشته، اشتباه بودن این فرضیه، اثبات شد. حالا به نظر می‌رسد که سیاست نفتی عربستان به طور قطعی تغییر کرده است.
(تحلیل نکونیوز در این‌باره را بخوانید: تغییر پایدار در سیاست نفتی عربستان)
یکی دیگر از عوامل افزایش نفت در هفته گذشته، کاهش صادرات نفت عربستان به کشورهای آسیایی است. عربستان سعودی برای نخستین بار از زمان توافق اوپک در اواخر نوامبر ۲۰۱۶، تصمیم گرفته که فروش نفت به کشورهای آسیایی را در ماه ژوئن ۷ میلیون بشکه کاهش دهد. عربستان پیش از این سعی می‌کرد به هر ترتیب ممکن و حتی با ارائه تخفیف‌های جذاب، سهم خود در بازار آسیا را حفظ کند.
همچنین در هفته گذشته بلومبرگ حال گزارش داد که بنا به آمار پنج منبع از شش منبع ثانویه اوپک، تولید نفت اوپک در ماه آوریل، برای چهارمین ماه پیاپی، کاهش یافته و به ۳۱.۷۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.
در هفته گذشته همچنی پلتس گزارش داد که صادرات نفت ایران در ماه آوریل کاهش یافته است. طبق گزارش پلتس صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه آوریل ۸ درصد کاهش یافته و به ۲.۱۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.
منابع آگاه به پلتس گفتند که صادرات نفت خام ایران در ماه آوریل به دو دلیل کاهش یافته است: اولاً پالایشگاه‌های ایران در حال حاضر با ظرفیت کامل کار می‌کنند و نفت خام کمتری برای صادرات باقی می‌ماند و دوم این که خرید نفت خام ایران توسط چین و هند کاهش یافته است.
صادرات نفت ایران به چین و هند، روی هم رفته ۲۸ درصد کاهش یافته و از ۱.۷۵۴ میلیون بشکه در ماه مارس به ۱.۳۶۱ میلیون بشکه در ماه آوریل رسیده است.
تنش‌ها بین ایران و هند بر سر قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب باعث شده تا هند در ماه آوریل، خرید نفت ایران را ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. هندی‌ها قبلاً ایران را تهدید کرده بودند که در پاسخ به عدم واگذاری توسعه میدان فرزاد ب به یک شرکت هندی، خرید نفت خود از ایران را ۲۰ درصد کاهش می‌دهند.
(گزارش نکونیوز در این‌باره را بخوانید: کاهش صادرات نفت ایران+ جزئیات)
در هفته گذشته تعداد دکل‌های حفاری نفتی فعال در آمریکا باز هم افزایش یافت. این هفدهمین هفته متوالی است که که تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا، افزایش می‌یابد. شرکت‌های حفاری در آمریکا ۹ دکل نفتی به دکل‌های فعال این کشور اضافه کردند و تعداد دکل‌های نفتی در آمریکا به ۷۱۲ دکل رسید.
تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا نسبت به همین هفته در سال گذشته، بیش از دو برابر شده است. در سال گذشته در چنین هفته‌ای تنها ۳۱۸ دکل فعال نفتی در آمریکا وجود داشت.
سرمایه‌گذاری در حفاری چاه‌های نفت در صنعت نفت شیل آمریکا با سرعت خیره‌کننده‌ای در حال افزایش است. افزایش بودجه حفاری در صنعت شیل، ۱۰ برابر بیش از افزایش بودجه حفاری در سایر نقاط دنیا است. شرکت بانکداری و خدمات مالی بارکلیز گفته است که هزینه‌کرد شرکت‌های حفاری در آمریکای شمالی در سال ۲۰۱۷، ۳۲ درصد رشد داشته و به ۸۴ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که در پروژه‌های بین‌المللی، تنها شاهد رشد ۳ درصدی هزینه‌کردها در سال ۲۰۱۷ بوده‌ایم.
آن‌گونه که بلومبرگ می‌گوید موسسه مشاوره انرژی وود مکنزی برآورد کرده که افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در آمریکای شمالی باعث خواهد شد تا تولید نفت این منطقه در سال جاری میلادی ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.
(گزارش نکونیوز در این‌باره را بخوانید: افزایش باورنکردنی بودجه حفاری در صنعت شیل)
در نتیجه افزایش فعالیت‌های حفاری، اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده که تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط به ۹.۳ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۱۸ به ۱۰ میلیون بشکه در روز برسد.
نفت خام برنت در پایان هفته گذشته کار خود را با قیمت ۵۰ دلار و ۸۴ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در پایان هفته به ۴۷ دلار و ۸۴ سنت به ازای هر بشکه رسید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵