داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 100383
 
دلار تک نرخی شد : ۴۲۰۰ تومان
آیا شوک ارزی دولت به بازار جواب می دهد؟
 
در شرایطی که کنترل بازار ارز از دست دولت خارج شده و قیمت دلار هر ساعت رو به افزایش بود، در جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز به ریاست حسن روحانی، تصمیم گرفته شد تا قیمت دلار تک نرخی شده و با قیمت ۴۲۰۰ تومان عرضه شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۱
در شرایطی که کنترل بازار ارز از دست دولت خارج شده و قیمت دلار هر ساعت رو به افزایش بود، در جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز به ریاست حسن روحانی، تصمیم گرفته شد تا قیمت دلار تک نرخی شده و با قیمت ۴۲۰۰ تومان عرضه شود.
به گزارش نکونیوز، برخی این تصمیم دولت را شوک دولت به بازار و اقدامی عملی جهت کنترل نوسانات بازار ارز ارزیابی می کنند و معتقدند در صورت تزریق ارز به میزان مناسب در بازار، شاهد کنترل نرخ ارز خواهیم بود. اما از سویی دیگر برخی معتقدند التهاب در بازار به حدی است که این اقدام دستوری، همانند اقدامات مشابه دستوری در زمان دولت دوم محمود احمدی نژاد، نمی تواند پاسخگوی این التهابات باشد و تنها حاصل آن افزایش قیمت ارز دولتی یا مبادله ای، بدون تاثیرگذاری محسوس روی قیمت ارز آزاد است.
با این وجود همگان منتظرند تا واکنش بازار ارز در سه شنبه را به این تصمیم مهم دولت ببینند تا شاید دولت از این آزمون بزرگ اقتصادی سربلند خارج شود. افزایش قیمت ارز، نه صرفا به عنوان یک آسیب اقتصادی، بلکه به عنوان یک آسیب سیاسی برای دولت مطرح است چراکه حسن روحانی رییس جمهور و حامیانش در هر دو انتخابات ریاست جمهوری سالهای ۹۲ و ۹۶، افزایش بی رویه نرخ ارز در دولت احمدی نژاد را پاشنه آشیل آن دولت و نشانه ای از ضعف آن توصیف می کردند. دولت روحانی اگرچه در دوره اول موفق به کنترل نرخ ارز شد اما فنر نرخ ارز از سال گذشته شروع به جهش کرد و برخی معتقدند بعید است بتوان آن را با دستور، متوقف ساخت چراکه ارزش پول ملی طی سالهای اخیر باز هم کاهش یافته و نمی توان انتظار داشت دلار با دستور ثابت بماند. با این حال، دولت روحانی با تصمیمی که سالها همگان در انتظار آن بودند، یعنی تک نرخی کردن ارز، سعی در کنترل بازار دارد و اگرچه شاید این تصمیم کمی دیر اتخاذ شده، اما شاید با توزیع مناسب ارز در بازار و مقابله با دلالان بزرگ – و نه خرده پا – بتوان ظرف روزهای آینده آرامش را به بازار دلار بازگرداند. هرچند ثابت ماندن دلار روی قیمت ۴۲۰۰ تومان اندکی بعید به نظر می رسد.
ساعت ۲۳ دیشب بود که معاون اول رئیس جمهوری گفت که نرخ دلار از سه شنبه برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققین و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خود به ارز نیاز دارند، ۴۲۰۰ تومان خواهد بود.
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری گزارش داد اسحاق جهانگیری دوشنبه شب و در پایان جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت برای مدیریت بازار ارز به ریاست رئیس جمهوری در این مورد گفت: با این رقم، ارز مورد نیاز همه بخش ها از طریق بانک مرکزی و صرافی‌ها و بانک‌های تحت کنترل بانک مرکزی ارز تامین می شود. وی تصریح کرد: فعالان اقتصادی و مردم هیچ دغدغه‌ای برای تأمین ارزشان با این نرخ نباید داشته باشند.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه جلسه دوشنبه شب در پی جلسات روزهای گذشته در ارتباط با مسایل ارزی تشکیل شد، گفت: در این جلسه تصمیمات نهایی با حضور رئیس جمهوری اتخاذ شد که جهت اطلاع ملت عزیز ایران اعلام می‌کنم.
جهانگیری ایجاد ثبات اقتصادی را از وظایف دولت ها برشمرد و اظهارداشت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم ثبات اقتصادی کشور بود که در این حوزه می توان به کاهش نرخ تورم و تک واحدی شدن این نرخ اشاره کرد. دولت باید شرایطی بوجود آورد که شاخص‌های اصلی اقتصادی همانند نرخ ارز و سود بانکی برای فعالان اقتصادی قابل پیش‌بینی باشد.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: متأسفانه در روزهای اخیر اتفاقاتی در نرخ ارز روی داد که موجب نگرانی مردم و فعالان اقتصادی شد و از طرفی ثبات اقتصادی کشور به عنوان یکی از دستاوردهای اقتصادی دولت مورد تهدید قرار گرفت.
وی با اشاره به تلاش دشمنان و مخالفان و بخصوص آمریکایی‌ها بعد از توافق برجام و روی کار آمدن ترامپ برای متلاطم نشان دادن فضای اقتصادی کشور با هدف جلوگیری از تشویق دیگران به همکاری اقتصادی با ایران گفت: خوشبختانه با کار جدی که در عرصه بین المللی انجام گرفت با دولت‌های مختلف میلیاردها دلار توافق کردیم که فاینانس به ایران اختصاص داده شود و بیش از 30 میلیارد دلار حتی ضمانت‌نامه‌اش در سطح دولت به نام بانک‌های این کشور صادر شد.
جهانگیری افزود: یک حجم وسیعی منابع خارجی در حال حرکت به سمت کشور است و در چنین شرایطی اینگونه تغییرات در نرخ ارز خیلی غیرطبیعی است و به نظر می‌آید که عوامل غیراقتصادی ،غیرقابل توجیه و پیش‌بینی نشده در این موضوع مؤثر بوده و در چنین شرایطی نمی‌توانیم اجازه دهیم فضای اقتصادی کشور متلاطم شود.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه 'در این چارچوب تصمیم گرفته شد در ارتباط با مسایل ارز و نیازهای ارزی کشور یک بررسی دقیق انجام گیرد'، اظهار داشت: در شرایط فعلی بیش از 90 میلیارد دلار صادرات ایران است . مجموعه کالاهایی که طی سال‌های گذشته و سال 96 وارد کشور شده به طور متوسط سالی حدود 50 میلیارد دلار بوده است و در کنار آن مقداری ارز هم برای ارائه خدمات به مسافران، دانشجویان ،امور درمانی و از این قبیل امور نیاز داریم که باید تامین شود.
جهانگیری گفت: در 5 سال اخیر میزان ارز ما خیلی بیش از نیاز بوده و در برخی از سال‌ها تا 15 تا 20 میلیارد، ارز اضافه بر ارز مورد نیاز برای نیازهای ضروری اقتصاد، واردات کالا و واردات خدمات داشته ایم.
معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: اقتصادی که همواره مازاد ارزی دارد، نباید در آن یک اتفاق اینگونه‌ای بیافتد و این غیرطبیعی است. بعضی‌ها می‌گویند که دست‌های مداخله‌گر بیرونی فضای اقتصاد کشور را آشفته می‌کندو بعضی‌ها می گویند فضاسازی‌های برخی از جریانات در داخل کشور ممکن است به چنین موضوعی دامن زده تا نگذارند فضای باثباتی بر اقتصاد کشور حاکم شود.
جهانگیری اظهارداشت: دولت مصمم است به مردم اطمینان دهد که قادر است اقتصاد کشور را باثبات، بااطمینان و قابل پیش‌بینی اداره کند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم که نرخ دلار از فردا (سه شنبه) برای تمام فعالان اقتصادی و برای رفع همه نیازهای قانونی و اداری آنان، نیازهای خدماتی مسافران، دانشجویان، محققین و دانشمندانی که برای کارهای تحقیقاتی خودشان به ارز نیاز دارند، 4 هزار و 200 تومان خواهد بود و با این عدد و رقم ارز به همه نیازهای کشور از طریق بانک مرکزی و صرافی‌ها و بانک‌های تحت کنترل بانک مرکزی ارز پاسخ داده خواهد شد.
وی تصریح کرد: هیچ نرخ ارزی با قیمت‌های دیگری به رسمیت نمی‌شناسیم و برای ما هر قیمت ارز غیر رسمی دیگری در بازار از فردا به عنوان قاچاق تلقی خواهد شد مثل قاچاقی که وقتی می‌گوییم مواد مخدر قاچاق است و کسی حق خرید و فروش ندارد و با کسی که خرید و فروش می‌کند، برخورد می‌شود، نرخ دیگری هم اگر در بازار شکل بگیرد دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی برخورد خواهند کرد و به رسمیت نمی‌شناسیم.
جهانگیری افزود: مجدداً تأکید می‌کنم برای تامین همه نیازهای کشور با این عددی که اعلام شد، ارز از طریق بانک، حواله‌ای، صرافی و روش‌هایی که وجود دارد، تحویل داده خواهد شد و تأمین می شود.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: بعد از این حتماً یک مازاد ارزی قابل توجه‌ای برای کشور خواهیم داشت حتی اگر در مواقعی که نیاز باشد برای بخش‌های دیگری با امکانات بیشتری ارز تأمین کنیم، حتماً تأمین خواهیم کرد. دغدغه مردم برطرف خواهد شد و هیچ‌کسی نمی‌تواند در بازار در جایی اعلام کند به دلیل اینکه یک قیمتی که معلوم نیست در کجا ممکن است شکل بگیرد، کالایی که در داخل مغازه است، گران خواهد شد.
وی گفت: ارزش هر کالایی که در بخش‌های مختلف وارد کشور می‌شود با این عددی که اعلام شد تعیین می شود و مردم نباید نگران باشند که کالایی افزایش قیمت پیدا کند و با قاطعیتی که دولت و رئیس جمهوری و قوای سه گانه دارند، ثبات اقتصادی کشور استمرار پیدا خواهد کرد و ارز مورد نیاز فعالیت‌های اقتصادی کشور تأمین خواهد شد.
جهانگیری افزود: حتی سرمایه‌گذار خارجی که ارز وارد کشور می کند، سود آن برای خروج بر اساس همین نرخ اعلامی خواهد بود. به همه بخش های مختلف تاکید می کنم که ارز مورد نیازشان با این قیمت تأمین خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵