کد مطلب: 32846
 
اروپا یک گام به تحریم نفتی روسیه نزدیک شد
 
نمایندگان اتحادیه اروپا برسر تحریم‌های تازه علیه روسیه به توافق رسیده و زمینه‌ وضع یک رشته تحریم‌های تازه علیه روسیه را آماده کرده‌اند.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۷
نمایندگان اتحادیه اروپا برسر تحریم‌های تازه علیه روسیه به توافق رسیده و زمینه‌ وضع یک رشته تحریم‌های تازه علیه روسیه را آماده کرده‌اند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، تجهیزات جنگی، صنایع کلیدی و روابط بانکی با روسیه در کانون این تحریم‌ها قرار دارند. گفته شده، گام‌های بعدی از جانب کمیسیون اتحادیه اروپا و سران اتحادیه برداشته می‌شوند. کمیسیون، زمینه‌های حقوقی تحریم‌ها را آماده می‌کند، سپس بسته‌ پیشنهادی در یک نشست مشترک روسای کشورهای عضو اتحادیه تصویب می‌شود.
منابع مطلع و نزدیک به نشست نمایندگان اتحادیه اروپا در گفت‎وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرده‎اند که تحریم‎های اروپا علیه روسیه در بخش تولید انرژی به دلیل وابستگی اروپا به گاز روسیه تنها شامل بخش نفت خواهد شد و بخش گاز را در بر نخواهد گرفت. به گفته این افراد مطلع، خارج کردن گاز روسیه از فهرست تحریم‌ها به دلیل نیاز اتحادیه اروپا به حفظ امنیت انرژی در این منطقه بوده است.
بنا بر این گزارش، تحریم‌های تازه، در صورت تصویب، بیش از هر چیز صادرات تجهیزات جنگی، صنایع کلیدی به ویژه در زمینه تولید انرژی (نفت) و نیز روابط بانکی با روسیه را
تحریم‌های تازه، در صورت تصویب، بیش از هر چیز صادرات تجهیزات جنگی، صنایع کلیدی به ویژه در زمینه تولید انرژی (نفت) و نیز روابط بانکی با روسیه را هدف قرار می‌دهند
هدف قرار می‌دهند. علاوه بر این، صادرات تولیداتی که می‌توانند هم مصرف نظامی و هم غیرنظامی داشته باشند به روسیه ممنوع خواهد شد. پیشتر روزنامه فایننشیال تایمز گزارش داده بود که کشورهای غربی قصد دارند از دسترسی شرکت‌های روسی به بازارهای مالی اروپا جلوگیری کنند. بر اساس این گزارش، هدف اصلی تحریم‌های مالی از جانب اتحادیه اروپا بانک‌هایی خواهند بود که دست کم ۵۰ درصد سهام آن‌ها به دولت روسیه تعلق دارد.
تحلیل‎گران معتقدند، علاوه بر تحریم‌های اتحادیه اروپا، تحریم‌های ایالات متحده علیه شرکت‌های بزرگ نفتی و گازی روسیه از جمله شرکت «روس نفت» می تواند تولید و توسعه این شرکت‌ها را با مشکل روبرو کند. روس نفت بزرگترین شرکت نفتی روسی است.
شرکت نواتک نیز از جمله شرکت‎هایی است که در فهرست سیاه ایالات متحده قرار گرفته و انجام معامله و اعطای وام یا اعتبارات به این شرکت ممنوع اعلام شده است. نواتِک دومین تولید کننده بزرگ گاز طبیعی در روسیه پس از «گازپروم» است. اما موردی را که اروپا باید درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه در نظر بگیرد این است که حدود ۴۵ درصد صادرات محصولات روسیه از جمله نفت و گاز به اروپا می‌رود این در حالی است که وابستگی روسیه به محصولات صادراتی اروپایی تنها هفت درصد است. گازپروم بانک نیز که به عنوان سومین بانک بزرگ در روسیه فعالیت دارد و نهاد ارائه کننده خدمات مالی و بانکداری شرکت گازپروم محسوب می‌شود نیز از گزند تحریم‌های آمریکا در امان نمانده است. تصمیمات ایالات متحده بر روی ارزش روبل واحد پولی روسیه در برابر دلار آمریکا نیز اثر منفی داشته است.
تحریم‌های آمریکایی علیه شرکت‌های روسی از جمله شرکت گازپروم، که از هفته گذشته آغاز شده در نهایت می‌تواند بی‌ثباتی اقتصادی روسیه را در پی داشته باشد اما این موضوع خطر سرایت بحرانی کم سابقه در اقتصاد قدرت‌های نوظهور اقتصادی و به دنبال آن در دنیا را نیز به دنبال دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵