کد مطلب: 87206
 
کاهش قیمت نفت سبک ایران
 
بهای نفت خام سبک ایران در بازارهای جهانی در هفته منتهی به نهم ژوئن (نوزدهم خردادماه) با ۲ دلار و ۹سنت کاهش، به بشکه ای ۴۴ دلار و ۸۵ سنت رسید.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۹
بهای نفت خام سبک ایران در بازارهای جهانی در هفته منتهی به نهم ژوئن (نوزدهم خردادماه) با ۲ دلار و ۹سنت کاهش، به بشکه ای ۴۴ دلار و ۸۵ سنت رسید.
به گزارش ایرنا، قیمت های نفت در هفته گذشته تحت تاثیر افزایش ذخیره سازی های نفت خام آمریکا و رشد میزان تولید نفت خام لیبی و نیجریه، به پایین ترین سطح در ۶ ماه گذشته رسید.
در این میان، قطع رابطه عربستان و برخی کشورهای منطقه با قطر، بر روند فعالیت های تجاری بویژه معاملات نفتی در خلیج فارس تاثیرگذاشته است.
تولید نفت قطر با ۶۰۰ هزار بشکه در روز، حجم کمی را در مقایسه با سایر تولیدکنندگان نفت خلیج فارس تشکیل می دهد اما این تنش می تواند به تضعیف قرارداد کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) منجر شود. همچنین می تواند عرضه میعانات گازی قطر به بازار آسیا را نیز با مشکلاتی روبرو کند.
در چنین شرایطی نفت خام صادراتی ایران همانند دیگر انواع نفت خام های شاخص، کاهش قیمت قابل توجهی را تجربه کرده است.
به گزارش شنبه امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، نرخ نفت خام سنگین ایران در هفته منتهی به نهم ژوئن (نوزدهم خرداد) ۲ دلار و ۳۹ سنت کاهش یافت و بشکه ای ۴۵ دلار و ۹۵ سنت مبادله شد.
میانگین قیمت نفت سنگین ایران از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی (دوازدهم دی ماه گذشته) تاکنون ۵۰ دلار و ۱۴ سنت بوده است.
نفت خام سبک ایران در بازارهای جهانی نیز با ۲ دلار و ۹سنت کاهش، بشکه ای ۴۴ دلار و ۸۵ سنت خرید و فروش شد.
در هفته مورد بررسی قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، با ۲ دلار و ۳۰ سنت کاهش، بشکه ای ۴۶ دلار و ۴۸ سنت بود.
نفت خام دبلیو.تی.آی (WTI) آمریکا نیز در هفته منتهی به وزدهم خرداد با ۲ دلار و ۲۰ سنت افت، ۴۶ دلار و ۵۶ سنت برای هر بشکه داد وستد شد.
قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال نیز با ۲ دلار و ۶۸ سنت کاهش، ۴۷ دلار و ۷۰ سنت برای هر بشکه مبادله شد.
همچنین هر بشکه نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب با ۲ دلار و ۳۳ سنت و ۲ دلار و پنج سنت به ترتیب به قیمت ۴۷ دلار و ۷۰ سنت و ۴۷ دلار و ۸۹ سنت خرید و فروش شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز انگلیس، رئیس بانک مرکزی روسیه اعلام کرد: این نهاد همچنان معتقد است میانگین قیمت نفت در سال جاری میلادی نزدیک به ۵۰ دلار برای هر بشکه خواهد بود.
به گفته «الویرا نبیولینا»، بانک مرکزی روسیه پیش بینی می کند در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ قیمت نفت به ۴۰ دلار می‌رسد.
به گزارش ایرنا، میزان تولید نفت ایران به حدود چهار میلیون بشکه در روز رسیده است. همچنین روزانه حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه و میعانات گازی توسط ایران صادر می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵