داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 38796
 
آخرین گمانه زنی ها از مذاکرات هسته ای در آستانه روز موعود
خوشبینی محتاطانه با چاشنی نگرانی در وین
 
در حالیکه تنها یک روز به پایان این دور از مذاکرات هسته ای ایران و غرب که به عنوان دور نهایی مذاکرات معرفی شده باقی مانده، خوشبینی محتاطانه ای با چاشنی نگرانی در وین بین مذاکره کنندگان حاکم شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۰
در حالیکه تنها یک روز به پایان این دور از مذاکرات هسته ای ایران و غرب که به عنوان دور نهایی مذاکرات معرفی شده باقی مانده، خوشبینی محتاطانه ای با چاشنی نگرانی در وین بین مذاکره کنندگان حاکم شده است.
به گزارش نکونیوز به نقل از منابع آگاه در وین، پایان سوم آذر به عنوان روز نهایی مذاکرات هسته ای ایران و غرب اعلام شده اما با وجود خوشبینی محتاطانه دو طرف برای رسیدن به توافق، بعید به نظر می رسد این مذاکرات فردا شب به توافق نهایی مورد نظر دو طرف منجر شود. اعلام سوم آذر به عنوان پایان دور نهایی مذاکرات، از ابتدا انتظارات را در مورد مذاکرات افزایش داد و این در حالی بود که هنوز اختلافات فراوانی بین دو طرف در مورد میزان غنی سازی اورانیوم در ایران و تعداد سانتریفیوژهای ایران و همچنین لغو تحریمهای ایران از سوی غرب وجود داشت که با توجه به عدم رفع این اختلاف نظرها در نزدیک به ۱۰ دور مذاکره، اعلام پایان مذاکرات در روز سوم آذر، خوشبینانه و دور از ذهن به نظر می رسید چرا که رفع کلیه این اختلافات در این دور از مذاکرات بعید به نظر می رسد. با این وجود دو طرف با مذاکرات فشرده دو، سه و چند جانبه به راهکارهایی رسیده اند که موجب شده برخی خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات که از پشت درهای بسته و با کمک منابع نزدیک به مذاکره کنندگان، مذاکرات را پی می گیرند، از خوشبینی محتاطانه دو طرف خبر دهند، هر چند که هنوز اختلاف نظرها باقیست.
با توجه به اینکه هنوز مذاکره کنندگان به صراحت با خبرنگاران گفت و گو نکرده اند نمی توان نظر قطعی در مورد نتیجه مذاکرات ارایه داد اما با توجه به اینکه اعلام شده بود سوم آذر پایان دور نهایی مذاکرات است و به همین دلیل در صورت تمدید مذاکرات، معنای عدم توافق و به تبع آن شکست از مذاکرات به ذهن متبادر می شود، پیش بینی نزدیکان به مذاکره کنندگان این است که با اعلام پایان مذاکرات و توافق در کلیات، فازهای تخصصی برای ادامه مذاکرات تعیین می شود تا توافقی پایدار بین دو طرف حاصل شود. توافق در کلیات می تواند به معنای انعطاف بیشتر از سوی ایران در مورد برنامه های هسته ای در قبال لغو عملی برخی تحریمها از سوی غرب باد. با این وجود تا پیش از پایان این دور از مذاکرات که دوشنبه شب به اتمام می رسد نمی توان نظر نهایی در این زمینه ارایه داد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵