کد مطلب: 74156
 
یک توافق پس از 8 سال
تمام خرق عادت‌های نشست اوپکی‌ها در الجزایر
از غلاف کردن شمشیر سعودی‌ها تا تغییر استراتژی‌ها
 
نشست غیررسمی اوپک در الجزایر دیشب با توافق اعضای این سازمان بر سر کاهش سطح تولید نفت بین ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز به پایان رسید. قیمت نفت بلافاصله در واکنش به این خبر، شب گذشته به وقت ایران، بیش از ۵ درصد افزایش یافت.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۲
نشست غیررسمی اوپک در الجزایر دیشب با توافق اعضای این سازمان بر سر کاهش سطح تولید نفت بین ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز به پایان رسید. قیمت نفت بلافاصله در واکنش به این خبر، شب گذشته به وقت ایران، بیش از ۵ درصد افزایش یافت.
به گزارش نکونیوز، توافقی که دیشب در نشست غیررسمی اعضای اوپک در الجزایر صورت گرفت، برخلاف منطقی که اوپک در سالیان گذشته بنا به آن دست به عمل زده بود. این توافق یک خرق عادت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت بود.
ما در این یادداشت سعی می‌کنیم جنبه‌های مختلفی که باعث می‌شود تا توافق اوپکی‌ها یک «توافق استثنایی» باشد را ذکر کنیم:
۱- کشورهای عضو سازمان اوپک برای نخستین بار در ۸ سال گذشته برای کاهش سطح تولید نفت به توافق رسیدند. آخرین باری که توافق در اوپک بر سر کاهش تولید صورت گرفته بود، در نتیجه بحران جهانی ۲۰۰۸، قیمت نفت کاهش بسیار شدیدی را تجربه کرده بود.
۲- عربستان سعودی از سال ۲۰۱۴ که قیمت نفت کاهش یافت، پرچم‌دار «بازار آزاد نفت» در اوپک بود. این کشور بر این عقیده بود که منطق عرضه و تقاضا خود به خود باعث خواهد شد تا تولیدکنندگانی که هزینه‌هایشان بالاست از بازار خارج شوند و با کاهش عرضه دوباره بازار به ثبات برسد. اما عربستان در نشست دیروز
عربستان که مدت‌ها شعار «تولید هرکس به اندازه توانش» را در اوپک سر می‌داد به یکباره شعار «تولید هرکس به اندازه سهمیه‌اش» را پذیرفت. گرچه سهمیه کشورهای عضو اوپک برای تولید نفت در اجلاس نوامبر اوپک در وین مشخص می‌شود، اما تا همین جای کار نیز یک خرق عادت روی داده است.
به استراتژی «مدیریت عرضه نفت» روی آورد. این یک خرق عادت بود. عربستان که مدت‌ها شعار «تولید هرکس به اندازه توانش» را در اوپک سر می‌داد به یکباره شعار «تولید هرکس به اندازه سهمیه‌اش» را پذیرفت. گرچه سهمیه کشورهای عضو اوپک برای تولید نفت در اجلاس نوامبر اوپک در وین مشخص می‌شود، اما تا همین جای کار نیز یک خرق عادت روی داده است.
۳- بیژن زنگنه وزیر نفت ایران وقتی در برابر این پرسش قرار گرفت که آیا ایران و عربستان نیاز به میانجی و واسطه دارند، گفت: «در بازار نفت نه؛ ما می‌توانیم با هم صحبت کنیم و صحبت هم داشتیم». ایران و عربستان چند سالی است که در تمام بحران‌ها و منازعات منطقه‌ای در نقطه مقابل هم قرار دارند. حتی حج امسال بدون زائران ایرانی برگزار گردید. اما در مذاکرات نفتی نه تنها ایران و عربستان بر سر یک میز نشستند بلکه به توافق نیز رسیدند. این نیز یک خرق عادت بزرگ بود.
عربستان در سالیان گذشته، شمشیرهای خود را بر علیه ایران برافراخته بود و در هر جبهه‌ای بر عیله ایران دست به عمل می‌زد. اما این کشور فعلاً در بازار نفت، شمشیر خود را غلاف کرده است.
۴- نحوه رفتار کشورهای عضو اوپک و تلاش همه‌جانبه برای افزایش سهم بازار باعث شده بود تا تولید نفت شیل در آمریکا کاهش یابد و بخش عمده‌ای از دکل‌های حفاری در این کشور بیکار شوند. استراتژی تاکنونی اوپک فعالان شیل را حسابی ترسانده بود، اما تصمیم دیروز هوای تازه‌ای است که مجدداً به سمت صنعت شیل روانه می‌شود. اوپکی‌ها برای نخستین در دو سال گذشته برای افزایش قیمت نفت و بهبود وضعیت اقتصادی خود، شمشیرهای خود بر علیه صنعت شیل را غلاف کرده‌اند و این نیز یک خرق عادت است.
۵- استراتژی‌های حضور در بازار نفت در عربستان سعودی، از نوع استراتژی‌های کلان و حاکمیتی است. عربستان تا کنون استراتژی‌های کلان و حاکمیتی خود را در عرصه بین‌المللی نه در یمن، نه در مصر، و نه در سوریه تغییر نداده بود. اما این بار تحت فشارهای شدید اقتصادی تن به تغییر یک استراتژی کلان داد. برخی فکر می‌کردند که نظام عربستان سعودی از حداقل انعطاف‌پذیری نیز برخوردار نیست. اما این بار تحت فشار و در اثر ترس از فشار بیشتر، سعودی‌ها یک استراتژی کلان خود را تغییر دادند. آنان همین ۵ ماه پیش می‌گفتند تنها در صورتی تولید نفت خود را فریز می‌کنند که ایران نیز پس از لغو تحریم‌ها تولید نفت خود را افزایش ندهد. تغیر یک استراتژی کلان حاکمیتی در عربستان سعودی نیز یک خرق عادت بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵