کد مطلب: 99186
 
آیا باید منتظر حادثه های بزرگتری باشیم؟
مثلث حوادث در صنعت نفت
 
طی سالهای اخیر، بروز حوادث در صنعت نفت سیری صعودی پیدا کرده که همین امر نگرانی هایی را هم ایجاد کرده است. اکنون پرسش اساسی این است که آیا باید در انتظار حوادث بزرگتری باشیم؟
تاریخ انتشار : جمعه ۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۵
طی سالهای اخیر، بروز حوادث در صنعت نفت سیری صعودی پیدا کرده که همین امر نگرانی هایی را هم ایجاد کرده است. اکنون پرسش اساسی این است که آیا باید در انتظار حوادث بزرگتری باشیم؟
به گزارش نکونیوز، یافتن پاسخ این پرسش منوط به بررسی عوامل بروز این حوادث در صنعت نفت است که طی سالهای اخیر از پتروشیمی ها آغاز شد و در پی مجموعه حوادثهای متعدد، به حادثه چاه میدان رگ سفید که تلفات جانی هم به همراه داشت رسید. در یک هفته اخیر هم دو حادثه دیگر در صنعت نفت در ماهشهر و بندرعباس که دومی متاسفانه باز هم با تلفات همراه بود رخ داد که نشانه هشداردهنده ای برای تداوم این حوادث است.
هرچند در کشور ما معمولا دلایل بروز حوادث مختلف به صورت دقیق اعلام نمی شود و صنعت نفت نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست، اما مروری بر حوادث چند سال اخیر در صنعت نفت نشان می دهد سه دلیل می توان برای حوادث صنعت نفت در نظر گرفت:
۱-فرسودگی تجهیزات : برخی از تجهیزات صنعت نفت به دلیل عمر بالا فرسوده شده اند و به دلایل متعدد همچون محدودیتهای مالی یا محدودیتهای ناشی از تحریم یا نظارت ضعیف، نوسازی یا تعویض نشده اند. گاه یک قطعه فرسوده می تواند حادثه ای بزرگ ایجاد کند کمااینکه در برخی از حوادث صنعت نفت در سالهای اخیر از جمله در پتروشیمی ها، شاهد این موضوع بودیم. تا زمانی که تجهیزات صنعت نفت، به طور دقیق تحت نظارت قرار نداشته باشند یا فرسودگی، گریبانگیر آنها باشد، وقوع چنین حوادثی دور از انتظار نخواهد بود.
۲-تجهیزات فاقد استاندارد مطلوب : به دو دلیل شاهد استفاده از برخی تجهیزات غیراستاندارد یا فاقد استانداردهای مطلوب در برخی حوزه های صنعت نفت هستیم. یک دلیل، صرفه جویی مالی برخی پیمانکاران برای کاهش هزینه هاست که موجب می شود از تجهیزات اصل یا دارای کیفیت بالا استفاده نکنند و همین امر می تواند در میان مدت، مشکلاتی در کل مجموعه ایجاد کند. اما دلیل دوم که بیشتر در یک دهه اخیر صادق بوده، بهره گیری از تجهیزات از تولیدکنندگان دست چندم بویژه چینی ها به جای تجهیزات و قطعات اصل بوده که به دلیل تحریمها امکان دسترسی به آن وجود نداشت. این گونه بود که قطعات و تجهیزات چینی، جای قطعات و تجهیزات اصل را گرفت و خبرهای غیررسمی اما موثق حکایت از آن دارد که برخی حوادث صنعت نفت در سالهای اخیر که بعضا در پروژه هایی که در زمان تحریم ها در حال تکمیل بود رخ داده، به دلیل استفاده از تجهیزات و قطعات فاقد استاندارد مناسب بوده است. طی سالهای اخیر در برخی فازهای پارس جنوبی، این قطعات و تجهیزات، با مدل های کیفی تر تعویض شده اند اما هنوز هم در برخی مجتمع های نفت، گاز و پتروشیمی در حوزه های مختلف، تجهیزات نه چندان کیفی در حال فعالیت هستند که هر یک به مثابه یک بمب ساعتی عمل می کنند.
۳-کاهش انگیزه نیروی کار: تفاوت های فراوان در بین نیروهای کار در صنعت نفت که موجب شده شاهد فعالیت نیروهای مختلف رسمی و قراردادی و پیمانی و ارکان ثالث باشیم که از لحاظ حقوق و دستمزد و امتیازات، بعضا با تبعیض هایی مواجه هستند که سالها ادامه داشته و همین امر انگیزه های آنها را کاهش داده است. کاهش انگیزه نیروی کار سم مهلکی است که متاسفانه کمتر با جدیت برای رفع این معضل تلاش شده و تداوم این وضع و نارضایتی نیروی کار می تواند این مشکلات را دوچندان کند.
تا زمانی که چاره ای برای رفع مثلث بروز حوادث در صنعت نفت اندیشیده نشود، تکرار حوادث، آن هم با مقیاس بزرگتر دور از انتظار نخواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵