کد مطلب: 62492
 
در آیین تودیع و معارفه معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی چه گذشت؟
پتروشیمی در دوره جدید از منظر زنگنه و شاهدایی
 
آیین تودیع عباس شعری مقدم و معارفه مرضیه شاهدایی به عنوان معاون وزیر نفت و مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران (NPC) شامگاه شنبه (٢٤ بهمن ماه) برگزار شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۳۷
آیین تودیع عباس شعری مقدم و معارفه مرضیه شاهدایی به عنوان معاون وزیر نفت و مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران (NPC) شامگاه شنبه (٢٤ بهمن ماه) با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، رکن الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، شجاع الدین بازرگانی، معاون امورحقوقی و مجلس وزارت نفت، امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی، فاطمه تندگویان، مشاور وزیر نفت در امور زنان، سهیلا جلودارزاده، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیران عامل هلدینگهای شرکتهای پتروشیمی و مدیران ارشد صنعت نفت در محل ساختمان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران برگزار شد.
وزیر نفت در این مراسم با اهدای لوحی از تلاشهای عباس شعری مقدم در دوران مدیریتش بر شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، تشکر و قدردانی کرد و وی را سرمایه صنعت پتروشیمی دانست و گفت: تجربه های ایشان برای پیشبرد اهداف صنعت پتروشیمی ایران به کار گرفته می شود. زنگنه همچنین برای مرضیه شاهدایی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی آرزوی موفقیت در دستیابی به اهداف
وزیر نفت در این مراسم با بیان این که انتخاب مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هدف جوان گرایی در مدیران صنعت پتروشیمی صورت گرفته است، تاکید کرد: من مخالف تبعیض جنسیتی هستم و در عین حال خانم مرضیه شاهدایی دارای سابقه خوبی در صنعت پتروشیمی هستند. صنعت پتروشیمی اهمیت بسیاری دارد، از این رو وزارت نفت مدیریت و توسعه این صنعت را با جدیت تمام در دستور کار دارد و یکی از دلایل انتخاب خانم شاهدایی، وظیفه شناس تر بودن و دقت بالای بانوان در امور است
ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی در صنعت پتروشیمی شد و اظهار کرد: همه تلاش ما بر این است که همکاران ما با توجه به شایستگی هایشان انتخاب شوند.
وظایف پتروشیمی در دوره جدید از زبان زنگنه
وزیر نفت در این مراسم با بیان این که انتخاب مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هدف جوان گرایی در مدیران صنعت پتروشیمی صورت گرفته است، تاکید کرد: من مخالف تبعیض جنسیتی هستم و در عین حال خانم مرضیه شاهدایی دارای سابقه خوبی در صنعت پتروشیمی هستند. صنعت پتروشیمی اهمیت بسیاری دارد، از این رو وزارت نفت مدیریت و توسعه این صنعت را با جدیت تمام در دستور کار دارد و یکی از دلایل انتخاب خانم شاهدایی، وظیفه شناس تر بودن و دقت بالای بانوان در امور است.
وزیر نفت با اشاره به این که انتخاب ایشان به دنبال جوان گرایی در مدیران صنعت پتروشیمی نیز انجام شده است، ادامه داد: من مخالف تبعیض جنسیتی هستم و در عین حال خانم شاهدایی دارای سابقه خوبی در صنعت پتروشیمی هستند. زنگنه با بیان این که جایگاه کنونی صنعت پتروشیمی با ١٥ سال گذشته بسیار متفاوت است، اظهار کرد: ما باید با نگاه به آینده و متناسب با جایگاه کنونی این صنعت، ترسیم مأموریت برای صنعت پتروشیمی انجام دهیم. وی با اشاره به این که صنعت پتروشیمی نیاز به جهشی متفاوت با گذشته دارد، تصریح کرد: در گذشته همه امور از سوی این صنعت انجام می شد، اما هم اکنون جهش در این صنعت باید از سوی بخش خصوصی و عمومی انجام شود.
وزیر نفت با بیان این که برنامه های آتی صنعت پتروشیمی حدود ٧٠ تا ٨٠ درصد ترسیم شده اند، گفت: باقیمانده برنامه مربوط به تخصیص خوراکهاست و ما به دنبال سرمایه گذار برای این بخش هستیم. زنگنه خوراک را بزرگترین ابزار در صنعت پتروشیمی دانست که در دست صنعت نفت است و افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی محور تخصیص خوراک به واحدهاست و این شرکت باید با اهرم این خوراکها یک صنعت جدید را فعال کند؛ البته در این کار سرمایه گذاران خارجی نیز باید فعال شوند.
وی با اشاره به این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی نباید تنها تولید یوتیلیتی کند، ادامه داد: این شرکت باید تخصیص خوراک و مدیریت آن، کمک به شرکتها برای فاینانس طرحها و تأمین منابع مالی و آماده کردن زیرساختها را انجام دهد و نباید الزاما خودش متصدی باشد و می تواند مدیریت امور را در دست داشته باشد. وزیر نفت با بیان این که سرمایه گذاریها در صنعت پتروشیمی هم اکنون به خوبی پیش می رود، گفت: با لغو تحریمها و به فرجام رسیدن برجام باید از منابع خارجی نیز بیشتر در توسعه این صنعت استفاده شود.
زنگنه با اشاره به این که باید بیش از ٥٠ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید در صنعت پتروشیمی انجام شود، تصریح کرد: تولید محصولات پتروشیمی در آغاز بکار دولت یازدهم، ١٦ میلیارد دلار به قیمت سال ٩٠ بوده است و براساس برنامه امیدواریم امسال به ١٨ میلیارد دلار برسد. وی اظهار امیدواری کرد: تولید محصولات پتروشیمی در سال ٩٦ بیش از ٢٢ میلیارد دلار خواهد رسید که این رقم یعنی ٥٠ درصد رشد تولید نسبت به قیمت پایه را نشان می دهد. وزیر نفت رگولاتوری را یکی از وظایف شرکت ملی صنایع پتروشیمی عنوان کرد و گفت: این رگولاتوری باید براساس قانون پیش رود و ایجاد فضای رقابتی نیز کند.
وی با بیان این که همه بخشهای صنعت پتروشیمی باید توسعه یابند، اظهار کرد: این کار با توجه به خوراکهای
مرضیه شاهدایی با تشکر از اعتماد بیژن زنگنه، وزیر نفت از این انتخاب گفت: برنامه ریزی برای ایجاد و توسعه زیرساختهای لازم و مورد نیاز صنایع پتروشیمی از صنایع پایه تا صنایع تکمیلی در مناطق مختلف کشور از جمله برنامه های پیش روی این شرکت به منظور اجرایی شدن برنامه های توسعه ای صنعت در چارچوب برنامه های اقتصاد مقاومتی است.
نامحدود در کشور برای این صنعت و سرمایه گذاریهای خارجی امکانپذیر است. وزیر نفت با اشاره به این که در وزارت نفت برنامه ریزی به منظور تولید خوراک برای مجتمع های پتروشیمی در دستور کار است، تصریح کرد: بزرگترین مزیت پیوند صنعت پتروشیمی با نفت است؛ با تولید خوراک برای مجتمع های پتروشیمی تحولی عظیم برای کشور ایجاد خواهد شد.
به گفته زنگنه، با ساماندهی درست صنایع پتروشیمی و ایجاد زیرساختها می توان صنایع میان دست را همسو با سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به منظور تکمیل زنجیره ارزش ایجاد کرد. وزیر نفت وظیفه شرکت ملی صنایع پتروشیمی را به حداقل رساندن هزینه سرمایه گذاری مستقیم سرمایه گذار عنوان کرد و گفت: این شرکت باید زیرساختها را برای بخش خصوصی که هم اکنون آمادگی لازم را دارد ایجاد کند.
وی با اشاره به این که ما باید دولت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی کمک کنیم تا سرمایه گذاران بخش خصوصی بتواند بخش میان دست و پایین دست این صنعت را توسعه دهند، افزود: شرکت ملی صنایع پتروشیمی با کمک معاونت برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری و با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت تا ٢ ماه آینده برای فعال کردن سرمایه گذاران در این بخش اقدام کنند.
سیاستهای جدید صنعت پتروشیمی از زبان شاهدایی
مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز برنامه ریزی کلان برای حداکثر بهره برداری از منابع هیدروکربوری بویژه گاز طبیعی را در تولید متنوع محصولات پتروشیمی و عرضه آنها به صنایع تکمیلی از برنامه های این شرکت عنوان کرد.
مرضیه شاهدایی با تشکر از اعتماد بیژن زنگنه، وزیر نفت از این انتخاب گفت: برنامه ریزی برای ایجاد و توسعه زیرساختهای لازم و مورد نیاز صنایع پتروشیمی از صنایع پایه تا صنایع تکمیلی در مناطق مختلف کشور از جمله برنامه های پیش روی این شرکت به منظور اجرایی شدن برنامه های توسعه ای صنعت در چارچوب برنامه های اقتصاد مقاومتی است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: برنامه ریزی کلان برای حداکثر بهره برداری از منابع هیدروکربوری بویژه گاز طبیعی در تولید متنوع محصولات پتروشیمی و عرضه آنها به صنایع تکمیلی و ایجاد زمینه های مناسب برای سرمایه گذاریهای خارجی از طریق مشارکت دارندگان فناوریهای روز و برتر صنعت پتروشیمی نیز از دیگر برنامه های آینده این شرکت است. شاهدایی ادامه داد: جذب همکاری شرکتهای بزرگ و شاخص صنعت پتروشیمی همسو با انتقال و بومی سازی فناوریهای مورد نیاز صنعت و ارتقای هدفمندی تخصصی فنی و مدیریتی کارکنان برای جانشین پروری و شایسته سالاری نیز در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. وی همچنین از تلاشهای عباس شعری مقدم به عنوان مدیرعامل پیشین شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز قدردانی کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵