کد مطلب: 72482
 
مرضیه شاهدایی در پاسخ به "نکونیوز":
یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی را مغایر با اصل 44 نمی دانم
اجباری در پیوستن خصوصی ها برای تجمیع در یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی وجود ندارد
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی معتقد است یکپارچه سازی بازرگانی در صنعت پتروشیمی مغایرتی با اصل ۴۴ ندارد؛ هرچند که بر این نکته هم تاکید دارد که هیچ اجباری برای هیچ شرکت خصوصی و هلدینگی برای تجمیع در یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی نخواهد بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۸
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی معتقد است یکپارچه سازی بازرگانی در صنعت پتروشیمی مغایرتی با اصل ۴۴ ندارد؛ هرچند که بر این نکته هم تاکید دارد که هیچ اجباری برای هیچ شرکت خصوصی و هلدینگی برای تجمیع در یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی نخواهد بود.
امروز در نشست خبری خانم مرضیه شاهدایی، به عنوان نخستین پرسش، نکونیوز این پرسش را مطرح کرد که "یکپارچه سازی فروش و بازرگانی محصولات پتروشیمی را بر اساس کدام بند اصل ۴۴ قانون اساسی مطرح کرده اید و آیا این امر، زیر سوال بردن اصل رقابت پذیری و بازار آزاد و همچنین اصل ۴۴ نیست؟ با توجه به اینکه بازرگانی پتروشیمی در دوران قبل از خصوصی سازی نیز ساختار کارامدی نداشت، بازگشت به آن شرایط را اشتباه نمی دانید؟ چرا که این رویکرد در سایر کشورهای صاحب صنعت پتروشیمی در جهان در حوزه بازرگانی و فروش محصولات پتروشیمی وجود ندارد."
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به این پرسش نکونیوز با بیان اینکه بحث اصل ۴۴، خصوصی سازی واحدهای صنعت پتروشیمی و جداکردن آنها از بدنه دولت بوده که این اتفاق افتاده،گفت : از نظر ما یکپارچه سازی بازرگانی پتروشیمی با اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی مغایرتی ندارد. بر اساس طرح ما، ۸ شرکت خاص می توانند در یکپارچه سازی شرکت کنند. وی تصریح کرد : اگر هر هلدینگی در صنعت پتروشیمی به طور مستقیم اقدام به بازاریابی کند با این حجم بالای صادرات، در حوزه بازرگانی پتروشیمی با خرده فروشی مواجه خواهیم شد که موجب می شود در منطقه نتوانیم قیمت تعیین کنیم. ما طی سالهای اخیر شاهد بودیم که در این حوزه، شرکتهای داخلی روی دست هم بلند شدند و بازار را خراب کردند بطوری که سایر کشورها در مقابل محصولات ایرانی، آنتی دامپینگ گذاشتند.
شاهدایی با بیان اینکه اگر بازرگانی در پتروشیمی را تجمیع کنیم هزینه هایمان برای صادرات کمتر خواهد شد افزود : در کشوری که این همه منابع و سرمایه در اختیار دارد، وقتی قیمتگذاری و سیاستگذاری تجمیع شود، منافع ملی کشور به طور پایدارتری تحقق خواهد یافت. وی ادامه داد : پیش از این از محل صادرات تجمیعی محصولات پتروشیمی فاینانس می گرفتیم و کشورهای دیگر، اعتبار محصولات ما را قبول داشتند و در قبال آن فاینانس در اختیار ما قرار می دادند که از این فاینانس برای توسعه صنعت استفاده می کردیم. اما اکنون در این حوزه دچار مشکل هستیم و فاینانس ها بسیار محدود است درحالیکه اگر در حوزه بازرگانی محصولات پتروشیمی تجمیع صورت گیرد، شرایط مساعدتری برای دریافت فاینانس و ارزآوری خواهیم داشت.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، همچنین گفت : شرکت بازرگانی پتروشیمی در گذشته، برای فروش محصولات مختلف و همچنین زمان فروش آنها، سیاستگذاری می کرد و به همین دلیل اعتقاد داریم اگر مجتمع های پتروشیمی که محور بزرگ توسعه اقتصادی و منبع مهم درآمد ارزی کشور هستند تجمیع شوند بهتر است. ما در گذشته رتبه اعتباری خوبی در جهان داشتیم و از سابیک هم جلوتر بودیم اما در حال حاضر با توجه به محصولات محدودی که در شرکتهای مختلف تولید می شود، این شرکتها نمی توانند رتبه خوبی کسب کنند و تجمیع این حوزه، یک مزیت بزرگ برای صنعت پتروشیمی محسوب می شود.
شاهدایی در ادامه گفت : اینکه یکپارچه سازی در بازرگانی محصولات پتروشیمی تحت لوای PCC صورت گیرد یا برند دیگری، مشخص نیست ضمن اینکه اجباری هم برای هیچ شرکت خصوصی و هلدینگی برای تجمیع وجود نخواهد داشت هرچند که جلساتی که از طریق انجمن صنفی پتروشیمی برگزار شده و اطلاعاتی که ما داریم حاکی از آن است که شرکتهای خصوصی غالبا از یکپارچه سازی استقبال کرده اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵