کد مطلب: 93452
 
مدیرعامل جدید شستا از هیات مدیره آمد+سوابق
۳۴ شرکت نفتی، زیرمجموعه یکی از ۹ هلدینگ شستا است
 
هرچند خبر صدور حکم مرتضی لطفی به عنوان مدیرعامل شستا رسما اعلام نشده و خبر تغییر در راس شستا در سایت این شرکت هم موجود نیست، اما اعلام خبر این انتصاب توسط خبرگزاری کار ایران که ارگان جامعه کارگری و مرتضی لطفی درخانه کارگر است – و عصر دیروز در نکونیوز هم منتشر شد - نشان می دهد این انتصاب را باید تمام شده قلمداد کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۲
هرچند خبر صدور حکم مرتضی لطفی به عنوان مدیرعامل شستا رسما اعلام نشده و خبر تغییر در راس شستا در سایت این شرکت هم موجود نیست، اما اعلام خبر این انتصاب توسط خبرگزاری کار ایران که ارگان جامعه کارگری و مرتضی لطفی درخانه کارگر است – و عصر دیروز در نکونیوز هم منتشر شد - نشان می دهد این انتصاب را باید تمام شده قلمداد کرد. بویژه با توجه به اینکه لطفی هم اکنون نیز در شستا حضور دارد. ضمن اینکه اکبر ترکان نیز به عنوان رییس هیات مدیره شستا انتخاب و جایگزین علی عبدالعلی زاده شده است.
به گزارش نکونیوز، دوم تیرماه سال ۹۴ بود که دكتر نوربخش مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور احکامی دکترمحمد سعیدی، علی ظفرزاده و مرتضی لطفی را به عنوان اعضای جدید هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا) منصوب کرد. لطفی که نایب رییس هیات مدیره و سپس قائم مقام مدیرعامل شده بود پس از ۲۷ ماه حضور در هیات مدیره شستا، حالا جایگزین سیدرضا نوروززاده شده که شایعه حضور او در راس یکی از هلدینگهای اقتصادی شنیده می شود.
مرتضی لطفی در دوازدهم بهمن ماه سال ۱۳۳۴ در شهرستان خرمشهر متولد شد و در سال ۱۳۵۵ پس از اخذ دیپلم و شرکت در آزمون ورودی در دانشکده کشاورزی رامسر در رشته زراعت قبول شد و آنگونه که خود گفته به صورت همزمان مدارک خود را از طریق سفلرت هندوستان به دانشکده پزشکی پونای هند فرستاده، در آن دانشکده در رشته دندانپزشکی پذیرفته شده بود و پس از بررسی دانشکده پزشکی پونای هند را جهت تحصیلات تکمیلی انتخاب کرد و از دانشگاه رامسر انصراف داد. اما در حال شرکت در کلاسهای پیش زبان بود که تحرکات و جریانات انقلاب در داخل کشور شکل گرفت و او در دوران مبارزات انقلابی به ایران بازگشت. پس از بازگشت در کانون فرهنگی، نظامی جوانان خرمشهر که با مدیریت شهید جهان آرا شکل گرفته بود و توسط گروه منصورون اداره می‌شد، به فعالیت مشغول شد. او ابتدا معاونت فرهنگی و اجتماعی بنیاد امور مهاجرین جنگ تحمیلی کل کشور بود و مسوولیتهای دیگری همچون مدیرمسئول روزنامه کار و کارگر، عضو شورای شهر تهران، مدیرعامل صنعت سیمان هلدینگ فارس و خوزستان، عضویت در هیات منصفه دادگاه مطبوعات، عضو اتاق بازرگانی اتاق اهواز دوره هفتم، عضو اتاق ایران، عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران وعضو هیات مدیره سیمان آبیک – هگمتانه – ایلام- خوزستان و هلدینگ فارس و خوزستان و مدیرکل سیاسی انتظامی استانداری در استان مرکزی را در کارنامه دارد.
حالا او در راس هلدینگ شستا قرار گرفته است. شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، در سال ۱۳۶۵ به منظور حفظ و ارتقاء ارزش ذخایر سازمان با سرمایه اولیه ۲۰ میلیارد ریال تاسیس شد و در سالهای بعد در طی چند مرحله سرمایه آن افزايش يافت. از سال ۱۳۸۳ به منظور اداره بهینه سرمایه گذاری ها و صنایع تخصصی، شرکتهای سرمایه گذاری تخصصی، (هلدینگهای تخصصی) تاسیس شد تا اداره شرکتهای سرمایه پذیر سازمان و شستا را در شاخه های گوناگون به عهده گیرند. شستا داراي ۹ شركت سرمايه گذاري در حوزه هاي مختلف اقتصادي است كه يكي از آنها در حوزه نفت فعاليت مي كند و به همین دلیل انتخاب مدیرعامل شستا برای حوزه نفت نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.
شرکت سرمايه‌گذاري دارویی تأمین، شركت سرمايه گذاري عمران و حمل و نقل تامين، شركت سرمايه گذاري سيمان تأمين، شرکت سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشيمي تامين (تاپيكو)، شرکت صباتأمین، شرکت سرمایه گذاری صدر تامین، شرکت سرمایه گذاری صنایع نوین تامین و شرکت سرمایه گذاری انرژی تأمین، زیرمجموعه های اصلی شستا است. در این میان، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشيمي تامين ( تاپيكو ) یک هلدینگ و داراي ۳۴ شركت است که در حوزه های بالادستي صنعت پتروشيمي با اولویت گروه متانول ، الفين و پلي الفين ها، در بخش بالادستي صنعت نفت و گاز با اولویت توليد نفت و گاز در ميادین مشترك، در بخش پایين دستي صنعت نفت با اولویت پالایشگاه های ميعانات گازی ، ایجاد پتروپالایشگاه ها و توسعه خوراك واحدهای پتروشيمي با اولویت طرح های NGL و در بخش پایين دستي پتروشيمي با اولویت محصولات تكميل کننده زنجيره ارزش ،تمرکز دارد. مدیریت تاپیکو بر عهده محمدحسن پیوندی است که از پتروشیمی به تاپیکو آمده و بعید است تغییر در مدیریت شستا در مدیریت تاپیکو و دیگر شرکتهای زیرمجموعه، تغییرات خاصی ایجاد کند. چراکه لطفی، خود در شستا حضور داشته است.
در حوزه سرمايه گذاري، شركتهاي سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و سرمایه گذاری و توسعه صنایع لاستیک، در حوزه پتروشيمي ۱۷ شركت شامل پتروشیمی فن آوران، پتروشیمی امیرکبیر، پتروشیمی خراسان، پتروشیمی آبادان، پتروشیمی غدیر، پتروشیمی مارون، پتروشیمی جم، پتروشیمی نوری، پتروشیمی خارگ، پتروشیمی شازند، پتروشیمی مرجان، پتروشیمی مروارید، پتروشیمی شیراز، پتروشیمی تبریز، پتروشیمی باختر، پتروشیمی ایلام و پتروشیمی فارابی، در حوزه نفت و گاز ۹ شركت شامل نفت ایرانول، نفت پاسارگاد، پرسی ایران گاز، پالایش نفت آناهیتا، پالایش نفت اصفهان، نفت ستاره خلیج فارس، نفت نیک قشم، حفاری شمال و توسعه نفت و گازآریا و در حوزه لاستيك هم گروه صنعتی بارز، ایران یاسا و لاستیک یزد زيرمجموعه هاي شركت سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامين هستند كه به شركتهاي فوق بايد سه شركت پتروسينا، نيروكلر و اپيكو را نيز افزود. بدين ترتيب شستا نقش مهمي در حوزه هاي نفت، گاز و پتروشيمي و صنايع وابسته دارد و بخش مهمي از گردش مالي هزاران ميليارد توماني اين شركت، در اين حوزه شكل مي گيرد.
حال، انتخاب لطفی به عنوان مدیرعاذمل شستا به عنوان مدیری که از داخل هیات مدیره به عنوان مدیرعامل برگزیده شده نشاندهنده تداوم ثبات نسبی در این مجموعه خواهد بود. ضمن اینکه حضور اکبر ترکان در راس هیات مدیره می تواند نویددهنده روزهای بهتری برای شستا باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵