کد مطلب: 90482
 
آخرین تحولات بازار نفت
از معضل آمریکایی بازار نفت تا فشار اوپک به سه کشور متخلف
 
برخی منابع گزارش داده‌اند که پایبندی عراق به توافق نفتی در حدود 30 درصد بوده است. قزاقستان نه تنها تولید نفت خود را کاهش نداده بلکه با افزایش بهره برداری از میدان کاشاغان آن را افزایش نیز داده است. امارات نیز تنها 60 درصد تعهدات خود را در چارچوب توافق نفتی، رعایت کرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۲
قیمت نفت امروز برای سومین روز متوالی کاهش یافت. همزمان با کاهش قیمت نفت فشار اوپک و غیراوپک بر سه کشور عراق، قزاقستان و امارات متحده عربی برای رعایت سهمیه‌های تولید نفت مقرر شده در توافق نفتی افزایش یافته است. در آن‌سوی دنیا، آمریکا همچنان به عنوان بزرگ‌ترین معضل بازار نفت مطرح است.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت امروز (چهارشنبه) برای سومین روز متوالی کاهش یافت. این کاهش قیمت در حالی روی می‌دهد که گزارش انستیتو نفت آمریکا حاکی از این است که موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا در هفته گذشته ۷.۸ میلیون بشکه کاهش یافته و به ۴۷۸.۴ میلیون بشکه رسیده است.
اگر توسط منبع رسمیِ اداره اطلاعات انرژی آمریکا، کاهش موجودی انبارهای نفت در آمریکا تأیید شود، این ششمین هفته متوالی است که موجودی این انبارها کاهش می‌یابد.
موجودی انبارهای نفت در آمریکا همچنین بالاتر از میانگین پنج‌ساله است و عربستان سعودی قصد دارد با کاهش صادرات نفت خام به آمریکا، کاری کند که موجودی این انبارها کاهش یابد.
هدف عمده توافق اوپک و غیراوپک این است که با کاهش تولید نفت، مقدمات خالی شدن انبارهای تجاری نفت و بهبود قیمت‌ها را فراهم آورند.
کاهش موجودی انبارهای نفت خام قاعدتاً می‌بایست به افزایش قیمت نفت منجر شود، اما بر خلاف این قاعده، قیمت نفت در سه روز گذشته کاهش یافته است. دلیل این امر نگرانی از افزایش تولید نفت آمریکا و همچنین افزایش تولید نفت برخی از کشورهای عضو اوپک نظیر لیبی و نیجریه بوده است.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده که تولید نفت خام آمریکا در سال آینده میلادی به ۹.۹۱ میلیون بشکه در روز برسد. این سازمان، تولید نفت آمریکا را در سال جاری نیز ۹.۳۵ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده است. این میزان از افزایش تولید نفت آمریکا، در صورت تحقق، باعث خواهد شد تا قیمت نفت در سال آینده سقوط بیشتری را تجربه کند.
همزمان، کمیته نظارت بر توافق نفتی اوپک و غیراوپک، فشار بر عراق، امارات متحده عربی و قزاقستان را برای رعایت سهمیه‌های مقرر در توافق نفتی افزایش داده‌اند. این سه کشور گفته‌اند که از توافق نفتی حمایت می‌کنند و تعهداتشان را انجام خواهند داد. با این حال، بلومبرگ گزارش داده که عراق به کمیته مشترک اوپک و غیراوپک گفته است که برآورد منابع ثانویه اوپک از میزان تولید نفت عراق دقیق نیست و این کشور تولید نفت خود را طبق تعهداتش کاهش داده است.
برخی بر این عقیده‌اند که این سه کشور در قامت کشورهای متخلف ظاهر شده‌اند. برخی منابع گزارش داده‌اند که پایبندی عراق به توافق نفتی در حدود 30 درصد بوده است. قزاقستان نه تنها تولید نفت خود را کاهش نداده بلکه با افزایش بهره برداری از میدان کاشاغان آن را افزایش نیز داده است. امارات نیز تنها 60 درصد تعهدات خود را در چارچوب توافق نفتی، رعایت کرده است.
در حال حاضر نفت خام برنت در قیمت ۵۱ دلار و ۹۰ سنت به ازای هر بشکه و نفت خام وست تگزاس اینترمدییت در قیمت ۴۸ دلار و ۹۸ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵