۱
 
کد مطلب: 85352
 
پاسخ وزارت نفت به سخنان قاسمی
 
وزارت نفت به اظهارات رستم قاسمی وزیر سابق نفت که مدعی شده بود دولت روحانی با تاخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به کشور خسارت زده است، پاسخ داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۶
وزارت نفت به اظهارات رستم قاسمی وزیر سابق نفت که مدعی شده بود دولت روحانی با تاخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به کشور خسارت زده است، پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شانا در توضیحات اداره کل روابط عمومی وزارت نفت آمده است:

«آقای رستم قاسمی وزیر سابق نفت به تازگی مدعی شده دولت آقای روحانی با تاخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس صدها میلیون دلار به کشور خسارت زده است!

ایشان در حالی در نقش طلبکار ظاهر شده که بیش از هر کس دیگری به مردم و کشور بدهکار است و باید پاسخگوی سوءمدیریت، هزینه‌ها و عقب‌گردهای مکرر در صنعت نفت باشد.

همان دوره‌ای که فروش نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه رسید. دوره‌ای که بنزین تولیدی و توزیعی آن، سلامت مردم را به خطر انداخته بود. دوره‌ای که حتی یک طرح پارس جنوبی به بهره‌برداری نرسید. دوره‌ای که ایران جایگاه و موقعیت خود را در بازارها و مجامع بین‌المللی مانند اوپک از دست داد. دوره‌ای که صنعت نفت بدهی بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و دهها مورد دیگر که پرداختن به آن در این مجال نمی‌گنجد.

حال ایشان با این سابقه مدعی صنعت نفت شده و ادعا می‌کند که با تاخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به کشور صدها میلیون دلار خسارت وارد شده است!

آقای قاسمی باید پاسخ دهند که چگونه پالایشگاهی که از نظرشان می‌بایست اواخر سال 93 به بهره‌برداری می‌رسید، تنها ۴۸ درصد پیشرفت داشته است؟ آیا این نتیجه سوءمدیریت ایشان نیست؟ آقای قاسمی باید پاسخ دهند.

آقای قاسمی قبل از اینکه دولت یازدهم را زیر سوال ببرد باید جوابگوی بسیاری از مسائل مالی در طرح‌های پارس جنوبی و پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و همچنین نحوه هزینه کرد منابع مالی باشند. لازم است به آقای رستم قاسمی یادآور شویم که بزرگترین و بی‌سابقه‌ترین فساد مالی ایران یعنی بابک زنجانی در دوره ایشان و با امضا و تایید ایشان رقم خورده است. آقای قاسمی باید پاسخ دهد اگر ورود کمپرسورهای پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس مشکل تحریم نداشت، چرا در دوران ایشان کمپرسورها وارد کشور نشده است؟

متاسفانه یا خوشبختانه نامه‌ها و مستندات شرکت سازنده مبنی بر توقیف این تجهیزات به دلیل تحریم‌ها وجود دارد.

آقای قاسمی شما هنوز بین پیشرفت پالایشگاه با پیشرفت واحدهای فرآیندی و پیشرفت طرح‌ها تمایزی قائل نیستید و آن وقت این‌گونه غیراخلاقی به رئیس جمهور قانونی کشور اتهام دروغ‌گویی می‌زنید؟ راست می‌گویید! بیشتر این پیشرفت که البته در مورد واحدهای فرآیندی 45 درصدی با کالاهای مشکل‌داری که شما خریده بودید انجام شد، خریدهایی که عمدتاً بدون مناقصه، با واسطه‌های مختلف، چند برابر قیمت با پیش پرداخت‌های بسیار زیاد، به صورت کالاهای دست دوم انجام شده بود! چرا به مردم واضح نمی‌گویید که سیستم برق و کنترل 30 سال پیش را گران‌تر از سیستم برق نو خریداری کرده بودید؟!

لازم است به اطلاع مردم شریف ایران برسانیم آن‌چه در مورد پیشرفت فیزیکی طرح در مقطع مرداد 92 در گزارش‌های وزارت نفت آمده بسیار دقیق بوده و صرفاً مربوط به پیشرفت فیزیکی واحدهای اصلی فرآیندی و یوتیلیتی پالایشگاه است که بنا بر گزارش در مقطع مرداد 92، حدود 48 درصد بوده که در مقطع کنونی به حدود 90 درصد رسیده است.

اعداد بزرگتری که در مواردی بدان‌ها اشاره شده با احتساب واحدهای جانبی مانند مخازن، آبگیر و خط لوله انتقال خوراک از عسلویه تا پالایشگاه است اما پیشرفت این مجموعه در مقطع مرداد 1392 حدود 64 درصد بوده و در حال حاضر بالغ بر 94 درصد است.

متاسفانه گویا آقای قاسمی علیرغم چند سال حضور در مدیریت عالی صنعت نفت هنوز به مباحث حرفه‌ای و فنی اشراف ندارند. آقای قاسمی بدانید که پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس از ابتدا برای تولید 36 میلیون لیتر بنزین در روز طراحی و اجرا شده است و نه 38 میلیون لیتر! در ضمن و مزید اطلاع بنزین تولید می‌شود نه آن‌گونه که فرمودید استخراج!»
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۶-۰۳-۱۴ ۰۲:۰۵:۱۳
دکل ها گم شد از دستانِ رستم
دکل ها رفت و شد قُربانِ رستم

تمامِ مردمِ ما داغدارند
ز دستِ بابکِ و جولانِ رستم

و باید سوخت همچون شُعله ای داغ
ز دستِ رستم و دکّانِ رستم

دکل ها رفته اند از دست کشور
خدایا کی شود زندان پُر از امثالِ رستم

نمی دانم چه گویم ای دل ای دل
که بر بادِ فنا رفتیم از دستان رستم

و کارِ ما ز کارستان گذشته
خداوندا رهامان کن ز این دامانِ رستم

کلاه ها بر سرم بگذاشت رستم
که خود دانم ز آن دورانِ رستم

و ما دادیم این را دستِ سبحان
که پیدا کند نیمه یِ پنهانِ رستم
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵