کد مطلب: 92372
 
بازار ال ان جی در حال پوست‌اندازی
صادرات ال ان جی برای ایران صرفه اقتصادی دارد؟
 
ژاپن، کره جنوبی و چین مشتریان عمده ال ان جی در دنیا هستند و تقریباً نیمی از بازار ال ان جی در این کشورهاست. اگر این سه کشور نیز بخواهند همچون هند، مذاکره مجدد بر سر قراردادهای بلندمدت تأمین ال ان جی را آغاز کنند، روزهای سختی در انتظار تولیدکنندگان ال ان جی خواهد بود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸
بازار ال ان جی در حال پوست‌اندازی است. با مذاکره مجدد بر سر قرارداد طولانی‌مدت واردات ال ان جی بین هند و شرکت اکسون موبیل، نوک کوه یخ از آب بیرون آمد و حالا تولیدکنندگان ال ان جی باید منتظر روزهای سخت‌تر کاهش قیمت محموله‌های صادراتی خود باشند.
به گزارش نکونیوز، اکسون موبیل موافقت کرد که با مذاکره مجدد بر سر قرارداد طولانی‌مدتی که سال ۲۰۰۹ با شرکت پترونت ال ان جی هند امضاء کرده بود، میزان ال ان جی تحویلی به این شرکت هندی را افزایش داده و در حال قیمت را نیز نسبت به نرخ توافق شده در سال ۲۰۰۹ کاهش دهد.
هندی‌ها همواره خواستار گاز ارزان بوده‌اند و شرایط سختی را به طرف معامله خود تحمیل می‌کرده‌اند؛ همه به یاد داریم که هند دو سال پیش برای تأسیس مجتمع‌های پتروشیمی در بندر چابهار ایران خواستار نرخ خوراک گازی تقریباً مُفت بود؛ چیزی که با مخالفت وزارت نفت روبرو شد. اما این تمام ماجرا نیست و تغییر مولفه‌های بازار ال ان جی باعث شده تا هند در مذاکره با کشورهای تولیدکننده این کالای مهم، دست بازتری داشته باشد.
بازار ال ان جی در حال پوست‌اندازی است: ظرف یک دهه گذشته سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی در تولید ال ان جی صورت گرفته و با به بهره‌برداری رسیدن پروژه‌های جدید تولید ال ان جی در استرالیا و آمریکا، تولید ال ان جی در دنیا تا سال ۲۰۲۰ به ۴۵۰ میلیون تن در سال خواهد رسید.
این بدان معناست که ظرف یک دهه، (از ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰) تولید ال ان جی در دنیا دو برابر خواهد شد. مازاد عرضه موجود در بازار ال ان جی تا همین جای کار خود را در قیمت‌های بسیار پایین محموله‌های ال ان جی در بازار اسپات یا تک‌محموله نشان داده است.
در بازار تک محموله در اسیا در آغاز سال ۲۰۱۴، قیمت ال ان جی ۲۰ دلار به ازای هر یک میلیون بی تی یو بود؛ اما هم‌اکنون این قیمت به ۶ دلار و ۴۰ سنت به ازای هر یک میلیون بی تی یو رسیده است.
قراردادهای خرید ال ان جی در حال تغییر است و بند اعمال محدودیت در مقصد ال ان جی صادراتی در حال رخت بربستن از قراردادها است. کشورهای واردکننده ال ان جی دیگر صرفاً واردکننده ال ان جی نیستند و به تاجر ال ان جی تبدیل شده‌اند. کشوری مثل ژاپن، محموله ال ان جی را تحت قراردادهای بلندمدت خریداری می‌کند و آن را در بازار تک‌محموله مجدداً به فروش می‌رساند.
اکسون موبیل پروژه‌ای در غرب استرالیا دارد: این کشور چه کار می‌توانست با میزان ال ان جی اضافی انجام دهد. بهترین گزینه برای این شرکت این بود که آن را در قراردادی بلندمدت با قیمت ارزان‌تر به هندی‌ها بفروشد تا این که بخواهد هزینه‌های سرگردانی در بازار تک‌محموله را بر خود هموار کند. اکسون موبیل موافقت کرده که میزان ال ان جی تحویلی به شرکت هندی را یک میلیون تن در سال افزایش داده و به ۲.۵ میلیون تن در سال برساند و قیمت پایین‌تری نیز دریافت کند.
ژاپن، کره جنوبی و چین مشتریان عمده ال ان جی در دنیا هستند و تقریباً نیمی از بازار ال ان جی در این کشورهاست. اگر این سه کشور نیز بخواهند همچون هند، مذاکره مجدد بر سر قراردادهای بلندمدت تأمین ال ان جی را آغاز کنند، روزهای سختی در انتظار تولیدکنندگان ال ان جی خواهد بود.
بیژن زنگنه وزیر نفت در برنامه پیشنهادی خود به مجلس عنوان کرده بود که در دولت دوازدهم کارخانه ایران ال ان جی به بهره‌برداری خواهد رسید و صادرات ال ان جی ایران آغاز خواهد شد. با شرایط فعلی بازار ال ان جی، پیش از این کار باید بررسی شود که آیا صادرات ال ان جی اصلاً صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵