کد مطلب: 65822
 
شرکت های بزرگ نفتی به دریای شمال اعتماد ندارند
نگرانی از تعطیلی 100 میدان نفتی
 
سود حاصل از تولید نفت دریای شمال در سال ۲۰۱۵ برای دومین سال در یک ردیف اعلام شد. اما افزایش کم تولید اخیر می تواند یک نوسان گذرا در سقوط طولانی مدت منطقه باشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۴
سود حاصل از تولید نفت دریای شمال در سال ۲۰۱۵ برای دومین سال در یک ردیف اعلام شد. اما افزایش کم تولید اخیر می تواند یک نوسان گذرا در سقوط طولانی مدت منطقه باشد.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، شرکت های نفتی در سال گذشته از پروژه های دریای شمال در انگلستان و نروژ هر روز ۱۶۰.۰۰۰ بشکه به میزان تولید اضافه کردند با اینحال این منافع، حاصل پروژه هائی است که سالها قبل برای آن برنامه ریزی کرده بودند، درست زمانیکه نفت بیش از بشکه ای ۱۰۰دلار معامله می شد. از اواسط سال ۲۰۱۴ و با کاهش بیش از ۶۰درصد تولید نفت خام دریای برنت تولیدکنندگان نفت دریای شمال مخارجشان را کاهش داده، طرح ها را دور ریخته و به دنبال آن هستند تا دارائی های خود را یکجا به فروش برسانند.
آژانیس بین المللی انرژی در آخرین گزارش ماهانه بازار نفت این خبر را به صورت خلاصه اعلام کرد " سقوط پروژه های دریای شمال، قربانی کاهش موقتی بهای نفت".
به عنوان مثال شرک نروژی دِت نورسک که بواسطه خرید دارائی های ارزان شرکت های دیگر بوجود آمده در نظر دارد تا پروژه وِت را که سال گذشته از شرکت نفتی پرمیر خریداری کرده و در آن یک فروند شناور اف پی اس او بود ( شناوری
مشکلی که کشورهائی از جلمه نروژ و انگلستان با دریای شمال دارند این است که تعطیلی یک پروژه بر اقتصاد کشورهای دیگر تاثیر می گذارد، در نتیجه این کشورها هزینه های زیرساخت را تقسیم می کنند. نتیجه این امر می تواند اثر زنجیره ای داشته باشد. بطور مثال قرار است شرکت نفتی اکسون موبیل حوزه نفتی جوتون را در ماه اکتبر، پنج سال زودتر از زمان حد انتظار تعطیل کند و این بدان معناست که شرکت دِت نورسک مجبور است حوزه نفتی جِت را که فعالیتش درگرو سکوی B حوزه جوتون است را نیز تعطیل کند
با کاربری های تولید، ذخیره و تخلیه هیدروکربن خام که در تولید نفت و گاز طبیعی در مناطق بدون زیر ساخت های کافی یا حوزه های نفتی کوچک کاربرد بسیار دارد ) را منحل کند. رویال داچ شل نیز در پی برنامه واگذاری ۳۰ میلیارد دلاری در طور چند سال آینده به دنبال فروش دارائی های قدیمی خودش است.
حتی حوزه های نفتی موجود که به طور جدی نفت تولید می کنند ممکن است به دلیل بهای پائین نفت زودتر از موعد برنامه ریزی شده تعطیل شوند. شرکت انرژی استات اویل به تازگی اعلام کرده که می تواند میدان نفتی وسل فریک را زودتر از آن چیزی که در ابتدا برنامه ریزی کرده بود تعطیل کند. همچنین این شرکت به دنبال اجرای یک تصمیم قبلی است تا حوزه نفتی vovle را تا پایان سال ۲۰۱۶ چند سال زودتر از آن چیزی که پیش بینی کرده بود، تعطیل کند.
مشکلی که کشورهائی از جلمه نروژ و انگلستان با دریای شمال دارند این است که تعطیلی یک پروژه بر اقتصاد کشورهای دیگر تاثیر می گذارد، در نتیجه این کشورها هزینه های زیرساخت را تقسیم می کنند. نتیجه این امر می تواند اثر زنجیره ای داشته باشد. بطور مثال قرار است شرکت نفتی اکسون موبیل حوزه نفتی جوتون را در ماه اکتبر، پنج سال زودتر از زمان حد انتظار تعطیل کند و این بدان معناست که شرکت دِت نورسک مجبور است حوزه نفتی جِت را که فعالیتش درگرو سکوی B حوزه جوتون است را نیز تعطیل کند.
بسیاری از حوزه های نفتی کوچک هستند اما با محاسبه بیش از ۳۳.۰۰۰ بشکه نفتی که هر روز از دست می رود، به طور بالقوه این رقم معادل ۶۵ میلیون بشکه نفتی است که تولید نخواهد شد. گروه صنعتی تجاری نفت و گاز بریتانیا هشدار می دهد که در طول ۵ سال آینده بیش از ۱۰۰ حوزه نفتی تعطیل خواهند شد که نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.
طبق گزارش دفتر آمار ملی بریتانیا بازگشت سرمایه مالی که به دریای شمال اختصاص داده شده نزدیک به دو دهه است که در پائین ترین سطح قرار دارد. بازگشت سرمایه از دریای شمال در سه ماهه چهارم ۰.۶ درصد نسبت به ۲درصد در سه ماهه سوم کاهش داشته است. برای کل سال نیز نرخ بازدهی سرمایه اختصاص داده شده ۳.۵ درصد بوده که از سال ۱۹۹۷ که جمع آوری اطلاعات شروع شده است این پائین ترین بازدهی است. آن را با ۶۵ درصد بازدهی سرمایه دریای شمال که در سال ۲۰۰۷ ارائه شده است، مقایسه کنید.
سِر ایان وود موسس یک نشریه معتبر در مورد صنعت نفت و گاز بریتانیا اعلام کرد که به دنبال ۶۵.۰۰۰ بیکاری در سال گذشته، دریای شمال می تواند ۴۵.۰۰۰ کارگر را در سال ۲۰۱۶ بیکار کند.
کسادی دریای شمال بواسطه کاهش بهای نفت به اوج رسیده اما این صنعت می تواند در دراز مدت شرایط را به نفع خودش برگرداند. گروه کارشناسی داگلاس-وست وود در گزارش ماه فوریه به این نتیجه رسیده که دریای شمال در ده سال آینده شاهد اوراق شدن ۱۵۰ سکوی نفتی خواهد بود. این گروه کارشناسی معتقد است که از کارافتادن این سکوها در آبهای مربوط به بریتانیا زودتر از بخش نروژ اتفاق می افتد. گروه انرژی وودمکنزی متوجه شد که امروزه از هر بشکه ای که در دریای شمال تولید می شود یک بشکه زیرقیمت است و در گزارشی دیگر اشاره می کند که نیمی از شرکتهائی که در این دریا فعالیت می کنند در حال ضرر کردن هستند.
در اوایل سال جاری نفت و گاز بریتانیا اعلام کرد که صنعت نفت بریتانیا در لبه پرتگاه قرار دارد و افزایش بهای نفت به حل این مشکل کمک خواهد کرد اما به نظر می رسد این رشد بلند مدت دور از دسترس می باشد. 
ترجمه : مجتبی خداوردی - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵