داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 18202
 
جزئیات واردات وصادرات مرغ در ۹ماه اخیر
 
عرضه مرغ ترک در نمایشگاه‌های ضیافت همچنان ادامه دارد. این در حالی است که مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی اعلام کرده با وجود تولید ۸۰ هزار تن مرغ در داخل کشور نیازی به واردات مرغ از ترکیه نبود. در همین حال مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بیان کرده که هیچ کسی متقاضی واردات مرغ نیست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۲
علی پورکاوه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره واردات مرغ ترک اظهار کرد: میزان ثبت سفارش انجام شده در چهار ماه نخست سال جاری در حدود یک هزار تن بوده است.
وی با تاکید بر این‌که در حالی ثبت سفارش‌های انجام شده در چهار ماه نخست امسال بالغ بر یک هزار تن بوده که سال گذشته در زمان مشابه این رقم به ۲۱ هزار تن رسیده بود، خاطرنشان کرد: واردات مرغ در بهار امسال در مجموع ۳۰۰ تن بوده که عمده آن در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است.
پورکاوه ادامه داد: در سه ماه نخست امسال مجموع صادرات مرغ از ایران حدود ۳۰۰۰ تن بوده و این درحالی است که مجموع صادرات مرغ در نیمه دوم پارسال و بهار امسال در مجموع به ۴۵ هزار تن رسیده است.
مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که نهاده‌های تولید مرغ ۱۰۰ درصد با ارز مرجع تامین می‌شود تصریح کرد:‌ با توجه به این روند بهای تولید مرغ در ایران ۲۰۰۰ تومان از تولید مرغ در کشورهای دیگر ارزان‌تر است و از این رو هیچ کس متقاضی واردات مرغ به کشور نیست. 
پیش از این حسین مقدم‌نیا، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در این باره به ایسنا گفته بود در سال گذشته علی‌رغم بی‌مهری‌ها و مشکلات موجود، مرغداران به وعده خود که همان تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تنی گوشت مرغ بود عمل کردند و امسال نیز وضعیت به‌گونه‌ای است که علاوه بر تولید ۱۵۰ هزار تنی گوشت مرغ در هر ماه از ابتدای فروردین تاکنون حدود ۸۰ هزار تن گوشت مرغ مازاد بر مصرف ذخیره شده است.
وی افزوده بود که ذخیره‌سازی گوشت مرغ مازاد با هدف تنظیم بازار و برقراری تعادل بین تقاضا و عرضه انجام شد تا برای عرضه فراوارن در ماه رمضان به کار آید اما مرغ‌های ترکیه‌ای بدین منظور وارد شده و در نمایشگاه‌های ضیافت عرضه می‌شوند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی این سوال را مطرح کرده بود که چرا به‌ جای واردات گوشت مرغ، نهاده‌هایی که تشکل‌ها و اتحادیه‌های تولیدی بهای آن را پرداخت کرده بودند وارد نمی‌شود و هنوز تکیلف شرکت‌های وارد کننده نهاده‌های تولید مشخص نشده است؟ از سوی دیگر این شرکت‌ها نمی‌دانند که نهاده‌های مورد نیاز را باید با چه نرخی وارد کنند و قیمت این محصول برای مرغداران باشد؟
مقدم نیا تاکید کرد: ذخیره‌سازی گوشت مرغ مازاد بر مصرف برای عرضه در ایامی همچون ماه رمضان با واردات و عرضه گوشت مرغ خارجی در تناقض است و باعث برهم خوردن نظم بازار می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵