کد مطلب: 102921
 
پاسخ سخنگوی دولت به پرسشی درباره تحریم نفت:
فروش نفت به اروپا شاید بیشتر شود
 
سخنگوی دولت امروز هم تلاش کرد امیدوارانه سخن بگوید. او می گوید دولت نگرانی چندانی از کاهش فروش نفت پس از تحریم ندارد ولی آیا واقعا اینگونه است؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۹
سخنگوی دولت امروز هم تلاش کرد امیدوارانه سخن بگوید. او می گوید دولت نگرانی چندانی از کاهش فروش نفت پس از تحریم ندارد ولی آیا واقعا اینگونه است؟
به گزارش نکونیوز، پس از خروج آمریکا از برجام، اعلام شد تحریم های هسته ای ایران در دو مقطع زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه باز خواهدگشت. این به معنای آن است که تحریم مربوط به معامله با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت‌کش ایران، شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) و از جمله خریداری نفت، محصولات نفتی یا محصولات پتروشیمی از ایران، از ۴ نوامبر ۲۰۱۸ برابر با ۱۳ آبان امسال، دوباره بر ایران تحمیل خواهد شد. تا آن زمان، از یک طرف کشورهای خریدار نفت ایران فرصت دارند تا چاره ای برای رویارویی با مشکلات احتمالی بیندیشند و جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند که تاکنون ژاپن اعلام کرده در پی جایگزین است، و از طرف دیگر ایران هم فرصت دارد مشتریان نفت خود را قانع کند که مشکلی در مسیر صادرات نفت ایران ایجاد نخواهد شد تا آنها همچنان خریدار نفت ایران باقی بمانند.
امروز محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت درباره وضعیت فروش نفت ایران در شرایط احتمالی تحریم‌های آمریکا گفت: بخش عمده‌ای از نفت به هند و چین فروخته می‌شود که پس از بازگشت وزیر امور خارجه از هند وی گزارشی از آخرین توافقات ارائه می‌کند. با اروپا نیز در حال مذاکره هستیم که فروش نفت ایران به آنها ادامه یابد و حتی افزایش فروش نفت ایران به این کشورها مطرح است و اگر برخی از کشورها واردات نفت را کاهش دادند این مسئله جبران شود.
نوبخت اشاره ای به بیان گزارش توسط وزیر امور خارجه داشت. محمدجواد ظریف که دیروز از هند بازگشت، پس از دیدار با سوشما سواراج همتای هندی خود گفته بود: دهلی نو به صراحت اعلام کرد از تحریم های یک طرفه حمایت نمی کند. ظریف درباره موضوع های مورد بررسی قرار گرفته هم گفت: در این جلسات در زمینه اکتشاف نفت و انجام مشترک پروژه های نفتی، تعاملات بازرگانی مستقیم بین دو کشور، تبادل ارزی، استفاده از ارز های ملی گفت و گو شد. او البته طبیعتا درباره جزییات سخنی نگفت.
هند و چین بزرگترین خریداران نفت ایران هستند که ایران سعی دارد این خریداران بزرگ را حفظ کند. این دو کشور در یک ماهه منتهی به دهم اردیبهشت امسال، یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت خریده اند. شاید هند راضی شود که همچنان به خرید نفت از ایران ادامه دهد اما یادمان هست که در دوران تحریم های شورای امنیت، هند به جای پرداخت وجه نقد برای خریداری نفت، کالا به ایران می فروخت و این نگرانی وجود دارد که در صورت حفظ هند به عنوان خریدار نفت ایران، باز هم آن اوضاع که چندان به سود ایران نبود تکرار شود.
نوبخت در عین حال در شرایطی از طرح موضوع افزایش فروش نفت ایران به کشورهای اروپایی سخن گفته تا اگر برخی از کشورها واردات نفت را کاهش دادند این مسئله از طریق افزایش خرید نفت توسط اروپا جبران شود، که اگر قرار به کاهش خرید نفت از ایران باشد، اروپایی ها در صف اول قرار می گیرندو بنابراین این معادله که اگر خرید نفت کشورهای غیراروپایی از ایران کم شد، کشورهای اروپایی خرید نفت خود را افزایش دهند تا ایم کمبود جبران شود، چندان منطقی به نظر می رسد.
با این وجود رایزنی با دو کشور هند و چین و همچنین تداوم فشارهای دیپلماتیک به اروپا برای حفظ برجام می تواند امیدها را برای حفظ آمار فروش نفت ایران از آبان ماه امسال با آغاز دور تازه تحریمهای آمریکا موسوم به تحریم های ۱۸۰ روزه حفظ کند. امیدهایی که دولت برای حفظ درآمدهای ارزی خود نیازمند حفظ آن است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵