کد مطلب: 84092
 
زنگنه: راه توسعه کشور روشن است
 
وزیر نفت با اشاره به اینکه پس از سالها تلاش در دولت های گذشته و بیش از سه سال تلاش مستمر در دولت کنونی، هم اکنون می توانیم تولید بنزین با کیفیت و اکتان بالا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس را جشن بگیریم، گفت: راه توسعه کشور روشن است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۲
وزیر نفت با اشاره به اینکه پس از سالها تلاش در دولت های گذشته و بیش از سه سال تلاش مستمر در دولت کنونی، هم اکنون می توانیم تولید بنزین با کیفیت و اکتان بالا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس را جشن بگیریم، گفت: راه توسعه کشور روشن استبه گزارش شانا، مهندس بیژن زنگنه، وزیر نفت، امروز (یکشنبه ١٠ اردیبهشت ماه) در آیین بهره برداری رسمی از فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، با بیان این مطلب و تاکید بر اینکه ما نیازی به افتتاح و اقدام های نمایشی نداریم، گفت: در مرداد ٩٢ کارهای ساختمان، نصب تجهیزات و اقدامات فرایندی پالایشگاه در مراحل ابتدایی ١٤، ١٣ و ١٢ درصدی در فازهای اول، دوم و سوم قرار داشت.

زنگنه افزود: این میزان پیشرفت اجرایی در فازهای سه گانه این پالایشگاه با احتساب مهندسی و خرید کالا، پیشرفت کلی طرح را حدود ٤٧ درصد قرار داده بود؛ این در حالی است که پیشرفت کلی طرح شامل سه فاز هم اکنون به ٩٠,٣ درصد رسیده است.

وی با اشاره به نقش تعیین کننده برجام در به ثمر رساندن این طرح گفت: درست است که تحریم ها بسیار آزار دهنده بود، اما مشکلات مدیریتی هم در تاخیر بهره برداری از این پروژه نیز تاثیر داشته است.

وزیر نفت ادامه داد: زمانی که کارم را در دولت یازدهم شروع کردم، این طرح کلافی سردرگم با گره های کور بود که باز کردن آن به تلاش همه نیاز داشت.

وی با بیان اینکه از کل هزینه انجام شده در این طرح تنها ١,٤ میلیارد دلار آن در دولت یازدهم هزینه شده، اظهار کرد: ما سعی کردیم به صورت قطره چکانی از منابع مالی استفاده کنیم، اما طرح نسبت به گذشته پیشرفت بسیار بهتری داشت.

زنگنه افزود: همه می توانند شهادت بدهند که ما از همه ظرفیتها و تجارب مدیریتی مان برای این طرح استفاده کرده ایم؛ این در حالی است که دو سال و نیم از تحریم ها در این دولت بود، اما چاره ای نداشتیم و باید دست به دست هم می دادیم و با برادری موفقیت ها را کسب می کردیم.

تشکر از همه دست در کاران این پروژه ملی

مهندس زنگنه در این مراسم همچنین از تمام دست اندرکاران پالایشگاه ستاره خلیج فارس قدردانی کرد و گفت: از آقای وزیری هامانه چه در زمانی که وزیر نفت بودند و چه زمانی که قائم مقام بنده بودند، از آقای نعمت زاده، مدیرعامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش، از آقایان ادیب و دادور، تمام سازندگان و اجراکنندگان طرح از جمله، شرکت تاپیکو، شرکت پالایش ستاره خلیج فارس، صندوق بازنشستگی نفت، شرکت ملی پالایش و پخش، شرکت اُیکو و ... کمال تشکر را دارم.

وزیر نفت همچنین از سردار عبداللهی به عنوان "دوست و برادر خوبم" در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) یاد و قدردانی کرد و گفت: این موضوع را اولین بار است که می گویم، وقتی در سال ٩٢ به وزارت نفت برگشتم خیلی ها دوست داشتند میان وزارت نفت و قرارگاه دعوا درست کنند، تحریک هم کردند، اما تاکید می کنم در تمام این مدت چیزی جز صفا و دوستی میان ما حاکم نبود چون خواسته هردو ما، سربلندی ایران عزیز است.

وی با اشاره به روز ملی خلیج فارس، روز پاسدار، ولادت سیدالشهدا (ع)، این دستاورد شیرین را به مقام معظم رهبری، شهدا و ایثارگران و خانواده های آنها، ملت شریف و رئیس جمهور کشور تقدیم کرد.

اقتصاد مقاومتی در نفت محقق شده است

وزیر نفت افزود: راه توسعه کشور روشن است و برای کسانی که کار کردند راه پیچیده ای نیست.

وی با اشاره به راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: با تکمیل طرح فراگیر پالایشی سیراف با ظرفیت نهایی پالایش ٤٨٠ هزار بشکه میعانات گازی، در آینده، کل میعانات گازی تولیدی کشور به میزان یک میلیون بشکه در روز، در کشور پالایش خواهد شد و چیزی برای صادارت باقی نخواهد ماند.

زنگنه افزود: این یعنی جلوگیری از خام فروشی، تکمیل زنجیره ارزش و این یعنی اقتصاد مقاومتی و خدا را شاکرم که آخرین تعهدات وزارت نفت نیز در دولت یازدهم انجام شد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵