داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 85497
 
نقشه راه توسعه و رشد اقتصادی کشور
 
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: توسعه اقتصاد و غلبه بر مشکلات فعلی کشور نیازمند برنامه ریزی و تدوین سیاست های واقع بینانه و راهبردی است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۳
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: توسعه اقتصاد و غلبه بر مشکلات فعلی کشور نیازمند برنامه ریزی و تدوین سیاست های واقع بینانه و راهبردی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «غلامحسین شافعی» امروز (یکشنبه) در جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران با قدردانی از مشارکت پرشور و حماسی آحاد مردم در عرصه خطیر انتخابات، افزود: بخش خصوصی قدردان تلاش ها و اقدام های مثبتی است که توسط دولت یازدهم انجام گرفت و با آگاهی از نقایص و نقاط ضعف حاکم بر فضای کسب و کار، خواستار تلاش های بیشتر و اصلاحات در برخی حوزه هاست.
به گفته وی، همه این اقدام ها فقط در صورت برخورداری از یک نقشه راه برای رشد و توسعه اقتصادی کشور می تواند ثمربخش باشد و بر این اساس، اهتمام جدی به تدوین یک سند استراتژی منسجم توسعه اقتصادی را می طلبد.
شافعی خاطرنشان کرد: اتاق ایران با تقدیم پیشنهاداتی به دولت، آماده است با استفاده از همه ظرفیت خود در کنار دولت دوازدهم برای توسعه اقتصاد کشور بکوشد.
وی خطاب به رییس جمهوری گفت: این روزها اقتصاد و اجتماع ایران در عرصه اعتماد به نفس، عقلانیت، اندیشه و عمل شاهد تحولات جدیدی بوده و غبار ناملایمات در حال برچیده شدن است.
رییس اتاق ایران یادآوری کرد: این موضوع ما را به یاد روزهای نخستین انقلاب و دوران جنگ تحمیلی می اندازد؛ ایامی که با وجود هجمه های همه جهان و ضعف بنیادهای واقعی تولیدی و درآمدهای حاصل از نفت، اما به پشتوانه همین همدلی ها و ایثارگری ها در جنگی نابرابر به پیروزی رسیدیم.
رییس اتاق ایران تاکید کرد: بخشی از مسئولیت های اجتماعی رییس جمهوری این است که این سرمایه های اجتماعی را دوباره احیا کند.
وی ادامه داد: اقتصاد و اجتماع ایران این روزها در راه بازنگری دوباره خویشتن است تا چگونه عزم ملی را برای بهسازی وضع موجود به کار بسته و جامعه را به سمت تعالی ملی رهنمون کند.
شافعی اضافه کرد: هیچ عامل یگانه ای را نمی توان مانع توسعه دانست، همچنانکه هیچ استراتژی و سیاست واحدی را نمی توان به تنهایی در مسیر پیچیده توسعه به کار گرفت؛ توسعه اقتصاد و غلبه بر مشکلات فعلی مستلزم برنامه ریزی و تدوین سیاست های واقع بینانه و راهبردی است.
وی تصریح کرد: توسعه بدون خواست، اراده، تعهد، و همدلی و همیاری یکایک افراد این مرز و بوم به راحتی امکانپذیر نیست؛ پس فکر کنید و فکر کنیم که چه باید کرد.
رییس پارلمان بخش خصوصی ایران همچنین با اشاره به شرایط سیاسی و اجتماعی حاضر و تنش های موجود بین المللی، اظهار داشت: باید راهکارهای نوینی برای غلبه بر مشکلات چاره جویی کرد؛ بر این اساس نباید از ارائه نظر بایستیم و اجازه ندهیم که جامعه از این نعمت محروم شود؛ هرچند نهایت اکتشاف های ما رسیدن به همان جایی باشد که از آن آغاز کرده ایم تا برای نخستین بار همانجا را بهتر بشناسیم.
وی گفت: باید بپذیریم که حرکت های انجام شده نقایص فراوانی داشتند و از اجماع و اقناع مناسب در بدنه کارشناسان مستقل کشور و متولیان واقعی تولید و صنعت برخوردار نبوده است.
شافعی افزود: نتیجه بی برنامگی ها و نا آرامی ها را می توان در کاهش بارآوری اقتصاد و افزایش شاخص های بحران ساز اقتصادی از قبیل رکود و بیکاری در گذشته دید.
وی رشد نگرانی های اجتماعی، امنیت شغلی و کاهش امید به زندگی و حرمت انسانی را از دیگر نتایج بی برنامگی در اقتصاد دانست و گفت: برآیند این حرکات، تخریب سرمایه های اجتماعی، افزایش هزینه های تولید در داخل و کاهش نسبی قیمت واردات و در نهایت کسب مازاد اقتصادی است به شکلی که جای اینکه مبتنی بر بازتولید گسترده در بخش های مولد باشد، به سمت بخش های نامولد تغییر محور داده است.

** باید در انتخاب بین رضایت و مصلحت مردم به نقطه مطلوب برسیم
شافعی تصریح کرد: برنامه های توسعه ای کشور بیش از آنکه ارزشمندی را در منطق و تحلیل کارشناسی جست وجو کند، به دنبال جلب رضایت توده یا گروه های خاص بوده در حالی که ممکن است منافع کوتاه مدت توده مردم، تامین کننده نیازهای میان مدت و بلندمدت آنان نباشد و راه به تعالی نبرد.
رییس اتاق ایران خاطرنشان کرد: در این زمینه تلاش های زیادی انجام شده، اما هنوز نیازمند توجه بیشتری است و باید در انتخاب بین رضایت و مصلحت مردم به نقطه مطلوب برسیم.
وی تاکید کرد: آنچه در ارتباط با خصوصی سازی و سرمایه گذاری در هر کشوری مهم به شمار می رود، ایجاد بستر مناسب و نظام انگیزشی مترتب بر آن برای صاحبان عرصه اندیشه و عمل است.
به گفته شافعی، برای رسیدن به این هدف لازم است کارآفرینی و ارزش بخشی به تولید و خلاقیت نه تنها در گفتارها و نوشتارها، بلکه در عمل با ایجاد مکانیسم هایی به عنوان ارزش تلقی شود.
شافعی ادامه داد: تا زمانی که هدف دولت ها حصول درآمدهای مقطعی و کوتاه مدت و خرج آنها در موارد نامطمئن باشد، این نگاه کشور را به سرمنزل مقصود نخواهد رساند.
رییس اتاق ایران خطاب به رییس جمهوری گفت: درخواست فعالان اقتصادی از شما این است که این وضعیت را به سمت بهره وری و بودن در خدمت اهداف بلندمدت توسعه کشور و تقویت بخش مولد سوق دهید.
وی افزود: نگاه کلان و استراتژیک به کاهش موانع تولید و صادرات و بهبود واقعی محیط کسب و کار، نشان می دهد که این امر تا چه حد می تواند عرصه توسعه اقتصادی را خاشاک زدایی کند؛ بر این اساس دستور دهید این راه هموار شود.
رییس پارلمان بخش خصوصی از رییس جمهوری خواست تا برای موفقیت بیشتر به سراغ کسانی بروند که بیش از دیگران به عمل صحیح اقدام کرده و پاسخگوی نتایج حاصل از کارشان بوده و عمل آنان به تعالی ملی و توسعه یاری رسانده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵