کد مطلب: 84687
 
تثبیت و ارتقا جایگاه صنعت نفت
 
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به امکان افزایش سه میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت ایران، گفت: برای ارتقای جایگاه ایران در اوپک و جهان برنامه ریزی‎ها انجام شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به امکان افزایش سه میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت ایران، گفت: برای ارتقای جایگاه ایران در اوپک و جهان برنامه ریزی‎ها انجام شده است.به گزارش شانا، غلامرضا منوچهری امروز (دوشنبه، ١٨ اردیبهشت‌ماه) در حاشیه سومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در آیین امضای تفاهم‌نامه شرکت ملی نفت فیلیپین (PNOC EC) و شرکت ملی نفت ایران برای مطالعه میدان‎های پازنان و فاز سوم دارخوین گفت: تاکنون ۲۴ تفاهمنامه مطالعاتی میدان‎ها با شرکت های داخلی و بین المللی امضا شده است.وی افزود: امروز و فردا ( دوشنبه و سه‌شنبه، ١٨ و ١٩ اردیبهشت‌ماه) چهار تفاهمنامه جدید امضا می شود.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: بر اساس تفاهمنامه‌های مطالعاتی امضا شده، شرکت ملی نفت ایران ۷۵ پروپوزال مطالعاتی دریافت می کند که بخش قابل توجهی از مطالعات متمرکز بر حوزه ازدیاد برداشت است.

منوچهری همچنین از امضای ۸۰ میلیارد دلار قرارداد جدید ظرف ۲ سال آینده خبرداد.

وی گفت:بررسی ها نشان می دهد امکان افزایش سه میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت ایران وجود دارد و این برنامه ریزی‎ها برای تثبیت و ارتقای جایگاه ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و جهان در نظر گرفته شده است.

موچهری با بیان این‌که با امضا و اجرای قراردادهای نفتی، موج گسترده ای از فعالیت و کار در بخش نفت کشور آغاز می شود، ادامه داد: همانطور که وزیر نفت نیز عنوان کردند، با احتساب امضای ٨٠ میلیارد دلار قرارداد طی ٢ سال آینده، بازار کاری به ارزش حدود ٥٠ میلیارد دلار برای شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی ایجاد می شود و به تدریج ظرفیت های ایرانی بیش از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایران، از بازیگران اصلی حوزه انرژی جهان باقی ماند

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در ادامه در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری بین شرکت ملی نفت ایران و ایدرو به پیشتازی ایران در جهان از حیث برخورداری از منابع هیدروکربوری که رهبر معظم انقلاب نیز ابتدای سال به آن اشاره داشتند، اشاره کرد.

منوچهری گفت: هم اکنون ضریب بازیافت نفت در دریای شمال از ٥٠ درصد هم فراتر رفته است و اگرچه ضریب بازیافت به عواملی از جمله طبیعت مخزن هم بستگی دارد، اما ما نیز نباید از بهره مندی از فناوری های روز به این منظور غافل شویم.

وی با اشاره به بیش از ١٥٠ میلیارد بشکه ذخایر هیدروکربور مایع قابل برداشت و بیش از ٧٠٠ میلیارد بشکه ذخایر نفت درجای کشور، یادآور شد: همانطور که پیش از این هم عنوان شده بود، هر یک درصد افزایش ضریب بازیافت به معنای اضافه شدن ٧,٥ میلیارد بشکه نفت به ذخایر اثبات شده کنونی است و از این رو پرداختن به این موضوع حائز اهمیت است.

منوچهری با یادآوری اینکه ظرفیت های هیدروکربوری زیادی در خلیج فارس و غرب کشور باقیمانده است، یادآور شد: ایران در سال های آینده همچنان بین بازیگران اصلی حوزه انرژی جهان در رتبه یکم تا سوم قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: باید به جایی برسیم که صاحب فناوری های نفت و گاز شویم و نباید به فروشنده صرف بودن اکتفا کنیم.

شرکت ملی نفت ایران با شرکت نفت فیلیپین برای مطالعه میدان های پازنان و فاز سوم میدان دارخوین و با ایدرو برای مطالعه میدان های سوسنگرد، چشمه خوش و پایدار غرب امروز در حاشیه سومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت ایران تفاهمنامه همکاری امضا کرد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵