کد مطلب: 66227
 
نگاه نکونیوز به بیست دوره نمایشگاه بین المللی نفت
نمایشگاه نفت تهران، از آغاز تا امروز
 
بيست و یکمین نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي تهران امروز ۱۶ ارديبهشت ماه 1395 آغاز می شود تا برگي ديگر از حيات اين نمايشگاه بیست و یک ساله ورق بخورد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۸
بيست و یکمین نمايشگاه بين المللي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي تهران امروز ۱۶ ارديبهشت ماه 1395 آغاز می شود تا برگي ديگر از حيات اين نمايشگاه بیست و یک ساله ورق بخورد.
به گزارش نکونیوز، این نمایشگاه که دومین نمایشگاه نفت بزرگ جهان و بزرگترین نمایشگاه نفت خاورمیانه است در ششم اسفندماه سال ١٣٧٤ به نام "نمایشگاه بین المللی نفت و تولیدات وابسته" و با حضور ١١٠ شرکت داخلی و خارجی، برای نخستین بار برگزار شد و تاکنون برگزاری آن بدون وقفه ادامه دارد و اکنون در دوره پسابرجام، بیست و یکمین دوره آن برگزار می شود.
مروری بر بیست دوره قبلی این نمایشگاه نشان می دهد که هر دوره شاهد توسعه کمی آن بوده ایم؛ هرچند که از لحاظ کیفی، در برخی مقاطع زمانی در دوران تحریم، شرکتهای معتبر نفتی جهان از حضوردر آن خودداری کردند. نکونیوز، به طور مختصر ىوره هاي قبلي نمايشکاه نفت تهران را مرور مي كند:
اولين دوره از نمايشگاه بين المللي نفت تهران در روزهاي۶ تا ۱۰ اسفند ۱۳۷۴ در شرايطي برگزار شد كه دولت سازندگي آيت الله هاشمي رفسنجاني، پس از شش سال به ثبات رسيده بود و با تلاش براي ترميم خرابي هاي ناشي از جنگ تحميلي، تلاش مي كرد فصل تازه اي را براي اقتصاد كشور رقم بزند. برگزاري نمايشگاهي با محوريت نفت كه مهترين منبع ارزي كشور محسوب مي شد و در طول دوران دفاع مقدس دچار چالش هاي فراواني شده بود، نشانه اي از تمايل دولت وقت براي بازگشت ثبات به صنعت نفت به عنوان تكيه گاه اقتصادي كشور و تلاش براي رشد و توسعه همه جانبه اين صنعت بود.
نمایشگاه دوم : دومين نمايشگاه بين المللي نفت تهران ، روزهاي دوم تا هشتم ارديبهشت ماه برگزار شد. برگزاري دوره نمايشگاه در كشوري كه قطب نفت خاورميانه محسوب مي شد، خيلي زود شركتهاي بين المللي را براي شركت در آن ترغيب كرد و دوره دوم، با حضور ۱۵۰ شركت داخلي و خارجي برگزار شد. از همين سال برگزاري نمايشگاه نفت تهران در ارديبهشت ماه تثبيت شد و تنها چند دوره، نمايشگاه در اواخر فروردين ماه آغاز شده است.
نمايشگاه سوم : نخستين سال روي كار آمدن دولت اصلاحات كه تنش زدايي در عرصه هاي بين المللي را در دستور كار قرار داده بود، شركتهاي بين المللي را بيش از پيش به نمايشگاه جذب كرد بطوريكه در نمايشگاه سوم نفت كه اولين نمايشگاه نفت در دولت اصلاحات و وزارت بيژن زنگنه بود ۲۵۷ سركت داخلي و خارجي شركت كردند. اين نمايشگاه از سوم تا ششم ارديبهشت ۷۷ برگزار شد.
نمايشگاه چهارم : در اين نمايشگاه علاوه بر ۹۳ شركت داخلي، ۱۴۵ شركت خارجي از ۱۵ كشور جهان شركت كرده بودند. نمايشگاه چهارم نفت تهران، از معدود نمايشگاههايي بود كه تعداد شركتهاي خارجي از شركتهاي داخلي حاضر در آن پيشي گرفته بود. آن زمان دوران اوج حضور شركتهاي چندمليتي در ايران براي حضور در پروژه هاي مختلف صنعت نفت بويژه در پارس جنوبي بود.
نمايشگاه پنجم : در اين دوره هم ۱۵ كشور خارجي در نمايشگاه حضور داشتند اما تعداد شركت كنندگان خارجي به ۱۶۶ شركت و شركتهاي داخلي به ۱۳۴ شركت افزايش يافته بود.
نمايشگاه ششم : ششمين نمايشگاه نفت تهران در ارديبهشت سال ۸۰ با حضور بيش از ۵۰۰ شركت شامل ۲۰۸ شركت خارجي و ۲۹۵ شركت داخلي برگزار شد.
نمايشگاه هفتم : نمايشگاه هفتم در دوره دوم دولت اصلاحات برگزار شد و همچنان رشد تعداد شركت كنندگان در نمايشگاه بويژه شركت كنندگان خارجي ادامه داشت. در اين دوره در ارديبهشت سال ۸۱، بيش از ۷۰۰ شركت داخلي و خارجي حضور داشتند.
نمايشگاه هشتم : تعداد شركت كنندگان در نمايشگاه هشتم به ۸۰۰ شركت داخلي و خارجي افزايش يافت و ۲۱ كشور در اين نمايشگاه حضور داشتند.
نمايشگاه نهم : ثبات سياسي و اقتصادي در ايران از نزديك به يك دهه نتيجه هاي خود را كم كم آشكار مي كرد. در اين دوره از نمايشگاه نفت تهران، ۱۱۸۴ شركت حضور يافتند كه ۷۶۴ شركت داخلي بودند و ۴۲۰ شركت خارجي نيز از ۳۴ كشور در آن حضور داشتند. نمايشگاه نفت تهران جاي خود را به عنوان بزرگترين نمايشگاه نفت خاورميانه به خوبي باز كرده بود.
نمايشگاه دهم : آخرين نمايشگاه نفت در زمان دولت اصلاحات در ارديبهشت ۸۴ با حضور ۱۲۱۲ شركت داخلي و خارجي برگزار شد تا پس از اين دوره، نمايشگاه نفت از نظر تعداد و كيفيت شركت كنندگان خارجي دچار تغيير شود.
نمايشگاه يازدهم : روي كار آمدن دولت محمود احمدي نژاد و سياست تهاجمي دولت وقت، موجبات كمرنگ شدن تعاملات اقتصادي و سياسي ايران با كشورهاي غربي را فراهم آورد. در نمايشگاه يازدهم نفت تهران كه در ارديبهشت ۸۵ برگزار شد اگرچه تعداد شركت كنندگان افزايش يافته و ۱۲۵۱ شركت در آن حضور داشتند كه شامل ۴۹۱ شركت خارجي در كنار ۷۶۰ شركت داخلي بود، اما تعداد كشورهاي شركت كننده در نمايشگاه به ۲۸ كشور كاهش يافته بود.
نمايشگاه دوازدهم : تلاش براي تقويت حضور شركتهاي خارجي در نمايشگاه دوازدهم موجب شد تعداد شركت كنندگان خارجي به ۴۹۳ شركت از ۳۶ كشور و تعداد شركت كنندگان داخلي به ۸۲۱ شركت افزايش يابد. در اين دوره جشن صد سالگي نفت در ايران نيز برگزار شد.
نمايشگاه سيزدهم : ارديبهشت ۸۷، تعداد شركت كنندگان در نمايشگاه افزايش يافت اما شدت گرفتن تحريمها موجب شد كشورهاي خارجي كمتري در اين دوره حضور يابند. اين دوره با حضور ۱۴۱۰ شركت داخلي و خارجي برگزار شد كه تعداد شركتهاي خارجي به ۵۵۰ شركت افزايش يافته بود اما تعداد كشورها به ۳۰ كشور كاهش يافته بود. حضور پررنگ چيني ها در اين نمايشگاه و دوره هاي بعدي، آشكار بود. در اين دوره ۸۶۰ شركت داخلي هم حضور داشتند.
نمايشگاه چهاردهم : ارديبهشت ۸۸ و در آستانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري تعداد ۱۲۸۲ شركت در نمايشگاه چهاردهم نفت تهران شركت كردند كه كمتر از دوره قبل بود. تعداد شركتهاي خارجي با ۱۰۰ مورد كاهش به ۴۴۶ شركت رسيده بود كه از ۳۰ كشور در اين نمايشگاه حضور يافتند. ۸۳۹ شركت داخلي هم در اين نمايشگاه حضور داشتند.
نمايشگاه پانزدهم : ارديبهشت ۸۹، نمايشگاه نفت براي دولت وقت اهميت بسزايي داشت چراكه حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ موجب شده بود دولت در عرصه بين المللي و داخلي نياز به تلاش بيشتري براي جلب اعتماد داشته باشد و به همين دليل تلاش فراواني صورت گرفت تا نمايشگاهي باشكوه برگزار شود. حضور ۱۳۷۴ شركت كه شامل ۴۳۵ شركت خارجي از ۳۰ كشور و ۹۳۹ شركت داخلي بود، نمودي از تلاش دولت وقت بود. هرچند كه عليرغم آنكه تعداد شركتهاي حاضر در نمايشگاه حدود ۱۰۰ مورد افزايش يافته بود، تعداد شركت كنندگان خارجي باز هم كاهش داشت.
نمايشگاه شانزدهم : در نمايشگاه شانزدهم نفت تهران كه دبيركل اوپك هم به منظور شركت در جشن پنجاه سالگي اوپك در آن حضور يافته بود، هزار شركت داخلي و ۵۸۵ شركت خارجي حضور يافتند تا ركورد تازه اي در تعداد شركت كنندگان در نمايشگاه نفت تهران ثبت شود.
نمايشگاه هفدهم : بي ثباتي به صنعت نفت بازگشته بود و دولت وقت نيز در عرصه داخلي و بين المللي جايگاه مطلوبي نداشت. نمايشگاه هفدهم از ۲۸ فروردين تا اول ارديبهشت ۹۱ برگزار شد كه در آن شاهد افت معناداري از لحاظ تعداد شركت كنندگان بوديم. تعداد شركتهاي خارجي به ۳۱۵ شركت از ۱۵ كشور و تعداد شركتهاي داخلي به ۹۴۰ شركت كاهش يافته بود. جالب اينجاست كه تعداد كشورهاي خارجي حاضر در نمايشگاه چهارم نفت در سال ۷۸، برابر با كشورهاي خارجي حاضر در نمايشگاه هفدهم بود.
نمايشگاه هجدهم : آخرين نمايشگاه نفت دولت احمدي نژاد هم كم رونق بود. تعداد شركتهاي خارجي حاضر در نمايشگاه با حدود ۴۰ درصد كاهش به ۱۹۵ شركت رسيده بود و شركتهاي داخلي حاضر در نمايشگاه نيز ۸۵۰ شركت بودند.
نمايشگاه نوزدهم : روي كار آمدن دولتي معتدل كه تنش زدايي را هدف خود قرار داده بود، بار ديگر رونق را به نمايشگاه نفت تهران بازگرداند. در نمايشگاه نوزدهم كه ارديبهشت سال گذشته برگزار شد ركورد تازه اي از نظر تعداد شركت كنندگان به ثبت رسيد : ۱۸۰۰ شركت كه شامل ۱۲۰۰ شركت داخلي و ۶۰۰ شركت خارجي از ۳۳ كشور جهان بود.
نمايشگاه بيستم : نمايشگاه نفت تهران 16 اردیبهشت 94 در شرايطي كار خود را آغاز کرد كه تعداد شركت كنندگان داخلي به ۱۲۵۰ شركت افزايش يافته بود اما تعداد شركتهاي خارجي كه سال 93 و در نخستین سال روی کار آمدن دولت جدید ركورد تازه اي ثبت كرده بود روي رقم ۶۰۰ شركت باقي مانده بود. اين نمايشگاه تا ۱۹ ارديبهشت ادامه یافت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵