کد مطلب: 77757
 
فاز نخست ذخیره‌سازی میعانات گازی پارس جنوبی وارد مدار می‌شود
 
فاز نخست تاسیسات ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی با ظرفیت ذخیره‌سازی ٢ میلیون بشکه میعانات گازی اواخر خردادماه ٩٦ به بهره‌برداری می رسد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۶
فاز نخست تاسیسات ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری میعانات گازی پارس جنوبی با ظرفیت ذخیره‌سازی ٢ میلیون بشکه میعانات گازی اواخر خردادماه ٩٦ به بهره‌برداری می رسد.
به گزارش شانا، امیر منصور حق وردی، رئیس پروژه احداث تاسیسات ذخیره سازی و اندازه‎گیری میعانات گازی شرکت نفت و گاز پارس، احداث تاسیسات ذخیره‌سازی و اندازه گیری میعانات گازی را دارای اهمیت راهبردی دانست و افزود: بهره‌برداری از این مخازن سبب می‌شود تا در صورت ایجاد موانع احتمالی در مسیر صادرات میعانات گازی از آنها استفاده کنیم.

به گفته حق وردی، با بهره‌برداری از این مخازن افزون بر انتقال هیدروکربورهای گازی پارس جنوبی به پالایشگاه‌های کشور، در چرخه تولیدات فرآورده‌های با ارزش و در روند تولید گاز از فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی وقفه‌ای ایجاد نخواهد شد. به این ترتیب همه میعانات تولید شده این فازها در این مخازن نگهداری و در زمان مناسب مصرف و یا صادر می‌شود.

پروژه ساخت تاسیسات ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری میعانات گازی در قالب سه طرح EPC١، EPC٢ و EPC٣ به مرحله اجرا در آمده است. در بخش EPC١ تاسیسات پشتیبانی، پایپینگ، برق و ابزار دقیق و در EPC٢ و EPC٣ نیز به تفکیک ساخت هشت مخزن ذخیره‌سازی میعانات گازی هر کدام با ظرفیت ٥٠٠ هزار بشکه ( در مجموع چهار میلیون بشکه) و یک مخزن آب آتش نشانی طراحی و تعریف شده است.

حق وردی، به گشایش ایجاد شده در تامین منابع مالی این پروژه اشاره کرد و افزود: هم اکنون ٦٧ درصد از مجموع کالاهای مورد نیاز خریداری شده و حدود ٣٣ درصد باقی مانده هم در مرحله سفارش گذاری و خرید قرار گرفته است.

وی با اشاره به دریافت تجهیزات مورد نیاز اجرای EPC١ شامل همه اتصالات، لوله‌ها و فلنج گفت: اقلام پایپینگ تا پایان هفته جاری وارد محل پروژه شده و عملیات اجرایی این بخش از اوایل دی ماه آغاز می‌شود.

رئیس پروژه احداث تاسیسات ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری میعانات گازی سهم EPC١ از کل پروژه را ٦٠,٧ درصد اعلام کرد.

به گفته حق وردی، با اتمام EPC١، بهره‌برداری از فاز نخست تاسیسات ذخیره سازی و اندازه‌گیری میعانات گازی با ظرفیت ذخیره‌سازی ٢ میلیون بشکه میعانات گازی تا اواخر خردادماه سال آینده (٩٦) آغاز می‌شود.

وی درباره EPC٢ این پروژه اظهار کرد: در این بخش چهار مخزن ٥٠٠ هزار بشکه‌ای در مجموع با ظرفیت ٢ میلیون بشکه ساخته می‌شود. با توجه به برنامه‌های کارفرما برای از سرگیری فعالیت‌ها در این بخش، انتظار می‌رود این بخش با اندکی تاخیر نسبت به فاز اول به بهره برداری برسد.

حق وردی با اشاره به تکمیل EPC٣ این پروژه شامل ساخت چهار مخزن ذخیره سازی میعانات گازی با ظرفیت ٥٠٠ هزار بشکه‌ای، اظهارکرد: هم اکنون پیشرفت این بخش به ١٠٠ درصد رسیده است. در حال حاضر عملیات ساخت و رفع پانچ آنها از سوی شرکت ماشین سازی اراک به پایان رسیده و در مرحله تحویل موقت به کارفرما قرار دارد.

رئیس پروژه احداث تاسیسات ذخیره‌سازی و اندازه‌گیری میعانات گازی در مجموع پیشرفت هر سه EPC را ٥٥،٤ درصد عنوان کرد.

براساس این گزارش پروژه احداث تاسیسات ذخیره سازی میعانات گازی شامل ٨ مخزن به صورت سقف شناور وبا ظرفیت ذخیره ٥٠٠ هزار بشکه میعانات برای هر مخزن و در مجموع چهارمیلیون بشکه، ٢ مخزن آب آتش نشانی هر یک به ظرفیت ٢٠ هزار مترمکعب، substation، ایستگاه‌های پمپاژ، مرکز کنترل، چهار سیستم میترینگ میعانات، واحد تصویه پساب و واحد اتش نشانی است.

با بهره برداری از این پروژه، تمامی میعانات گازی پالایشگاه‌های مستقر در منطقه پارس یک پس از ذخیره سازی و اندازه گیری، برای صادرات با خطوط لوله برای مصرف کنندگان داخلی و گوی شناور(SPM ) با ظرفیت ٦٠٠ هزار بشکه در روز ارسال خواهد شد.

میعانات گازی این مخازن، روزانه به میزان ٣٦٠ هزار بشکه به پالایشگاه ستاره خلیج فارس و ١٢٠ هزار بشکه به پالایشگاه پارس شیراز ارسال خواهد شد.

با احداث پالایشگاه سیراف و پالایشگاه میعانات گازی فرزانگان فارس نیکو، خوراک مورد نیاز این پالایشگاه‎ها نیز از طریق این مرکز ذخیره سازی تامین خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵