داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 99087
 
دولت مُر قانون را اجرا کرده است
 
رییس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر این که دولت مُر قانون بودجه 96 را اجرا کرده است، گفت: 11 هزار و 500 میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم تا آبان ماه امسال پرداخت شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۶
رییس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر این که دولت مُر قانون بودجه 96 را اجرا کرده است، گفت: 11 هزار و 500 میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم تا آبان ماه امسال پرداخت شده است.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان مجلس امروز - سه شنبه - با حضور محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه به بررسی عملکرد هشت ماهه دولت در اجرای قانون بودجه سال 96کل کشور پرداختند.
نوبخت در این جلسه نظرات رییسان کمیسیون های تخصصی مجلس از عملکرد هشت ماهه بودجه سال 96 کل کشور را رهنمودهای ارزشمندی توصیف کرد و یادآور شد: از این نظرات استفاده می کنیم.
وی افزود: نظرات دیوان محاسبات را قابل قبول می دانیم اما قصدمان از گزارش بودجه میزان قدرت پیش بینی دولت از منابع و مصارف بود که اگر بیش از آن پیش‌بینی، اضافه شود تخصیص نمی یابد.
رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: رییس مرکز پژوهش‌های مجلس به درستی بیان کرد که بودجه 96 دولت در بدترین شرایط 300 هزار میلیارد تومان از 309 هزار میلیارد تومان را تخصیص داده است و این یعنی تحقق 97 درصد درآمد پیش بینی شده است.
نوبخت به انتقاد رییسان کمیسیون ها از انتشار اوراق مالی و پرداخت آن به پیمانکاران پاسخ داد و گفت: اگر بخواهید اوراق مالی را کنار می گذاریم اما دولت به جای آن که اجازه دهد نقدینگی سرگردان به بازارهای ارزی، پولی و مسکن برود با اجرای مصوبه مجلس در بودجه 96 این نقدینگی را به پروژه ‌های عمرانی هدایت کرده است.
وی یادآور شد: هرچند که ما اصراری به انجام این کار نداریم و شما می توانید ردیف مربوطه را از بودجه حذف کنید مشروط بر آن که محل درآمدی جدید غیر از منابع موجود در بودجه به دولت پیشنهاد دهید.
رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: اگر نمایندگان تایید کنند 38 هزار و 500 میلیارد تومان منابع واگذار شده ناشی از اوراق مالی را حذف می کنیم یا اگر صلاح می‌دانید به همین میزان از هزینه‌های دولت کم کنید.
نوبخت اضافه کرد: دولت با در نظر گرفتن جمیع جهات اوراق مالی را طبق حکم بودجه 96 واگذار می کند و انجام این کار با توجه به وضعیت درآمدی کشور غیرقابل اجتناب است. ولی شما می توانید آن را حذف کنید.
وی ادامه داد: وقتی از واگذاری اوراق مالی یا واگذاری دارایی‌ها مالی صحبت می کنیم، فروش سهام کارخانجات در قالب اصل 44 قانون اساسی نیز انجام می شود.
وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما در بند ل قانون بودجه 96 حکمی آورده اید که آنچه از اوراق مالی با تعهد دولت واگذار می‌شود نباید بیشتر از 34 هزار و 500 میلیارد تومان باشد.
وی افزود: در قانون بودجه دو نوع حکم برای انتشار اوراق مالی به دولت داده اید یکی همان 34 هزار و 500 میلیارد تومان است که در دل آن چهار ، پنج حکم دیگر نیز آورده شده است که خارج از سقف هم در آن وجود دارد و دوم در بند ز تبصره 5 قانون بودجه اجازه انتشار 9500 میلیارد تومان در طول سال به دولت داده شده است که ما هم طبق همین مصوبه عمل می کنیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین گفت: البته بند الف تبصره 5 قانون بودجه 96 به شرکتهای دولتی اجازه انتشار اوراق مشارکت را داده است. هرچند که دولت از همه ظرفیت این حکم استفاده نکرده است.
نوبخت ادامه داد: بنده فکر کردم با پرداخت 11 هزار و 500 میلیارد تومانی برای خرید تضمینی گندم که تا پایان آبان ماه انجام دادیم، کمیسیون کشاورزی از ما تشکر می کند، ما با توجه به وضعیت منابع درآمدی حاضر شدیم سود انتشار اوراق مالی را بدهیم اما کشاورزان عزیز مشکل پیدا نکنند.
وی اضافه کرد: باید هم منابع تامینِ مصارف را، منابع مطمئنی تعیین کنیم و هم این سفره گسترده را جمع کنیم.
نوبخت درادامه از رییس واعضای کمیسیون انرژی مجلس این سوال را پرسید که تبصره 18 قانون بودجه 96 که عین بند الف ماده 39 برنامه ششم توسعه است، مگر به دولت تکلیف نمی کند که از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، اشتغال کشور بهبود داده شود؟ چرا کمیسیون انرژی به این موضوع توجه ندارد؟
سخنگوی دولت در ادامه از نمایندگان خواست از نتایج این جلسه استفاده کرده و در قالب پیشنهاد در حین رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه 97 در صحن علنی مجلس بهره ببرند.
نوبخت در ادامه داد: ما قول می دهیم دولت هم از پیشنهادهای قابل اجرا حمایت کند.
در ادامه علی مطهری نایب رییس دوم مجلس که ریاست ساعتی از جلسه امروز مجلس را بر عهده داشت از نوبخت پرسید که برای بنده روشن نیست که مزیت واگذاری دارای هایی مالی چیست؟
وی گفت: در حالی که بودجه 96 مجوز انتشار 34 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت را داده است ولی 39 هزار و 500 میلیارد تومان با عملکرد 114 درصد که بیش از مصوبه مجلس است را به اجرا در آورده اید.
محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در پاسخ به این گفته های مطهری اظهارداشت: در بندهای تبصره 5 قانون بودجه 96 علاوه بر اوراق، درج شده از سقف مذکور مستثنی است.
وی افزود: این حکم یعنی دولت می تواند از محل سررسیدهای اوراق مالی، پنج هزار میلیارد تومان تهاتر کنید. بنابراین دولت مُر قانون بودجه 96 را اجرا کرده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵