داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 92499
 
اشتغال ۵۰۰۰ نفری تعاونی‌ها
 
اجرای قانون برداشت منابع صندوق توسعه ملی از مهرماه، آموزش مهارتی۵۴۰ هزار تبعه خارجی در کشور، دیدار وزیر کار با شهردار جدید تهران و اشتغال ۵۰۰۰ نفری تعاونی‌ها در مردادماه از مهمترین اخبار هفته جاری بود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۳
اجرای قانون برداشت منابع صندوق توسعه ملی از مهرماه، آموزش مهارتی۵۴۰ هزار تبعه خارجی در کشور، دیدار وزیر کار با شهردار جدید تهران و اشتغال ۵۰۰۰ نفری تعاونی‌ها در مردادماه از مهمترین اخبار هفته جاری بود.


به گزارش ایسنا، در هفته‌ای که گذشت علی ربیعی با شهردار جدید تهران دیدار و بر ضرورت ایجاد فضای اشتغال و مهارت آموزی با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای و شهرداری تاکید کرد.

در این دیدار مقرر شد شش کمیته برای حل مسایل تهران تشکیل شود و با همکاری سازمان شهرداری تهران و سازمان فنی و حرفه‌ای فضای اشتغال مناسب برای زنان سرپرست خانوار، کودکان کار و ساماندهی برخی مشاغل خدماتی در قالب تعاونی‌ها به وجود آید.

استفاده از پارکها و جمعه بازارها برای فروش کالاهای خانگی،‌ استقرار مربیان فنی و حرفه‌ای در سرای محله‌ها و ایجاد صنوف نوین با هدف شناسایی بخش های داراری ظرفیت اشتغال‌ پذیری بالا از دیگر محورهای گفت وگوی دو طرف بود.

دیدار سفیر برزیل و رییس اتاق تعاون ایران از دیگر رویدادهای هفته جاری بود.

در این دیدار بهمن عبدالهی، رییس اتاق تعاون ایران پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک بانکی میان ایران و برزیل را مطرح کرد تا مشکل نقل و انتقال پول میان دو کشور برطرف شود.

وی در دیدار با وزیر کشاورزی برزیل هم، توانمندی‌های بالای تعاونی‌های کشاورزی در ایران را مورد اشاره قرار داد و حوزه آبزیان، طیور، کشاورزی و محصولات باغی را از زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری توصیف کرد.

تشکیل کمیته مشترک میان بخش تعاون و تجار برزیلی با هدف تسهیل و شناخت توانمندی‌های بخش تعاون و توسعه تعاملات تجاری و برگزاری اجلاس دو سالیانه میان دو کشور از جمله موضوعاتی بود که در این دیدار مطرح شد.

این هفته معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری از اجرای قانون برداشت ۱.۵ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی از ابتدای مهر ماه خبر داد.

آنطور که ابوالفضل رضوی گفته منابع مذکور صرف بهبود کسب و کار و اشتغال در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای کوچک و زیر ۱۰ هزار نفر می‌شود و برابر قانون، بانکهای کشاورزی، توسعه تعاون و پست بانک و صندوق کارآفرینی امید این منابع را دریافت و برابر آن از محل منابع خود به این قانون اختصاص خواهند داد که میانگین سود تسهیلات آن شش درصد است.

به گفته معاون رییس جمهوری، سال گذشته ۱۶۰ هزار شغل پایدار در روستاها ایجاد شد. امسال نیز ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار شغل پایدار به وجود می‌آید که برای ایجاد این میزان شغل، با توجه به برنامه ششم توسعه سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان منابع نیاز داریم.

آموزش رایگان بیش از ۵۰۰ هزار نفر از اتباع بیگانه خبر دیگری بود که از سوی رییس سازمان فنی و حرفه‌ای اعلام شد.

به گفته وی آموزش اتباع بیگانه در ایران رایگان است و سالانه هزار میلیارد تومان صرف آن می‌شود به همین منظور متولی بخش‌های آموزش مهارتی در کشور باید مشخص شود.

سازگارنژاد با بیان اینکه سازمان فنی و حرفه‌ای به تجهیزات، امکانات و فناوری نیاز دارد، گفت: در ۱۰ سال گذشته حتی یک ریال فناوری آموزش مهارتی وارد کشور نشده است در حالی که صنعتی که فناوری را خریداری می‌کند می‌تواند فناوری‌های آموزشی را هم خریداری کند.

ثبت و تشکیل ۲۷۹ تعاونی با اشتغالزایی ۵۰۰۰ نفری طی مرداد ماه از دیگر خبرهای هفته جاری بود.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارش خود تعداد تعاونی‌های به ثبت رسیده در مرداد را ۲۷۹ تعاونی و تعداد اعضای تعاونی‌ها را ۹۲۳۰ نفر اعلام کرد.

بنابر این گزارش، ثبت و تشکیل این تعداد تعاونی‌ برای ۵۲۵۹ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده و بررسی توزیع جغرافیایی این تعاونی‌ها حاکی از آن است که خراسان رضوی و فارس در ردیف استانهای دارای بیشترین تعداد تعاونی قرار دارند و بیشترین فرصت شغلی نیز مربوط به تعاونی‌های صنعت و کشاورزی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵