کد مطلب: 32819
 
وقتی توسعه صنعت نفت به مذاکرات هسته ای گره زده می شود
از ژنو تا وین، نفت ایران همچنان در بن بست
 
مذاکرات هسته ای مداوم ایران و کشورهای 1+5 هنوز نتوانسته برای صنعت نفت ایران گشایشی جدی ایجاد کند و این امر، فعالان بخش انرژی در ایران را با نگرانی های مواجه ساخته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۲
مذاکرات هسته ای مداوم ایران و کشورهای ۱+۵ هنوز نتوانسته برای صنعت نفت ایران گشایشی جدی ایجاد کند و این امر، فعالان بخش انرژی در ایران را با نگرانی های مواجه ساخته است.
به گزارش نکونیوز، پس از روی کار آمدن دولت دکتر حسن روحانی و بازگشت مهندس بیژن زنگنه به راس وزارت نفت، امیدها برای بهبود شرایط صنعت نفت پس از بی ثباتی و رکود هشت ساله افزایش یافت. اما تاثیرگذاری شدید تحریمهای اقتصادی غرب بر ضد صنعت نفت ایران که به طور مشخص این صنعت را نشانه گرفته بود، رفع موانع و مشکلات صنعت نفت را بدون رفع تحریمها یا کاهش آن ناممکن ساخته بود به همین دلیل روندی دیپلماتیک و کارشناسی برای رفع موانع صنعت نفت در عرصه بین الملل که حاصل تحریمهای غرب بود، به موازات یکدیگر در وزارت امور خارجه و وزارت نفت شکل گرفت که بسیار حیاتی بود. در حقیقت دیپلماسی نفتی، در کنار دیپلماسی دولت جدید برای رفع مشکلات ناشی از تحریمها امیدها را برای بازگشت رونق به صنعت نفت افزایش داد؛
هر چند طی این مدت با گشایش قفل دارایی های ارزی بلوکه شده ایران و همچنین تسهیل فروش نفت و محصولات پتروشیمی ایران در بازارهای جهانی، گشایشهایی در این حوزه ها حاصل شده، اما در موارد کلی که نیازمند توافقات طولانی مدت است، همچنان طرفهای مقابل در انتظار بهبود شرایط و ایجاد حالتی پایدار برای رفع دشواریها و موانع هستند
بویژه پس از آنکه حسن روحانی رییس جمهور، در بدو آغاز به کار خود اعلام کرد پرونده هسته ای در مدت زمان معینی باید به نتیجه برسد و بر همین مبنا دوره زمانی شش ماهه ای برای آن تعریف شد که هرچند اندکی خوشبینانه به نظر می رسید اما نشاندهنده برنامه ریزی دولت جدید و عزم جدی آن برای رفع تحریمها بود. سه دور مذاکره در ژنو که به مذاکرات ژنو ۴ تا ژنو ۶ شهرت یافت و مذاکرات وین ۱ تا ۶ که آخرین مذاکره هفته گذشته به پایان رسید، همگی می توانست حاوی امیدهایی برای رفع تحریمها و به تبع آن رفع موانع پیش روی صنعت نفت ایران باشد. اما بر خلاف آنچه انتظار می رفت، به دلیل فعالیت گسترده تندروها در هر دو طرف، مسیر نیل به توافق هسته ای ناهموارتر شد و اکنون که نزدیک به ۱۰ ماه از آغاز مذاکرات هسته ای دولت جدید با طرف مقابل سپری شده، صنعت نفت ایران همچنان در حالت انتظار به سر می برد. هر چند طی این مدت با گشایش قفل دارایی های ارزی بلوکه شده ایران و همچنین تسهیل فروش نفت و محصولات پتروشیمی ایران در بازارهای جهانی، گشایشهایی در این حوزه ها حاصل شده، اما در موارد کلی که نیازمند توافقات طولانی مدت است، همچنان طرفهای مقابل در انتظار بهبود شرایط و ایجاد حالتی پایدار برای رفع دشواریها و موانع هستند. بر همین اساس همچنان هیچ شرکت بیمه ای حاضر نیست کشتی ها و نفتکشهای ایران را بیمه کند و شرکت ملی نفتکش که بزرگترین ناوگان نفتکش را در بین کشورهای عضو اوپک در اختیار دارد همچنان از این منظر دچار چالش است. در مورد مسایل بانکی و گشایش ال سی هم هنوز تحول جدی و قابل ذکری رخ نداده و بازگشت شرکتهای چندملیتی و سرمایه گذاران غربی به ایران نیز از بیم ناپایدار بودن توافقهای موقت ایران و غرب که آخرین مورد آن در وین ۶ حاکی از انتظار چهار ماهه دیگری برای نیل به توافق کاملتر است، هنوز وارد مرحله اجرایی نشده است. همه این جوانب نشان می دهد که صنعت نفت بیش از این نباید شرایط خود را به مذاکرات هسته ای پیوند بزند چراکه تاکنون گشایش خاصی برای صنعت نفت ایران ایجاد نشده و تا چهار ماه دیگر هم که نوبت به مذاکرات جدید می رسد، باز هم قرار نیست گشایش تازه ای رخ نمایی کند. حاصل مذاکرات ایران و غرب در ۹ مرحله، از ژنو تا وین، برای بخش انرژی ایران، تداوم قرار داشتن بخش انرژی کشور در تعلیق و بن بست بوده و به نظر می رسد وزارت نفت باید تحرکی جدی تر را برای رفع دشواریهای صنعت نفت ناشی از تحریمها آغاز کند و بیش از این در انتظار نتیجه مذاکرات هسته ای ایران و غرب نباشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵