کد مطلب: 97809
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
رگ سفید چگونه آرام گرفت؟
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت پرخبر بود؛ از خاموش شدن آتش میدان رگ سفید پس از ۵۸ روز تا چالش ها درباره قیمت بنزین در بودجه ۹۷.
تاریخ انتشار : جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۶
صنعت نفت در هفته ای که گذشت پرخبر بود؛ از خاموش شدن آتش میدان رگ سفید پس از ۵۸ روز تا چالش ها درباره قیمت بنزین در بودجه ۹۷.
به گزارش نکونیوز، شامگاه سه شنبه بود که خبر مهار آتش چاه ۱۴۷ میدان رگ سفید اعلام شد. خبری که موجی از شادی را ایجاد کرد. گزارش کامل درباره مهار آتش رگ سفید را در لینک ذیل بخوانید:
رگ خواب رگ سفید کجا بود؟

واکنش وزیر نفت نسبت به خبر خاموش شدن آتش رگ سفید، هنگامی که در یک جلسه در شرکت ملی گاز حضور داشت، توسط یک عکاس به تصویر کشیده شد که بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی شد. این تصاویر را می توانید در لینک ذیل ببینید:
واکنش های زنگنه به خبر مهار چاه ۱۴۷

یک روز بعد بیژن زنگنه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار صداوسیما مبنی بر اینکه مهار چاه رگ سفید بیشتر از زمان اعلام شده طول کشید، اظهار کرد: مدت زمان مهار چاه بیشتر از زمان مطرح شده نبود و چاه رگ سفید در همان شصت روزی که اعلام کردیم خاموش شد. وی در ادامه خطاب به خبرنگار صداوسیما گفت: شما برای خود زمانی خاصی اعلام می کنید تا بعد بگویید دولت توانایی کار ندارد و یکسری پهلوان پنبه را به عنوان قهرمان معرفی می کنید. او روز پنجشنبه هم به رگ سفید رفت و گ فت : من و هیات همراه از سوی رئیس جمهور و هیئت دولت برای قدردانی و تشکر از شما مامور شده‌ایم. وزیر نفت با بیان اینکه از همان روز اول ما به شما در مهار این آتش اعتماد داشته‌ایم، بیان کرد:کار و تلاش ۵۸ شبانه و روز شما برای مهار این آتش سرکش قابل تقدیر و تشکر است. وی با اشاره به مهارگران آتش رگ سفید گفت: کار بزرگی صورت گرفت و شما مهارگران خالصانه به میدان آمدید و عاشقانه این آتش سرکش را مهار کردید. زنگه افزود: حال و هوای این منطقه مانند حال و هوای دوران دفاع مقدس را دارد. عده‌ای شما را اذیت کردند اما ما یک لحظه تردید نکردیم و مطمئن بودیم که با سربلندی کارتان را به اتمام خواهید رساند. ما به شما اعتماد داشتیم و لحظه‌ای نیز تردید نداشتیم. دستان شما را می‌بوسم و همه شما قهرمانان صنعت نفت هستید و به وجود چنین بزرگانی در آینده صنعت نفت نیاز داریم.
از سوی دیگر، دو حلقه چاه امدادی که به منظور مهار آتش از عمق در محل حادثه و در نزدیکی چاه آتش گرفته در طول ۴۰ روز با هزینه فراوان حفاری شد، با طراحی متخصصان صنعت نفت کشورمان، برای آغاز تولید دوباره از میدان رگ سفید مورد استفاده قرار می گیرد و هزینه هایی که برای حفاری آنها شده، با تبدیل این چاهها به چاه تولیدی، به کاهش هزینه های ملی این حادثه می انجامد. بدین ترتیب قائله رگ سفید هم پس ازحدود ۲ ماه به پایان رسید.

و حالا قائله بنزین
از زمانی که شائبه افزایش قیمت بنزین تا لیتری ۱۵۰۰ تومان و گازوئیل تا لیتری ۴۰۰ تومان در بودجه ۹۷ مطرح شد، نمایندگان مجلس واکنش های تندی به آن داشته اند و این موضوع توسط منتقدان دولت نیز دستاویز طرح انتقادات تازه ای علیه دولت شده است. هرچند میزان دقیق افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه ۹۷ مشخص نشده، اما افزایش قیمت ۵۰ درصدی بنزین مدنظر دولت است. در این میان برخی منتقدان دولت، طرح بنزین دو نرخی را برای تعدیل افزایش قیمت بنزین مطرح کرده اند. گزارش نکونیوز در این باره را در لینک ذیل بخوانید:
سه سناریوی قیمت بنزین در سال ۹۷

در این میان یکی از مسایلی که کمتر مورد توجه قرار گرفته، نقش خودروهای تولیدی در داخل در آلودگی هوا و مصرفا بالای سوخت است. بسیاری اعتقاد دارند بهبود کیفی خودروهای داخلی، بیش از افزایش قیمت بنزین می تواند در کاهش مصرف سوخت تاثیرگذار باشد. نکونیوز در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته است :
خودروها، حلقه مفقوده مصرف بنزین


آمار تولید بنزین در کشور
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران روز یکشنبه در نشستی خبری پاسخگوی پرسشهای خبرنگاران شد. وی با بیان این‌که زمانی می‌توان گفت نیازی به واردات بنزین نداریم که میزان تولید بنزین در کشور از ۱۰ درصد مصرف بیشتر باشد، گفت: هنگامی که فاز دوم ستاره خلیج فارس به مرحله تولید برسد، به تولید پایدار بنزین در کشور خواهیم رسید. علیرضا صادق‌آبادی با تاکید بر این که میزان مصرف بنزین در شش ماه دوم سال به دلیل کاهش مسافرت‌ها کمتر از شش ماه اول سال است، اظهار کرد: میزان مصرف بنزین موتور ۷۵ میلیون لیتر بوده است. وی با بیان این که ظرفیت تولید بنزین با وارد مدار شدن فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۷۸ میلیون لیتر است، گفت: به طور متوسط ۷۵ میلیون لیتر بنزین قابل دسترسی است که به میزان مصرف بنزین نزدیک است. البته این موضوع به معنی عدم نیاز به واردات بنزین نیست. زمانی می‌توان گفت نیاز به واردات نداریم که از ۱۰ درصد مصرف بیشتر تولید کنیم. وی افزود: هر سال مصرف بنزین شش تا هفت درصد رشد می‌کند. اگر قیمت بنزین افزایش پیدا کند میزان مصرف کمتر می‌شود. صادق‌آبادی با بیان این که تعهد وزارت نفت تولید بنزین و گازوئیل یورو ۴ است، افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید بنزین یورو ۴ در ستاره خلیج فارس پالایشگاه اراک، اصفهان و تبریز ۴۱ میلیون لیتر و میزان تولید نفت گاز یورو ۴ در تهران، اراک، اصفهان، لاوان و ستاره خلیج فارس ۳۲ میلیون لیتر است. وی با بیان این که میزان مصرف بنزین یورو ۴ در کلانشهرها ۲۳ میلیون لیتر و مصرف نفت گاز ۱۱ میلیون لیتر است، اظهار کرد: عملا ظرفیت تولید برای مصرف فرآورده‌های یورو ۴ برابر و در برخی کلانشهرها ظرفیت ۱۰۰ درصد شده است.

کاهش صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی
خبری که در این هفته کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی بود. صادرات نفت خام ایران به کشورهای آسیایی در ماه نوامبر ۲۰۱۷ (۱۰ آبان تا ۹ آذر) ۲۹ درصد نسبت به ماه نوامبر ۲۰۱۶ کاهش یافته و به پایین‌ترین میزان ۱۸ ماه گذشته رسیده است. کاهش خرید هند از ایران، نقش مهمی در کاهش فروش نفت ایران در آسیا داشته است. دولت هند برای فشار به ایران در ماجرای واگذاری توسعه میدان گازی فرزاد ب به یک شرکت هندی، از پالایشگاه‌های این کشور خواسته است تا خرید نفت از ایران را کاهش دهند. در واقع، کاهش واردات نفت ایران، جزئی از برنامه باج‌خواهی هند برای به دست گرفتن توسعه میدان فرزاد ب است. گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید:
باج‌خواهی هندی‌ها با کاهش ۵۵ درصدی واردات نفت از ایران
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵