داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 89619
 
الکامپ23؛ بی افتتاحیه و اختتامیه
 
بیست و سومین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک ایران درحالی دیروز (دوشنبه) به آخر خط خود رسید که برای نخستین بار بدون مراسم رسمی افتتاحیه و اختتامیه به کار خود پایان داد اما مهمترین دستاورد این نمایشگاه راه اندازی فاز سوم شبکه ملی اطلاعات بود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۱
بیست و سومین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک ایران درحالی دیروز (دوشنبه) به آخر خط خود رسید که برای نخستین بار بدون مراسم رسمی افتتاحیه و اختتامیه به کار خود پایان داد اما مهمترین دستاورد این نمایشگاه راه اندازی فاز سوم شبکه ملی اطلاعات بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رسم هرساله این بود که نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی که به الکامپ مشهور است، اواخر پاییز یا اوایل زمستان برگزار شود و مردم نیز عادت کرده بودند در این دوران منتظر برگزاری نمایشگاه باشند.
سال 1396 سرنوشتی دیگر برای مهمترین نمایشگاه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات رقم خورد و زمان برگزاری آن درست وسط تابستان قرار گرفت تا از پیامدهای تردد در برف و باران بکاهد و با توجه به تعطیلی مدرسه ها, دانش آموزان علاقه مند به دستاوردهای ارتباطات و فناوری اطلاعات با خیالی آسوده تر به بازدید از این نمایشگاه بیایند و دغدغه چندانی نداشته باشند.
به هر تقدیر، آخرین روزهای تیرماه امسال محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران محفل برگزاری الکامپ شد و خیل مشتاقان این رویداد مهم به سمت آنجا روانه شدند.
در همین باره «ناصرعلی سعادت» رییس سازمان نظام صنفی رایانه کشور، مهم‌ترین تفاوت برگزاری این دوره نمایشگاه الکامپ با دوره‌های قبل را تغییر زمان برگزاری آن دانست و یکی از مزایای این طرح را ایجاد فرصت بازدید بیشتر برای بازدیدکنندگان عنوان کرد.
هرچند رسم بر این بود که چنین نمایشگاه هایی با حضور مسئولان دولتی و به صورت رسمی افتتاح می شد و سپس عامه مردم برای دیدن آن روان می شدند اما نمایشگاه امسال در کمال سادگی و با حضور کمرنگ مقام های بخش دولتی آغاز شد.
در روز نخست نمایشگاه فقط دبیر شورای عالی فضای مجازی برای بازدید آمد و مردم مهمترین بازدیدکننده نمایشگاه از همان آغاز بودند.
پیش از برگزاری نمایشگاه بیست و سوم از گوشه و کنار خبر می رسید قرار است وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات مرحله سوم شبکه ملی اطلاعات را در این نمایشگاه راه اندازی کند و برهمین اساس شور و هیجان برآمده از این افتتاح از چند هفته مانده به زمان آغاز نمایشگاه بین شرکت های فعال بخش فناوری اطلاعات و ارتباط دیده می شد.
قرار بود از طرح های برخی شرکت های حاضر در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات نیز رونمایی و زمینه افتتاح فاز سوم چیده شود.
بیست و سومین نمایشگاه الکامپ پس از این رونمایی ها از سی تیرماه درحالی آغاز شد که مجموعه دولت با غرفه دولت الکترونیک حضوری جدی در این نمایشگاه داشت. شرکت های بخش خصوصی نیز برای این نمایشگاه سنگ تمام گذاشته بودند.
دومین روز برگزاری نمایشگاه با شور و شوق زایدالوصفی روبرو شد؛ زیرا مرحله سوم شبکه ملی اطلاعات در این روز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان وی رونمایی شد.
مرحله سوم شبکه ملی اطلاعات درحالی در بیست و سومین نمایشگاه الکامپ راه اندازی شد که بخش نخست آن در هفته دولت سال 1395 و با حضور معاون اول رییس جمهوری افتتاح شده بود و راه اندازی مرحله دوم آن در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی پارسال صورت گرفت.

**شبکه ملی اطلاعات
بهره برداری از شبکه ملی اطلاعات یکی از مهمترین اقدام های دولت یازدهم محسوب می شود.
رهبر معظم انقلاب شهریورماه 1394 هنگام انتصاب اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی، تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات پس از تصویب طرح آن در شورای عالی و نظارت مستمر و موثر مرکز ملی بر مراحل راه اندازی و بهره برداری از آن را به عنوان یکی از مطالبات اصلی از آنان مطرح کردند.
ایشان بیست و دوم خردادماه نیز در دیدار سران قوا، مسوولان و کارگزاران نظام، «فضای مجازی» را یکی از مسائل مهم و تاثیرگذار در اداره صحیح کشور خواندند و گفتند: بهمنی از مسائل ضد ارزشی و مخالف منافع ملی، مطالب درست و نادرست، اطلاعات غلط یا صحیح و حتی شبه اطلاعات بر ذهن جامعه فرود می آید که باید این فضا کنترل شود اما نباید ملت را از فضای مجازی محروم کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از کوتاهی ها در زمینه ایجاد شبکه ملی اطلاعات افزودند: شماری از کشورها با ایجاد شبکه ملی اطلاعات، ضمن رعایت خطوط قرمز خود و کنترل صحیح فضای مجازی از اینترنت برای تامین منافعشان بهره گرفته اند.
ایشان افزودند: باید همه مردم بتوانند از منافع فضای مجازی استفاده کنند و در زمینه هایی که به ضرر کشور، افکار عمومی و بویژه جوانان نیست، سرعت اینترنت افزایش یابد و هر کار لازم دیگر نیز انجام شود.

** گاهشمار شبکه ملی اطلاعات
اواخر سال 1384 بحث شبکه ملی اینترنت در کشور مطرح و مهمترین دلیل پیاده سازی این شبکه کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد.
اسفند همان سال بر اساس تصمیم هیات دولت مقرر شد، شبکه ملی در یک دوره سه ساله به بهره برداری برسد و طراحی های کلی شبکه نیز انجام شود.
سال 1385 قرار شد طرح اینترنت ملی در مرکز تحقیقات مخابرات ایران اجرا شود.
سال 1386 برنامه های عملیاتی این طرح اجرا شد و بهره برداری اینترنت ملی در سال های 1386 تا 1388 در هیات وزیران به تصویب رسید.
سال ١٣٨٩ با توجه به الزام های سند چشم انداز (1404) موضوع شبکه ملی اینترنت با نام جدید شبکه ملی اطلاعات به صورت جدی تر مطرح و کلیات موضوع در ماده 46 برنامه پنجساله پنجم توسعه گنجانده شد.
هدف از شبکه ملی اطلاعات گسترش خدمات دولت الکترونیک و صنعت فناوری اطلاعات، ارتقای سواد اطلاعاتی و افزایش بهره‎وری در بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی عنوان شده است.

** چیستی شبکه ملی اطلاعات
مرحله نخست پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات که از مهمترین دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم به شمار می آید، این مرحله از اسفندماه 1384 در دستور کار قرار داشت و پس از فراز و نشیب های بسیار به عنوان یکی از تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه پنجم توسعه کشور تعریف شد.
دولت یازدهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به بازتعریف، طراحی و پیاده سازی این زیرساخت کلیدی کشور اقدام کرد تا با تکیه بر آن برای اقتصاد مقاومتی در فضای مجازی بسترسازی کند و تسهیل و مدیریت صحیح گردش اطلاعات در کشور، توسعه کسب و کارها، رشد اقتصادی بیشتر و زمینه چینی برای گسترش دولت الکترونیکی را رقم بزند.
دی ماه 1392 شورای عالی فضای مجازی با تصویب تعریف و بایسته های شبکه ملی اطلاعات، آن را از قالب برنامه توسعه ای خارج کرد و به صورت سازوکاری دائمی درآورد.
مطابق این مصوبه شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور، شبکه ای مبتنی بر قرارداد اینترنت به همراه سوئیچ ها و مسیریاب ها و مراکز داده است تا درخواست های دسترسی داخلی برای اخذ اطلاعات موجود در مراکز داده، به هیچ روی از خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه های اینترنت خصوصی و امن داخلی در آن فراهم آید.
رییس جمهوری بیستم اردیبهشت 1393 در جلسه شورای عالی فضایی مجازی تاکید کرد، اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات و ارایه خدمات و سرویس های مورد نیاز جامعه بر بستر این شبکه موجب استفاده آسان تر مردم از فضای مجازی می شود و مردم می توانند با امنیت خاطر بیشتری از فضای مجازی داخلی استفاده کنند.
همچنین با راه اندازی این شبکه برای فعالیت در فضای مجازی نیازی به انتقال اطلاعات و ارتباطات داخلی به خارج از کشور نیست .
«محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دهم مهرماه 1395 در آیین رونمایی از طرح های ارتباطی اپراتور دوم تلفن همراه کشور درباره بهره برداری از مرحله نخست شبکه ملی اطلاعات، گفت: بحث راه اندازی این شبکه سال ها پیش مطرح شد اما سرانجام در دولت یازدهم عملیاتی شد.

** ویژگی های شبکه ملی اطلاعات
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران، بیست و پنجم تیرماه پارسال به خبرنگار ایرنا گفت: مشخصه های شبکه ملی اطلاعات در قانون آمده و در ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه به چیستی این شبکه پرداخته و شورای عالی فضای مجازی نیز الزام های آن را مشخص ساخته است.
به گفته «محمدجواد آذری جهرمی»، براساس قانون شبکه ملی اطلاعات پهن باند است؛ به این معنا که باید با پهنای باند مناسب، برای مردم قیمت متناسبی داشته باشد.
به هر روی بیست و سومین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک درحالی دیروز به کار خود پایان داد که کوشید همه تلاش های بخش دولتی و خصوصی در این بخش را در یک مکان به بازدیدکنندگان عرضه کند و آخرین اطلاعات درباره طرح های بزرگی همانند شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک و... را به گوش علاقه مندان برساند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵