کد مطلب: 94659
 
اظهارات ولیعهد عربستان، دلیل افزایش قیمت نفت
قیمت نفت در نقطه اوج 27 ماه گذشته
 
با افزایش احتمال تمدید توافق نفتی برای ۹ ماه دیگر و حمایت رسمی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از تمدید این توافق، قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در ۲۷ ماه گذشته رسید.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰
با افزایش احتمال تمدید توافق نفتی برای ۹ ماه دیگر و حمایت رسمی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان از تمدید این توافق، قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در ۲۷ ماه گذشته رسید.
به گزارش نکونیوز، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در یک مصاحبه تلویزیونی از تمدید توافق نفتی تا انتهای سال ۲۰۱۸ حمایت کرد. پیش از محمد بن سلمان، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان گفته بود عربستان از هر ابزار ممکن استفاده خواهد کرد تا مازاد عرضه موجود در بازار نفت از بین برود.
حمایت محمد بن سلمان از تمدید توافق نفتی تا پایان سال ۲۰۱۸، باعث شد تا قیمت نفت افزایش یابد و برای نخستین بار در بیش از دو سال گذشته قیمت نفت برنت از ۶۰ دلار به ازای هر بشکه عبور کرد.
قیمت نفت برنت دیروز در آخرین روز کاری بازارها به بالاترین میزان از ژوئیه سال ۲۰۱۵ تاکنون رسید. در کل در هفته گذشته قیمت نفت برنت ۴.۶ درصد و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت ۴.۷ درصد افزایش یافت.
پیش از محمد بن سلمان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز گفته بود که توافق نفتی باید حداقل تا آخر سال ۲۰۱۸ تمدید شود. دوره اعتبار توافق نفتی در حال حاضر تا انتهای ماه مارس ۲۰۱۸ است و بنابراین، با حمایت بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت دنیا، یعنی عربستان و روسیه، تقریباً تمدید این توافق تا پایان ۲۰۱۸ قطعی شده است.
۲۴ کشور عضو اوپک و غیرعضو اوپک در قالب توافق نفتی متهند شدند که تولید نفت خود را در مجموع در حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
علاوه بر اقدام دسته‌جمعی اوپک و غیراوپک و اجماع بر سر تمدید توافق نفتی، بی‌ثباتی‌های شمال عراق نیز یکی از دلایل افزایش قیمت نفت بوده است. گزارش‌ها حاکی از این است که صادرات نفت کرکوک به بندر جیهان ترکیه همچنان پایین‌تر از میزان معمول است.
ارزش دلار امریکا نیز که به بالاترین میزان در سه هفته گذشته رسیده بود، عقب‌نشینی خود را آغاز کرده و این امر نیز باعث شده تا قدرت خرید واردکنندگان نفت، اندکی افزایش یابد. در واقع، کاهش ارزش دلار آمریکا نیز از دیگر دلایل افزایش قیمت نفت بوده است.
در هفته گذشته تعداد دکل‌های فعال حفاری نفتی در آمریکا یک عدد افزایش یافت و به ۷۳۷ عدد رسید. با این حال در مجموع در ماه اکتبر تعداد دکل‌های حفاری فعال در آمریکا ۱۳ عدد کاهش یافت که بیشترین میزان کاهش از ماه مه ۲۰۱۶ تاکنون است.
تولید نفت آمریکا نیز در هفته گذشته افزایش یافت و به ۹.۵ میلیون بشکه در روز رسید. از سوی دیگر صادرات نفت آمریکا نیز افزایش قابل توجهی داشته در ۴ هفته گذشته به طور میانگین ۱.۷ میلیون بشکه در روز بوده است.
قیمت نفت خام برنت در روز جمعه در آخرین روز کاری بازارها به ۶۰ دلار و ۴۴ سنت رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز کار خود را با قیمت ۵۳ دلار و ۹۰ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

بیشتر بخوانید:
دو چهره متفاوت سعودی‌ها در بازار نفت

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵