کد مطلب: 80249
 
اظهارات مهم کاردر؛ از آلودگی هوای اهواز تا کرسنت و مناقصات IPC
اولین مناقصه IPC، هفته آینده برگزار می‌شود + جزئیات
 
اولین مناقصه در چارچوب قراردادهای جدید نفتی چهارشنبه هفته آینده (۲۷ بهمن) برای توسعه میدان آزادگان جنوبی برگزار می‌شود؛ بعد از این میدان هم میادین یاران و یادآوران به مناقصه می‌روند تا بالاخره پس از مدت‌ها انتظار IPC در عرصه عمل نیز محکی جدی بخورد و مشخص شود که این مدل قادر به چه میزان جذب سرمایه است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۹
اولین مناقصه در چارچوب قراردادهای جدید نفتی چهارشنبه هفته آینده (۲۷ بهمن) برای توسعه میدان آزادگان جنوبی برگزار می‌شود؛ بعد از این میدان هم میادین یاران و یادآوران به مناقصه می‌روند تا بالاخره پس از مدت‌ها انتظار IPC در عرصه عمل نیز محکی جدی بخورد و مشخص شود که این مدل قادر به چه میزان جذب سرمایه است.
به گزارش نکونیوز، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت امروز در صدر خبرهای حوزه انرژی بود. کاردر در مورد IPC، طرح‌های ال ان جی، قرارداد کرسنت و پارس جنوبی خبرهای مهمی مطرح نمود.
کاردر در نشست خبری به مناسبت دهه فجر در مورد زمان برگزاری اولین مناقصه در چارچوب IPC گفت: قرار بود نخستین مناقصه در آخر ژانویه برگزار شود اما این مناقصه با ۱۵ روز تاخیر و در ۱۵ فوریه (۲۷ بهمن) برگزار خواهد شد. اسناد تهیه شده و در مرحله گرفتن تاییدیه از کمیسیون مناقصات است.
وی در مورد شرکت‌های خارجی تأییده صلاحیت‌شده برای شرکت در این مناقصات نیز گفت: فراخوان شرکت ملی نفت ایران ارائه شد و شرکت‌های خارجی مدارک خود را به شرکت ملی نفت ایران ارسال کردند. به‌طور کلی ۲۹ شرکت در لیست اول قرار گرفتند و از آنجایی که اطلاعات برخی از شرکت ها کامل نبود درخواست دادیم اطلاعات خود را مجددا ارسال کنند. ما علاقه‌ داریم تعداد بیشتری شرکت در لیست مناقصات قرار بگیرند، اما فعلا ۲۹ شرکت تایید صلاحیت شدند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه در مورد میزان سرمایه‌ای که تا پایان سال جذب صنعت نفت می‌شود، تصریح کرد: احتمالا مبلغی که وارد ایران می‌شود عدد بزرگی نیست زیرا شرکت‌های خارجی ابتدا مطالعات مخزن را انجام می‌دهند اسناد را آماده می‌کنند و بعد سرمایه خود را وارد کشور می‌کنند. به‌طور کلی سرمایه‌ای که تا پایان سال جذب صنعت نفت می‌شود ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار است.
کاردر ادامه داد: قرارداد HOA که با توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی منعقد کردیم تمام شد و این شرکت در حال آماده‌سازی اسناد است. از سوی دیگر نیز آزادگان جنوبی به مناقصه می‌رود و احتمالا تا آخر سال حداقل دو قرارداد بسته شود.
کاردر با بیان این‌که نخستین میدانی که به مناقصه می‌رود میدان نفتی آزادگان جنوبی است، عنوان کرد: بعد از آزادگان میدان‌های نفتی یاران و یادآوران به ترتیب به مناقصه گذاشته می‌شوند در حال حاضر اعداد و ارقام برداشت از میادین اعلام نمی‌شود، زیرا ممکن است رقیبان به کار خود سرعت دهند اما در حال حاضر وضع ما بهتر از کشورهای دیگر است. البته اقدامات ما در خلیج فارس خیلی وسیع نیست و امیدواریم با استفاده از تکنولوژی جدید در خلیج فارس موازنه ایجاد کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مورد حضور یا عدم حضور BP در مناقصات نفت و گاز ایران گفت: BP اطلاعات خود را برای ما نفرستاده است و با این‌که ما اعلام کردیم این یک فرآیند رسمی است و باید اطلاعات خود را وارد کنید هنوز اقدامی نکرده‌اند.
کاردر همچنین در مورد این‌که چرا مناطق نفت‌خیز جنوب از قراردادهای ویژه خودشان استفاده می‌کنند، توضیح داد: به‌طور کلی سه قرارداد شامل قرارداد جدید بالادستی، قرارداد بیع متقابل قدیم و EPCF وجود دارد و قرارداد مناطق نفت‌خیز جنوب در قالب همین سه نوع قرارداد است. آنها از ما اجازه گرفتند تا خودشان در اجرای قراردادها در میادینی که به آنها داده شده مشارکت کنند و خودشان به عنوان کارفرما باشند. البته قرارداد آنها باید در هیات مدیره وزارت نفت مصوب شود.
کاردر در مورد LNG نیز عنوان کرد: در زمینه‌ی LNG فراخوان داده شده تا شرکت‌ها در این زمینه اقدام کنند. ظرفیت معین ۱.۵ میلیون تنی را برای LNG اعلام کردیم تا سرمایه‌گذاران پیشنهاد خود را ارائه دهند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت در مورد پروژه‌های پارس جنوبی گفت: فاز ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی و بخشی از فاز ۲۲ تا شهریورماه سال آینده که پایان دولت یازدهم است تکمیل می‌شود. همچنین فازهای ۱۷ و ۱۸ کاملا تکمیل شده و در اسفندماه افتتاح می‌شود.
کاردر در مورد برداشت از لایه نفتی پارس جنوبی گفت: در برداشت از این لایه‌ها تاخیر داریم که دلیل آن نامساعد بودن آب و هوا در منطقه است. در حدود ۴۵ روز گذشته تنها هشت روز توانستیم از خلیج فارس استفاده اجرایی داشته باشیم. هر زمان هوا بهتر شد کشتی‌ها را مستقر می‌کنیم. امیدوارم بتوانیم ۳۰ تا ۳۵ هزار بشکه از لایه‌های نفتی پارس جنوبی برداشت کنیم. در حال حاضر از نظر عملیاتی و تجهیزات مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
گاز اسیدی موجود در هوای اهواز یکی دیگر از مسائل مطرح شده توسط علی کاردر بود. وی در این‌باره گفت: این گاز همراه با وجود ریزگردها در هوا مردم این شهر را آزار می‌دهد. امیدواریم تا ۱۵ اسفندماه یا پایان ماه جاری طرحی که مشهور به طرح آماک است به تولید برسد و دیگر گاز اسیدی نداشته باشیم تا میزان آلودگی هوای اهواز کاهش پیدا کند.
یکی از مهم‌ترین میادین گازی مشترک ایران در خلیج فارس میدان گازی فرزاد است. کاردر در مورد این میدان گفت: وی در مورد وضعیت میادین مشترک فرزاد A و B، توضیح داد: در این زمینه با هندی‌ها در حال مذاکره هستیم. مدل فنی نهایی شده اما مدل مالی آن هنوز نهایی نشده است. از آنجایی که این میدان گوگرد دارد توسعه آن گران تمام می‌شود اما چون یک میدان مشترک است می‌خواهیم حتما آن را توسعه بدهیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: البته همزمان یک مدل جدید برای توسعه این میدان به عنوان مدل EPCF طراحی کرده‌ایم و پکیج‌های کوچک‌تر برای توسعه این میدان به بازار ارائه می‌کنیم تا سرمایه‌گذاران با سرمایه‌گذاری کمتر این میدان را توسعه دهند.
کاردر در حاشیه نشست خبری در مورد قرارداد کرسنت نیز صحبت کرد. وی گفت: حدود دو هفته پیش به شرکت الهلال امارات (کرسنت) درخواست رسمی داده شد و اعلام کردیم آماده تحویل گاز به آنها هستیم و این شرکت در حال بررسی این مساله است.
کاردر گفت: طرف اماراتی پاسخ داده که در حال بررسی شرایط فنی این موضوع است. قرارداد صادرات گاز به شرکت اماراتی طبق رای دادگاه زنده و جاری است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵