کد مطلب: 84759
 
مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت تشریح کرد:
جزییات افزایش شایستگی کارکنان و استخدام 2500 نفر در نفت
دولت، چرخ صنعت نفت را به ریل عقلانیت بازگرداند
 
مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت، جزییات افزایش شایستگی کارکنان نفت، استخدام ۲۵۰۰ نفر در صنعت نفت و اقدامات وزارت نفت در حوزه بازنشستگان و امور اجتماعی را تشریح کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۲
مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت، جزییات افزایش شایستگی کارکنان نفت، استخدام ۲۵۰۰ نفر در صنعت نفت و اقدامات وزارت نفت در حوزه بازنشستگان و امور اجتماعی را تشریح کرد.
به گزارش خبرنگار نکونیوز، محسن دلاویز در یک نشست خبری در غرفه شرکت ملی نفت ایران در نمایشگاه بین المللی نفت تهران، با بیان این نکته که برخی تلاش دارند حوزه منابع انسانی را نقطع ضعف وزارت نفت معرفی کنند، خواستار رعایت انصاف در انتقادات شد و با مثبت ارزیابی کردن عملکرد وزارت نفت در این حوزه گفت : آیین نامه نظامهای اداری و استخدامی کارکنان صنعت نفت باید در آبان ۱۳۹۱ در زمان دولت قبل ابلاغ می شد که این اقدام صورت نگرفت و در ددولت فعلی به همت و تدبیر مهندس زنگنه، این آیین نامه به نتیجه رسید و قطعا مدیری که اجرایی شدن این آیین نامه را پیگیری کرده، به آن باور داشته است.
وی در پاسخ به انتقاداتی که درباره ماده ۱۰ صورت می گیرد گفت : حداقل افزایش حقوق در نظام شایستگی کارکنان نفت ۸ درصد و سقف آن ۲۰ درصد است که این ۸ درصد، از حداکثر متوسط ارزیابی سالانه در ۲۰ سال گذشته بیشتر بوده است. چراکه در سالهای ۱۳۷۳ تا ۹۳، حداکثر متوسط اضافات شایستگی ۷.۸ درصد بوده اما اکنون حداقل آن ۸ درصد است.
دلاویز با بیان اینکه برای لحاظ درصد شایستگی باید شورای عالی حقوق و دستمزد آن را تصویب کند و اجرایی شدن آن کار راحتی نیست گفت : روز یکشنبه این هفته با آقایان رحیمی و سلحشور در خدمت آقای انصاری معاون رییس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور بودیم که دو موضوع شایستگی و استخدام ۲۵۰۰ نفر را مطرح کردیم که پیگیری در مورد آن ادامه دارد. وی تصریح کرد: اخذ مصوبه از شورای حقوق و دستمزد کار راحتی نیست و اگر دفاع مهندس زنگنه در سال گذشته از کارکنان نبود، نمی توانستیم این مصوبه را بگیریم.
مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر نفت ادامه داد : اضافات شایستگی و عمومی کارکنان در سالهای ۹۳، ۹۴ و ۹۵ از تورم هر سال بزرگتر بوده است. درحالیکه کارمندان نفت از سال ۸۸ تا ۹۲ با توجه به کاهش ارزش پول ملی و تورم بالا، در واقع افزایش حقوقی نداشته اند اما افزایش حقوق کارکنان در دولت یازدهم واقعی بوده است. ضمن اینکه در این دولت فوق العاده تخصصی شغل هم به حقوق اضافه شد که کار بزرگی بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، انتخاباتی دانستن موضوع استخدام ۲۵۰۰ نفر در صنعت نفت را رد کرد و گفت : طی سالهای اخیر بین ۶ تا ۷ هزار نفر از نفت در صنعت نفت بازنشسته و از نفت خارج شده اند که باید جبران شود. برنامه این بود که نیمی از این ۲۵۰۰ نفر از طریق کارکنان قراردادی و بقیه از دانشگاههای معتبر از جمله دانشگاه صنعت نفت جذب شوند. اما سازمان امور اداری و استخدامی معتقد است کل این افراد باید از طریق آزمون جذب شوند که در این صورت، باز هم برای همکاران قراردادی، امتیازاتی قائل خواهیم شد.
دلاویز در ادامه از در نظر گرفتن فوق العاده تخصصی شغل در محاسبه پاداش بازنشستگی و مستمری بازنشستگان در این دولت خبر داد و گفت: صندوقهای بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت از بهترین صندوق های بازنشستگی در کشور است که صیانت از اموال بازنشستگان در دستور کار وزیر نفت قرار دارد و اجازه دخالت در امور این صندوق به دیگران داده نمی شود.ضمن اینکه رفع تحریم از صندوقها، از موفقیتهای حوزه دیپلماسی در نفت بوده است.
وی همچنین گفت : صنعت نفت از نظام ارشدیت پایه به نظام شایسته پایه سوق یافته و نظام ارزشیابی شرکتهای نفت، گاز و پالایش و پخش مبتنی بر شایستگی طراحی شده و همگی دارای کانون ارزیابی مدیران شده و توسعه یافته اند و برای نخستین بار در صنعت نفت و در کشور، استخدام از طریق کانون ارزیابی صورت می گیرد.
مشاور اجتماعی و منابع انسانی وزیر در ادامه عملکرد وزارت نفت در حوزه اجتماعی را تشریح کرد و گفت : اقتصاد کشور با تحول صنعت نفت متحول می شود و نظام اقتصادی کشور با پویایی در صنعت نفت رشد می کند. شعار مهندس زنگنه در حوزه اجتماعی، زدودن چهره خشن فقر از شهرهای نفتی بویژه در غرب کارون است و به همین منظور با کمک دانشگاه تهران مطالعات خوبی در این حوزه برای بررسی بافت فرهنگی آن صورت گرفته تا متناسب با شرایط اجتماعی فرهنگی غرب کارون اقدام شود که برای نخستین بار این مطالعات در این حجم صورت می گیرد.
وی تعهدات تکمیل شده و مورد بهره برداری قرار گرفته صنعت نفت در حوزه اجتماعی در این دولت را ۳۵۵۰ پروژه شامل ۱۲۳۴ پروژه آموزشی، ۱۰۴۸ پروژه ورزشی، ۵۶۸ پروژه بهداشتی درمانی، ۳۵ پروژه راه و جاده سازی و ۶۶۵ پروژه خدماتی ذکر کرد و گفت : ارزش این پروژه ها ۱۳۷۶۹ میلیارد ریال بوده که با اولویت مناطق نفتخیز تکمیل شده و هم اکنون ۵۲۳ پروژه دیگر در دست اجرا است.
دلاویز در پایان، با تاکید بر اینکه مهمترین اقدام دولت فعلی، بازگرداندن چرخ از ریل خارج شده صنعت نفت به مسیر عقلانیت بود گفت : عملکرد دولت در حوزه وزارت نفت، شگفت انگیز بوده است. سوال من از منتقدان عملکرد اقتصادی دولت که رشد اقتصادی فعلی را متکی بر نفت می دانند این است که اگر این ادعای شما واقعیت دارد چرا در زمان نفت ۱۴۰ دلاری، رشد اقتصادی منفی بود؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵