کد مطلب: 65589
 
پیش‌بینی حرکت بعدی سعودی‌ها در بازار نفت
نقش ایران در گام بعدی عربستان چیست؟
 
پس از پافشاری ناگهانی سعودی‌ها بر حضور ایران در اجلاس دوحه برای مذاکره در خصوص توقف افزایش تولید نفت و سپس شکست نشست دوحه در پی عدم حضور ایران، تحلیل‌گران بازار نفت با این ابهام روبرو هستند که حرکت بعدی این پادشاهی نفتی چه خواهد بود؟
تاریخ انتشار : جمعه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۸
پس از پافشاری ناگهانی سعودی‌ها بر حضور ایران در اجلاس دوحه برای مذاکره در خصوص توقف افزایش تولید نفت و سپس شکست نشست دوحه در پی عدم حضور ایران، تحلیل‌گران بازار نفت با این ابهام روبرو هستند که حرکت بعدی این پادشاهی نفتی چه خواهد بود؟
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، تحلیلگران و کارشناسان نفتی با این حقیقت مواجه شده اند که سیاست عربستان سعودی در خصوص نفت نسبت به اواخر سال ۲۰۱۴، غیرقابل پیش بینی تر شده است. در آن زمان این رهبر غیررسمی کارتل نفتی اوپک با هدف حفظ سهم این سازمان در بازار نفت، از کاهش تولید خودداری کرد.
هجده ماه بعد با وجود خسارتهایی که این استراتژی به ۱۳ کشور عضو اوپک وارد کرده است، تا حدی موجب کاهش حفاریهای نفت شیل در امریکا شده است و اوپک موفق به حفظ سهم نزدیک به ۴۰ درصدی خود از بازار شده است.
اختلافات درونی میان اعضای اوپک ادامه دارد و اجلاس اخیر دوحه نیز به علت اختلاف‌نظر و اصطکاک میان سعودیها و عضو دیگر اوپک یعنی ایران، بی نتیجه مانده است. ایران در این اجلاس شرکت نکرد و حتی بارها پیش از آن نیز تأکید کرده بود که قصد ندارد تولید خود را
Newton می‌گوید هرچند احتمال افزایش تولید عربستان کم نیست اما امکان تأثیر آن بر سیاست افزایش تولید ایران نامعلوم است. اما اگر «محمد بن سلمان» قصد داشته باشد که سرمایه‌گذاران خارجی را از حضور در صنعت نفت ایران مأیوس نماید، افزایش تولید برای تخریب روند عرضه و تقاضا در بازار بعید نیست
متوقف نماید زیرا می¬خواهد صنعت نفت خود را پس از سالها تحریم احیا کند.
بهای نفت پس از نشست دوحه بار دیگر کاهش یافت و سعودیها بلافاصله ایران را مسئول دانستند در حالی که بی‌تمایلی ایران به این نشست از قبل مشخص بود. حال تحلیل گران به این می اندیشند که تصمیم بعدی سعودیها برای مقابله با رقیب منطقه ای خود چه خواهد بود؟
Alaistar Newton، رئیس مرکز مشاورۀ Alavan و تحلیلگر سیاسی سابق در Nomura معتقد است: «من با این نظر غالب میان تحلیلگران موافق هستم که تصمیم ناگهانی ریاض مبنی بر عدم توقف افزایش تولید، ناشی از عوامل دیگری بوده است و تا کنون دلیل اصلی احتمالی آن، کاهش سطح روابط میان کشورهای حاشیۀ خلیج فارس با ایران بوده است.» به گفتۀ این کارشناس، نائب ولیعهد عربستان «محمد بن سلمان» که تأثیر زیادی بر سیاست نفتی این کشور دارد، این اختیار را داشت که برای کمک به اقتصاد عربستان، تولید نفت را افزایش دهد اما در عوض برای اِعمال فشار بیشتر بر اقتصاد ایران جهت کاهش تأثیرگذاری منطقه ای ایران، از این کار خودداری کرده است. با این حال Newton با این گفتۀ «فایننشال تایمز» موافق است که سیاست نفتی سعودیها غیرقابل پیش‌بینی شده است.
آیا احتمال افزایش تولید سعودیها وجود دارد؟
با وخیم‌تر شدن روابط ایران و عربستان سعودی پس از نشست دوحه، گزارشها حکایت از آن دارد که ایران، عربستان، روسیه و سایر کشورها بجای کاهش عرضه در پی افزایش تولید هستند. به گزارش رویترز، هفتۀ پیش وزیر انرژی روسیه اعلام کرد این کشور آمادگی دارد در صورت افزایش تولید عربستان، تولید خود را به سطح بی سابقه ای برساند.
«محمد بن سلمان» نیز به بلومبرگ گفته است که اگر کشورش بخواهد می تواند تولید روزانه را تا سقف ده درصد افزایش دهد و اگر دیگران این کار را انجام دهند ما نیز همین کار را خواهیم کرد. البته برخی معتقد بودند که پیش از برگزاری نشست دوحه نیز عربستان برنامه ای برای کاهش تولید نداشته است و قصد این کشور این است که تا زمان ترک بازار از سوی رقبای بیشتر، به سیاست افزایش تولید خود ادامه دهد.
Newton می‌گوید هرچند احتمال افزایش تولید عربستان کم نیست اما امکان تأثیر آن بر سیاست افزایش تولید ایران نامعلوم است. اما اگر «محمد بن سلمان» قصد داشته باشد که سرمایه‌گذاران خارجی را از حضور در صنعت نفت ایران مأیوس نماید، افزایش تولید برای تخریب روند عرضه و تقاضا در بازار بعید نیست.
منبع: CNBC
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵