کد مطلب: 74345
 
اولین روز بازگشایی بازارها پس از هفته فریز نفتی
تیغ دولبه نشست الجزایر
 
در حالیکه توافق اوپکی ها در نشست الجزایر منجر به افزایش قیمت نفت تا ۵۰ دلار شد، با آغاز هفته، شاهد کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی هستیم که این امر نشانه‌ای از بدبینی به امکان تحقق توافق اوپک یا تاثیرگذاری آن در بازار است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹
در حالیکه توافق اوپکی ها در نشست الجزایر منجر به افزایش قیمت نفت تا ۵۰ دلار شد، با آغاز هفته، شاهد کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی هستیم که این امر نشانه‌ای از بدبینی به امکان تحقق توافق اوپک یا تاثیرگذاری آن در بازار است.
به گزارش نکونیوز، نشست مشورتی وزرای اوپک در الجزایر، وقتی به توافق منجر شد، نام آن به نشست فوق العاده تغییر کرد چرا که نخستین توافق اوپکی ها پس از هشت سال محسوب می شد. به همین دلیل شوکی به بازار وارد شد و قیمتهای نفت در بازاری که رقابت عرضه بیشتر بین اوپکی ها و غیر اوپکی ها در آن بیداد می کرد ناگهان افزایش یافت. اما با تعطیلات آخر هفته و آغاز هفته جدید، به نظر می رسد آن شوک فروکش کرده و اکنون دوباره قیمت نفت اندکی کاهش یافته است. اما چرا در فاصله ای کوتاه این کاهش قیمت رخ داد؟
به نظر می رسد مهمترین دلیل این مساله این است که هنوز کاهش عرضه در بازار رخ نداده و قرار است این اتفاق طی دو تا سه ماه آینده و با مشخص شدن سهمیه کشورهای عضو اوپک برای کاهش عرضه رخ دهد. ضمن اینکه تازه ترین گزارش تولید اوپک که پس از نشست الجزایر رسانه ای شد نشان می دهد تولید اوپک به طور بیسابقه ای افزایش یافته است. فاصله ای که بین تصمیم اوپک برای کاهش تولید و عملیاتی شدن آن
با توجه به اختلافات سیاسی برخی کشورهای تاثیرگذار در اوپک، این احتمال هم وجود دارد که افزایش عرضه برخی کشورهای عضو، بیش از پیش‌بینی باشد و کشورهایی که قصد کاهش تولید را دارند، دچار تردید کنند. بویژه با توجه به اینکه هنوز میزان کاهش تولید بین کشورهای عضو تقسیم نشده و سهمیه هر کشور مشخص نیست.
وجود دارد، طبیعتا می تواند موجب پایین ماندن قیمت نفت تا آن زمان شود. ضمن اینکه برخی کشورهای عضو اوپک هم همانگونه که در نشست الجزایر اعلام کردند طی این مدت اندکی به تولید خود اضافه خواهند کرد. در چنین شرایطی، با توجه به اختلافات سیاسی برخی کشورهای تاثیرگذار در اوپک، این احتمال هم وجود دارد که افزایش عرضه برخی کشورهای عضو، بیش از پیش‌بینی باشد و کشورهایی که قصد کاهش تولید را دارند، دچار تردید کنند. بویژه با توجه به اینکه هنوز میزان کاهش تولید بین کشورهای عضو تقسیم نشده و سهمیه هر کشور مشخص نیست.
از سوی دیگر در طول سه ماه آتی، میزان تولید کشورهای غیر اوپک کاهش نخواهد یافت و حتی احتمال افزایش تولید آنها نیز وجود دارد. به همین دلیل این احتمال هم توسط کارشناسان مطرح شده که برخی از کشورهای عضو اوپک به منظور از دست ندادن بازار، به بهانه های مختلف، کاهش تولید را دیرتر کلید بزنند. البته این امر تنها در صورتی است که شاهد افزایش عرضه کشورهای غیر عضو اوپک طی سه ماه آینده باشیم.
به هر حال به نظر می رسد تصمیم اعضای اوپک در نشست الجزایر اگرچه نخستین توافق جمعی اعضا پس از هشت سال و نشانه‌ای از بازگشت آرامش به اوپک و نویددهنده ارتقا توان تاثیرگذاری آن در بازار بود، اما با توجه به مسایل فوق می تواند به مثابه تیغی دولبه عمل کند که لبه تیز آن به سوی اوپک باشد.
گرچه هنوز مشخص نیست که قیمت نفت در پایان دوشنبه کاهش یا افزایش خواهد داشت، با این حال، در ساعات اولیه بازگشایی بازارها قیمت نفت کاهش جزئی را تجربه کرد. در حال حاضر (ساعت ۱۱ صبح به وقت تهران) نفت برنت با کاهش جزئی در کانال ۵۰ دلاری و نفت وست تگزاس اینتر مدییت با کاهش ۱۶ سنتی در کانال ۴۸ دلاری مبادله می‌شوند.
در واقع، اکنون که توافق نفتی حاصل شده، مبادله‌کنندگان در دوزِ کاهش سطح تولید اوپک و کارایی این توافق شک کرده‌اند. آن‌ها پیش از این در حصول این توافق شک و تردید زیادی داشتند؛ با این حال اوپکی‌ها برخلاف رویه خود در چند سال گذشته توانستند در الجزایر به توافق برسند.
به هر روی سازمان اوپک با توافق خود انتظارها را بالا برده است و اگر در ماه نوامبر اوپک نتواند تولید نفت خود را به قدر کافی کاهش بدهد، احتمالاً مجدداً سقوط قیمت نفت آغاز خواهد شد.
با این حال برخی از موسسات سرمایه‌گذاری گفته‌اند که انتظار ندارند سقوطی در حد و اندازه سال گذشته میلادی در فصل زمستان در بازار نفت روی دهد. چشم‌انداز رشد اقتصادی در آسیا بهبود یافته و تولید نفت از برخی نقاط دنیا نیز کاهش یافته و این امر برخی را امیدوار کرده است که قیمت نفت حداقل از قیمت‌های فعلی کمتر نخواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵