کد مطلب: 77315
 
"منهای نفت"
 
خبرگزاری تسنیم با گشایش پرونده ای با موضوع "ایران بدون نفت و گاز" یک به یک منابع جایگزین نفت و گاز را در تأمین انرژی کشور برمی شمرد و تلاش خواهد کرد در راستای شناسایی و رفع مشکلات توسعه آنها گام بردارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۱
خبرگزاری تسنیم با گشایش پرونده ای با موضوع "ایران بدون نفت و گاز" یک به یک منابع جایگزین نفت و گاز را در تأمین انرژی کشور برمی شمرد و تلاش خواهد کرد در راستای شناسایی و رفع مشکلات توسعه آنها گام بردارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در یک دهه اخیر همواره تلاش هایی برای جدایی بودجه عمومی و جاری کشور از درآمدهای نفتی صورت گرفته و لزوم جایگزینی دیگر منابع انرژی با نفت و گاز حداقل در سخنرانی ها مورد توجه مسئولان کشور قرار گرفته است.

اما این مهم را 22 سال پیش رهبر معظم انقلاب مورد تأکید قرار داده بودند. ایشان در دیدار جمع‌ کثیری‌ از استادان‌، معلمان‌ و کارگران‌ در اردیبهشت ماه سال 73 اظهار داشتند: "امروز به‌ دلیل‌ خیانت‌ بعضی‌ از کشورهای‌ تولید کننده‌ نفت‌ و همدستی‌ آنها با غارتگران‌ بین‌المللی‌ و سیاستمداران‌ خائن‌ این‌ منبع‌ عظیم‌ حیاتی‌ به‌ وسیله‌ای‌ سودآور برای‌ صرف‌ کنندگان‌ و مانعی‌ در راه‌ رسیدن‌ به‌ خود کفایی‌ تولید کنندگان‌ تبدیل‌ شده‌ است‌. آرزوی‌ حقیقی‌ من‌ این‌ است‌ که‌ با تلاش‌ و غیرت‌ عموم‌ ملت‌ ایران‌ بویژه‌ کارگران‌ پرتلاش‌، معلمان‌ متعهد و جوانان‌ برومند ایران‌ اسلامی‌ روزی‌ قادر باشیم‌ در چاههای‌ نفت‌ را ببندیم‌ و اقتصاد کشور را براساس‌ منابع‌ غیرنفت‌ بنا نهیم‌ و در این‌ صورت‌ است‌ که‌ خدمت‌ بزرگی‌ به‌ نسل‌ امروز و آینده‌ کشور کرده‌ایم‌ ."

بستن در چاههای نفت که به معنای بی نیازی از تولید و صادرات نفت خام است و در صورتی که ایران به این نقطه برسد می تواند تولید نفت خام را برای تبدیل به ارزش افزوده بیشتر و به عنوان ابزاری برای مانور در جهت اعمال دیپلماسی های انرژی خود به کار گیرد، به معنای عدم اتکای بودجه عمومی و جاری کشور به درآمدهای نفتی و همچنین عدم اتکای تأمین انرژی داخلی به منابع نفتی است.

در حال حاضر سهم نفت در بودجه جاری کشور حدود 35 درصد است و نسبت به 10 سال پیش که این سهم بیش از 70 درصد بود، پیشرفتی قابل توجه در این خصوص حاصل شده است؛ اما هنوز جای کار بیشتری برای کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه عمومی و جاری کشور وجود دارد.

از سوی دیگر، تأمین انرژی کشور به طور تقریبا کامل به انرژی های با منبع نفت و گاز متکی است و در این خصوص توفیقی برای جایگزینی دیگر منابع انرژی با منابع نفت گاز صورت نگرفته است.

در حال حاضر قریب به 95 درصد از برق تولیدی کشور از سوختی با منبع نفت و گاز تولید می شود و بیش از 99 درصد انرژی گرمایشی کشور با سوختی با منبع نفت و گاز تأمین می شود. این به معنای وابستگی کامل به منابع نفت و گاز در تأمین انرژی است.

در جهان، بیش از 3 دهه است که ضرورت جایگزینی منابع انرژی با نفت و گاز مورد توجه قرار گرفته است. برخی کشورها در احداث واحدهای انرژی اتمی برای جایگزینی با نفت و گاز پیشرو بوده اند، برخی سوخت زغال سنگ را مورد توجه بیشتر قرار داده اند و در 10 سال اخیر، توسعه قابل توجهی را در استفاده از انرژی باد و خورشید در تأمین انرژی کشورها شاهد بوده ایم.

در ایران هیچ کدام از منابع انرژی شامل باد، خورشید، زمین گرمایی، انرژی مواد زائد، زغال سنگ و ... نتوانسته باری از دوش نفت و گاز در تأمین انرژی کشور را کم کند و اگر روزی موفق شویم اتکای بودجه عمومی و جاری کشور از نفت را به صفر برسانیم؛ در تأمین انرژی همچنان نیاز کامل به نفت و گاز داریم و نمی توانیم در چاههای نفت را به عنوان منابع استراتژیک کشور ببندیم.

رهبر معظم انقلاب آبان ماه سال 82 در بخشی از بیانات خود در دیدار کارگزاران نظام‌ فرمودند: "اگر این نفتی که دست کشورهای این منطقه است، در دست اروپاییها بود و بنا بود آنها به شما مردم ایران و مردم سایر کشورهایی که امروز نفت تولید میکنند، بفروشند، برای هر استکانش جانِ شما را میگرفتند! حالا میلیونها بشکه را به قیمت ثمن‌بَخس میخرند و پولی که بابت آن میدهند، مثل ندادن است."

این فرمایش رهبری یادآور ارزش منابع خدادادی نفت و گاز است که به طور مستمر در حال خام فروشی آن هستیم و به دلیلی اتکا به درامدهای آن از یک سو و اتکا به انرژی آن از سوی دیگر نمی توانیم در تولید و عرضه آن، به صورت استراتژیک برنامه ریزی کنیم.

خبرگزاری تسنیم با گشایش پرونده ای با موضوع "انرژی؛ بدون نفت و گاز" به نام "منهای نفت" یک به یک منابع جایگزین نفت و گاز را در تأمین انرژی کشور برمی شمرد و تلاش خواهد کرد در راستای شناسایی و رفع مشکلات توسعه آنها گام بردارد.

در این پرونده ابتدا به انرژی زغال سنگ که یک منبع سنتی و فراگیر انرژی در جهان است خواهیم پرداخت و سپس دیگر منابع انرژی را اعم از آب، باد، خورشید، انرژی هسته ای، زمین گرمایی و ... و پتانسیل های توسعه هر کدام را بیان خواهیم کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵